Slovenija > Črna kronika
32 ogledov

Policija preprečila izdajo uradne tajnosti

policija Žurnal24 main
Policija je v nedeljo zvečer na območju Ljubljane odvzela prostost dvema osebama, ki sta osumljeni storitve kaznivega dejanja izdaje uradne tajnosti.

Osumljenca naj bi to storila iz koristoljubnosti, oziroma z namenom objave ali uporabe podatkov v tujini, za kar se storilca lahko kaznuje z zaporom do petih let, je pojasnil pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije Boris Kanduti.

Policija je osumljenca prijela pri poskusu prodaje tajnih podatkov. Oba sta iz koristoljubnosti razkrila podatke policije, ki so skladno z zakonom o tajnih podatkih opredeljeni kot tajni. Policija za zdaj identitete prijetih osumljencev, ki ju bodo danes privedli k preiskovalnemu sodniku v Ljubljani, v interesu preiskave še ni razkrila.

Osumljenca stara od 40 do 45 let

Pojasnila je le, da sta oba stara od 40 do 45 let. Eden od osumljencev je zadnjih 18 let zaposlen pri policiji, nazadnje v upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave. Medtem ko je drugi osumljenemu policistu nudil pomoč pri storitvi omenjenega kaznivega dejanja. Ker so njune namere pravočasno odkrili, v tem primeru nista povzročila škode, vendar policija kljub temu nadaljuje z zbiranjem obvestil. Proti osumljenemu policistu tečejo postopki s področja delovno-pravne zakonodaje, je dejal Kanduti.

"Osumljeni policist je v okviru službenih nalog razpolagal s tajnimi podatki, ker je bil izvajalec teh nalog. V skladu z zakonom bi moral te varovati kot tajne in jih ne bi smel razkrivati nepooblaščenim osebam. Gre za načrte, dovoljenja in aktivnosti policije, ki se uporabljajo pri preiskovanju konkretnega kaznivega dejanja," je dejal Kanduti in dodal, da o omenjenem kaznivem dejanju lahko pove zgolj to, da gre za kriminalistično združbo mednarodnih razsežnosti.

V prvem polletju podane ovadbe zoper 28 policistov

"Policist je ob pomoči drugega osumljenca zaupne informacije, tako ustne kot dokumente, poskušal prodati storilcem kaznivih dejanj," je pojasnil. Izdaja takšnih podatkov ima lahko po Kandutijevih besedah hude posledice za predkazenski postopek, saj so storilci na tak način pravočasno opozorjeni na ukrepe policije, lahko skrijejo ali uničijo obremenilne dokaze, vplivajo na morebitne priče, sostorilce, pobegnejo in se s tem izognejo pregonu. Tako je tudi ogrožena varnost policijskih preiskovalcev in drugih vpletenih oseb.

V prvem polletju je policija obravnavala 157 kaznivih dejanj, katerih storitve so osumljeni delavci policije, zoper 28 policistov pa so bile na okrožno državno tožilstvo podane kazenske ovadbe. "Glede na minula obdobja lahko rečem, da ne opažamo kakšnega porasta kaznivih dejanj ali odklonskih pojavov," je še zatrdil Pavlin.


Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.