Slovenija > Črna kronika
3794 ogledov

Tako je gorenjsko podjetje ostalo brez več sto tisoč evrov

denar bankovci finance Boštjan Tacol
Neznani goljufi so preslepili zaposlene v gorenjskem podjetju in si prilastili več sto tisoč evrov.

Gorenjski kriminalisti so bili v torek popoldne obveščeni, da so za zdaj neznani goljufi pretentali zaposlene v enem od gorenjskih podjetij in se dokopali do večje vsote denarja.

Neznanci so podjetju poslali elektronsko sporočilo v imenu banke. V sporočilu so navedli, da se izvajajo določeni tehničnih posegi na bančnem računu. V sporočilu je bila tudi povezava.

Sledil je klic po telefonu. Neznanci so se predstavili kot predstavniki banke. Z lažnim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin so pretentali zaposlene v podjetju in nato z bančnega računa podjetja odtujili več sto tisoč evrov.

Policisti zbirajo obvestila o vseh okoliščinah in bodo o vseh ugotovitvah obveščali pristojno državno tožilstvo.  

Kranjskogorčan ostal brez več deset tisočakov

Kranjskogorski policisti so prav tako včeraj posredovali na zaprosilo občana, ki je bil oškodovan pri spletni goljufiji. Neznani storilec je vstopil v spletno banko oškodovanca in izvedel več transakcij v vrednosti več deset tisoč evrov.

Prav tako je oškodovanca prepričal v nakup vrednostnih kuponov za nakup določenih kriptovalut v znesku več tisoč evrov

Tudi v tem primeru policisti o dejanjih zbirajo obvestila in bodo o vseh ugotovitvah obveščali pristojno državno tožilstvo. 

Ne nasedajte klicem in ne klikajte na povezave!

"Policija v zadnjem obdobju obravnava večje število različnih spletnih goljufij, ki se začnejo s klici lažnih bankirjev oz. trgovcev s kriptovalutami, z lažno e-pošto v imenu bančnih ustanov ipd., pogosto pa se končajo tudi z vdorom v elektronsko banko in praznim bančnim računom oškodovancev," opozarjajo kranjski policisti. 

Poudarjajo, da postajajo spletni kriminalci čedalje bolj inovativni in jih je čedalje težje odkriti. "Sodobni spletni prevaranti bodo storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in/ali vaših bančnih podatkov, pri tem so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge. Ob morebitnem oškodovanju občanom svetujemo, da zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čimprej obrnejo na najbližjo policijsko enoto in oškodovanje prijavijo policiji. Prav tako o morebitni zlorabi nemudoma obvestijo svojo banko," vsem, ki bi se znašli v neljubi situaciji svetujejo policisti. 

"Prosimo vse imetnike bančnih računov, naj ne nasedajo klicateljem in ne potrjujejo nobenih povezav, ki jih dobijo po elektronski pošti ali v obliki drugih sporočilih, SMS. Naj ne dajejo nobenih osebnih podatkov, kaj šele bančnih."

Če dobite kakšno takšno sporočilo, ga zbrišite ali pošiljatelja blokirajte. Več preventivnih nasvetov lahko najdete na spletni strani policije, na straneh Varni na internetu in na straneh Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • Justinyo8919 21:35 18.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲

  • munja 12:10 27.februar 2025.

    Ti pa niso več samo naivni, ampak to meji že na norost. Tudi tisoč sporočil bank, da nikoli ne zahtevajo nobenih podatkov po telefonu so že poslali, pa enim nikakor ne kapne. Ne morem verjet, kako takšni bedaki lahko vodijo podjetje???!!!

  • Ender3 13:35 26.februar 2025.

    Naivnost posameznikov ne pozna meja..Goljufi so pa vedno bolj inovativni in predrzni..