Na Kadu so danes vnovič intenzivno sestankovali o prihodnosti družbe Steklarska, ki naj bi po
stečaju Steklarske nove nadaljevala proizvodnjo te družbe in zaposlila 60 ljudi. Za zdaj dokončnega
dogovora še ni.
Sumljive transakcije
|
Sicer pa bo Kad, je včeraj v krajši izjavi za javnost povedal Borut Jamnik, v Steklarski novi uvedel in tudi plačal revizijo. Razlog: sum, da je prišlo pri sklepanju določenih poslov do negospodarnih in škodljivih ravnanj. Revizorji bodo pogledali poslovne transakcije med letom 2005 in koncem leta 2008. V tem obdobju sta družbo vodila Mihael Kolar, že od leta 2004 tudi solastnik družbe Edicom, in pa Teobald Pajnik, od 2006 do maja letos tudi zastopnik podjetja TWO. |
Čas se izteka
Poznavalci razmer pa ocenjujejo, da so težave za ponoven zagon podjetja vsaj tri. Prvič: časa za dogovor je vse manj. Potem ko so v Steklarski novi v stečaju v petek ugasnili peč in jo zdaj čistijo, da bi še pridobili na času, pa bo, če peči do srede vnovič ne zaženejo, nastala večja škoda. Po ocenah predstavnice zaposlenih naj bi znašala okoli milijona evrov.
Poslovno nesposobni ljudje
Druga velika težava je vodilna ekipa, ki se je oblikovala v novem podjetju. Vodi jo Andrej Zupanc. ''To so poslovno nesposobni ljudje, ki niso sposobni izpeljati tako zahtevnega projekta, kot je dogovor z upniki, zagon proizvodnje in uspešna prodaja izdelkov,'' pravi poznavalec upravljanja podjetij, ki pa ni želel biti imenovan. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi se tudi za to nakazovala rešitev, saj naj bi se ekipa direktorja Zupanca sicer pogovarjala z nekaterimi zunanjimi strokovnjaki, a do dogovora na koncu, menda zaradi ''previsokih pričakovanj'', ni prišlo. Tretja težava pa bo zagotovitev jamstev, ki jih za dobavo plina pričakuje Geoplin, zelo verjetno pa bo enako storil dobavitelj elektrike GEN-I.
Ustanovitev podjetja
Nekoliko v meglo pa je zavita tudi preteklost podjetja, ki se od 17. junija 2009 imenuje Steklarska in naj bi nadaljevalo proizvodnjo. Uradno naj bi šlo za novoustanovljeno podjetje, ki so ga s 7.500 evri ustanovnega kapitala ustanovili Andrej Zupan, tudi direktor nove družbe, Ivan Horvat, Josip Krog, Marinka Kunej in sindikalist Stjepan Miklaužić, do decembra lani tudi nadzornik Steklarske nove v stečaju.
Kam so gledale banke |
Sicer pa je družba Steklarska nova, od maja je v stečaju, lansko poslovno leto končala s skoraj dvema milijonoma evrov negativnega kapitala in dobrima dvema milijonoma evrov izgube. Vse od konca leta 2003, ko je nastala Steklarska nova kot gospodarka družba in je zaposlovala okoli 300 delavcev, niti enega leta ni končala s pozitivnim rezultatom. Izguba se je vsako leto gibala okoli milijona evrov. ''Zadnji dve, tri leta je bila družba nesolventna in nelikvidna, vzdrževale so jo banke in zanimivo bi bilo videti, kako so banke vstopale v to zgodbo,'' še pravi vir. |
Podatki iz sodnega registra pa razkrivajo, da je bila družba ustanovljena že 18. septembra 2008, le da se je takrat imenovala Fasija. Ukvarjala naj bi se s trgovino z avtomobili in lahkimi motornimi vozili. Ustanovila jo je na istem naslovu, kot prebiva Zorica Škrbić, ki je bila po podatkih sodeč tudi zastopnica družbe. Na začetku letošnjega leta pa se je Fasija preselila na nov naslov in dobila novega lastnika Mirnesa Omerbegoviča iz Travnika. Na začetku julija se je sedež družbe selil še tretjič, to je v Rogaško, nato pa je podjetje dobilo tudi novo ime – Steklarska, d. o. o., in pet prej omenjenih družbenikov.
Neznana preteklost
Zakaj se je peterka v obdobju, ko je mogoče podjetje ustanoviti v nekaj dneh, odločila za nakup podjetja z neznano, lahko tudi sporno preteklostjo, menda družbeniki niso znali pojasniti niti na Kadu. Se je pa kadovcem taka poteza menda zdela precej nenavadna, trdi naš vir.