Slovenija > Črna kronika
81 ogledov

Slovenski morilec kmalu na prostosti

Nemška policija EPA
Nemčija bo predvidoma 15. januarja v Slovenijo izgnala Gorazda Boguta, ki je prestal zaporno kazen zaradi umora. V Münchnu velja za enega najbolj nevarnih morilcev, zato so ga hoteli zadržati za rešetkami tudi po prestani zaporni kazni, a jim to ni uspelo.

Šestintridesetletni Gorazd Bogut se je še kot otrok z materjo iz Zgornjega Gradišča pri Pesnici preselil v Nemčijo. Prvič je bil od tam zaradi prestopkov izgnan leta 1993.

Tega leta je v Westparku tudi napadel Konrada Hierla in ga z nožem metuljčkom 12-krat zabodel. Nato je pobegnil iz Nemčije in se skrival na Hrvaškem, po nekaj letih pa so ga le prijeli.

V zaporu se ni socializiral

Sodili so mu kot mlajši polnoletni osebi in ga obsodili na deset let zapora. Kazen se mu je iztekla maja lani, a še ni ugledal prostosti. Po noveli kazenskega zakonika, ki je bila sprejeta zaradi morilcev povratnikov, lahko nemške oblasti namreč izrečejo vzgojni varnostni ukrep odvzema prostosti, ki v določenih primerih omogoča pridržanje izjemno nevarnih storilcev hudih kaznivih dejanj zoper življenje in telo tudi po prestani kazni.

Državna tožilka Barbara Stockinger je menila, da je ravno Bogut tak primer, saj da gre za storilca, ki se v zaporu ni socializiral in še vedno velja za izjemno nevarnega. A sodišče je oktobra lani razsodilo, da ta ukrep za Boguta ne bo veljal, in mu zaradi neupravičenega podaljšanja bivanja za zapahi prisodilo tudi 12 tisoč evrov odškodnine, še poroča Delo.

Ker pa je bil medtem obsojen na tri mesece zapora, saj je na eni od obravnav ozmerjal sodnico, bo najprej prestal to kazen.

Bo v Sloveniji zaživel na babičini domačiji?

Nemški varnostni organi bodo Boguta po 15. januarju z letalom poslali v Slovenijo. Tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija je za Delo in Slovenske novice povedal, da bodo slovensko policijo nemški varnostni organi o točnem datumu izgona še obvestili.

Z vsemi ugotovitvami o primeru so seznanili tudi ministrstvo za pravosodje, mariborsko okrožno državno tožilstvo, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, pristojni center za socialno delo in ministrstvo za zunanje zadeve.

Policija in vsi drugi pristojni organi proučujejo navedeno situacijo in bodo ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi in veljavno zakonodajo v Sloveniji, je povedal Menegalija.

Bogutovi slovenski sorodniki so lani za Slovenske novice potrdili, da se bo po izpustitvi na prostost preselil v Slovenijo in zaživel na babičini domačiji v Zgornjem Gradišču.

Komentarjev 1
  • Žurnalček 12:12 05.januar 2012.

    Dajte najprej ugotoviti ali ima SLO državljanstvo , pol se pa naprej mente z Nemci!