Slovenija

Brezplačno cepljenje proti HPV

Cepljenje proti HPV Žurnal24 main
Zdravstveni svet je podprl uvedbo cepljenja proti HPV v Sloveniji, ki naj bo brezplačno in neobvezno.

Še pred uvrstitvijo v program pa mora predlagatelj navesti natančno starost deklic, ki bodo cepljene (12 ali 13 let), in natančne stroške spremljajočih ukrepov, ki so nujni ob uvedbi cepljenja, denimo stroškov za izobraževanje zdravstvenega osebja.

Po besedah predsednice zdravstvenega sveta Bojane Beovič so podprli uvedbo cepljenja proti HPV in se zavzeli, naj bo neobvezno. Ob tem so opozorili, da še naprej ostajata pomembna sistem zgodnjega odkrivanja raka materničnega vratu in predrakavih sprememb ter vzgoja za varno spolnost.

Beovičeva je pojasnila, da je okužba z virusom HPV v prvi vrsti povezana z razvojem raka materničnega vratu, ki v Sloveniji prizadene dvesto žensk na leto. Slovenija v evropskem merilu spada med države z večjo incidenco tega raka, ki posebej prizadene skupino žensk v starosti med 20. in 34. letom. Kot je povedala Beovičeva, se je cepivo po dosedanjih študijah pokazalo za varno, pa tudi ekonomsko učinkovito.

Tudi o spornem financiranju
Zdravstveni svet je imel na predlog ministrice za zdravje na dnevnem redu seje tudi financiranje izobraževanja zdravnikov s strani farmacevtske industrije. Povod za to so bile nekatere objave v medijih in načelno mnenje komisije za preprečevanje korupcije, ki je opozorila, da je plačevanje različnih oblik izobraževanj zdravnikom s strani proizvajalcev zdravil in/ali medicinske opreme oziroma njihovih trgovcev sporno. Zdravstveni svet je sprejel precej načelno mnenje, v katerem se je zavzel, naj doniranje poteka na transparenten način, ki mora biti v skladu z zakonodajo in internimi pravili, ki so določena vnaprej.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.