Policisti s Policijske uprave Nova Gorica v zadnjih dneh beležijo porast spletnih goljufij, pri čemer so tarča tako gospodarske družbe kot fizične osebe. V vseh primerih so napadalci z različnimi zvijačami pridobili dostop do bančnih podatkov žrtev in izvedli neupravičene transakcije.
Policija opozarja na izredno dovršene metode ter zvijače in poziva k izredni previdnosti: "Spletni kriminalci postajajo čedalje bolj inovativni in čedalje težje jih je odkriti." Preko elektronskih sporočil in telefonskih klicev se predstavljajo kot predstavniki bank ali tehnična pomoč spletnih ponudnikov, s ciljem, da žrtve prepričajo v posredovanje občutljivih podatkov. S pomočjo ponarejenih spletnih strani, ki so na videz identične originalnim stranem e-bančnih sistemov, napadalci pridobijo dostop do bančnih računov in jih izpraznijo. "Sodobni spletni prevaranti bodo storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in/ali vaših bančnih podatkov, pri tem pa so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge," pravijo policisti.
Primeri z Ajdovskega: Podjetja oškodovana tudi za 15 tisoč evrov
Primer 1 (7. maj): Neznani storilec je na e-naslov podjetja poslal sporočilo o nadgradnji spletne banke. Po več klikih na povezave in telefonskem klicu domnevnega tehničnega svetovalca mu je uspelo pridobiti podatke podjetja in izvedel je transakcijo v višini 1555 evrov.
Primer 2 (7. maj): Podoben scenarij se je zgodil še enemu podjetju – prevarant je prav tako poslal e-pošto o nadgradnji spletne banke, nato pa preko lažne spletne strani pridobil podatke. Z računa je bilo neupravičeno prenesenih kar 15 tisoč evrov.
Fizične osebe prav tako tarča: ena od žrtev ostala brez več deset tisoč evrov
Primer 3 (5. maj): V tem primeru je neznanec zlorabil transakcijski račun fizične osebe in z njega na druga dva računa nakazal 4550 evrov. Pred tem je žrtev klical v polomljeni slovenščini in mu obljubljal sredstva na virtualni denarnici (kriptovalute), vendar je oškodovanec klic z neznancem nemudoma prekinil. Po zavrnjenem klicu je žrtev prejela še elektronsko sporočilo z lažno zahtevo za posodobitev podatkov pri banki, s katero sploh ni imela poslovnega razmerja. "Kako je neznani storilec neupravičeno pridobil osebne in druge podatke ter zlorabil transakcijski račun oškodovanca, policija v tem trenutku še preiskuje," so sporočili policisti.
Primer 4 (6. maj): Neznani klicatelj je fizično osebo prepričal, da mu posreduje osebne in bančne podatke. Kmalu zatem je iz žrtvinega računa izvedel več nepooblaščenih transakcij, s katerimi je povzročil škodo v višini več 10 tisoč evrov.

Policija opozarja: previdnost pred vsem
Policija opaža porast lažnih sporočil v imenu bank in opozarja na naslednje preventivne ukrepe:
- bodite pozorni, saj prejeta sporočila delujejo, kot da so bila poslana s strani bank;
- ta sporočila vedno vsebujejo povezavo, na katero je treba klikniti in vnesti podatke;
- banke nikoli ne pošiljajo tovrstnih sporočil s povezavami;
- ne klikajte na povezavo in ne vnašajte nobenih podatkov;
- sporočilo ignorirajte, pošiljatelja oziroma telefonsko številko pa blokirajte;
- ob morebitni zlorabi nemudoma obvestite svojo banko in oškodovanje prijavite policiji.
Spletni kriminalci zlorabljajo zaupanje, delujejo hitro in prepričljivo, pogosto govorijo v popolni slovenščini ali uporabljajo natančno ponarejene vsebine. Zato policija poziva podjetja in posameznike, naj bodo pri obravnavi vsakršnih sporočil izjemno previdni. Že en klik je lahko usoden.
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
)))))) Ali želite najti žensko za eno noč? Daj no -- Sexy24.mom
Prvo pravilo :Ne kupujte s svojo glavno kartico nič na spletu ampak imejte za ta namen drugo , kamor naložite denar v banki odvistno od velikosti plačila računa. Jaz ne kupujem nič kar je treba takoj plačati, pa bi želel… ...prikaži več kupiti ogromno stvari . Kupujem samo tiste , ki imajo plačilo ob dostavi in OD TISTIH , ki imajo na svoji strani napisan naslov podjetja in telefon. Potem telefoniram ,z željo da pridem sam po kupljen izdelek, če gre pa samo preko pošte pa samo nakup manjše vrednosti do 25 € .