Slovenija > Črna kronika
17 ogledov

Le tretjina železniških prehodov z zapornicami

Povprečno na železniških prehodih letno umre devet ljudi. (Foto: Dejan Mijovič) Žurnal24 main
Od 964 železniških prehodov jih je v Sloveniji kar 638 zavarovanih le z Andrejevim križem.

Nedeljska nesreča na nezavarovanem železniškem prehodu v Cirkovcih s tremi smrtnimi žrtvami je spet sprožila val negodovanja. V Sloveniji je od 964 železniških prehodov kar 638 nezavarovanih oziroma označenih le z Andrejevim križem, ki bi sicer po zakonu o varnosti v železniškem prometu moral enako imeti vlogo kot znak stop v cestnem prometu, a ni tako. Kot opozarjajo na mariborski policijski upravi, je najpogostejši vzrok nesreč na kritični točki v Cirkovcih prav neupoštevanje prometne signalizacije. Na slovenskih tirih je tako letos umrlo devet ljudi.

Odbor zahteva odstop prometnega ministra Božiča

Iniciativni odbor, ki so ga februarja letos ustanovili po dveh smrtnih prometnih nesrečah na nezavarovanem železniškem prehodu v Cirkovcih v le enem tednu, napoveduje začasno prekinitev delovanja, še pred tem pa bo zoper odgovorne podal kazenske ovadbe, tudi zoper prometnega ministra Janeza Božiča, od katerega zahteva tudi odstop. Kot je pojasnil predsednik odbora Damjan Medved, ne vidijo smisla v delovanju odbora, če njihova opozorila ne zaležejo.

Krajani Cirkovc so po februarskem črnem tednu pripravili proteste in takrat iztržili obljubo, da bo zapornica (njena cena znaša od 350.000 evrov naprej) na tem mestu postavljena 4. avgusta. No, v nedeljo, 19. avgusta, obljubljene zapornice tam še ni bilo, zato pa so v prometni nesreči življenje izgubile triletna punčka, 67-letna babica Ivana Peršuh in 57-letna teta Ida Gajser, medtem ko je voznik, 34-letni stric pokojne deklice Benjamin Peršuh, preživel in se zdravi v ptujski bolnišnici.

Krizni sestanek v Postojni in na ministrstvu

 

Čez tire kljub spuščenim zapornicam

V nedeljo okoli 5. ure zjutraj je tovorni vlak na železniškem prehodu na Viški cesti v Ljubljani do smrti povozil 66-letnega Ljubljanana, ki je kljub spuščenim zapornicam stopil na prehod.
Še danes bom od ministrstva za promet, direktorata za železnice in agencije za železniški promet zahteval popolne odgovore na to, zakaj sklep odbora za promet v zvezi z ureditvijo železniškega prehoda v Cirkovcah ni bil realiziran,” je v ponedeljek v Postojni zagotovil predsednik parlamentarnega odbora za promet Josip Bajc. Kot predsednik odbora naj bi bdel nad izvajanjem sklepa in še 18. julija od direktorice direktorata za železnice Jelke Šinkovec Funduk prejel sporočilo, v katerem mu je zagotavljala, da se zadeve rešujejo in da končna realizacija sklepa odbora ni vprašljiva, lahko pa za kak dan zamuja. Ta je včeraj na ministrstvu za promet, kjer so se zaradi nesreče urgentno zbrali odgovorni za promet v Sloveniji, med drugim državni sekretar Peter Verli, Rajko Satler z Javne agencije za železniški promet in drugi, zagotovila, da je projektna dokumentacija že pripravljena, izvajalec del Siemens pa je nabavil ustrezno opremo. Kot zagotavlja Šinkovec Fundukova, bodo dela zaključena v enem mesecu. Agencija za železniški promet, ki namerava letos urediti 16 železniških prehodov, je lani za nadgradnjo železniškega sistema porabila 350.000 evrov oziroma manj, kot stanejo ene same zapornice.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.