Slovenija
21 ogledov

"DeSUS in Karl Erjavec nista najšibkejši člen koalicije"

Janez Janša Nino Verdnik
Koalicija je relativno trdna glede na dejstvo, v kakšni situaciji je država, je v oddaji Pogledi Slovenije na TV Slovenija povedal premier Janez Janša. O padanju bonitetnih ocen pa je dejal, da so bonitetne agencije postale pozorne na politični razkol, ki ni v koaliciji, ampak med koalicijo in opozicijo.

Premier Janez Janša je še dejal, da bomo – če ne bomo reformirali trga dela, pokojninskega sistema, uravnotežili proračuna, stabilizirali bančnega sistema itd. – vsakič korak bliže temu, da zaprosimo za tujo finančno pomoč. Če bo Slovenija naredila vse te korake še septembra, potem ne bo več toliko težav z likvidnostjo, je poudaril. Dejal je, da lahko vse te zakone sprejme koalicija s svojimi glasovi v državnem zboru (DZ).

Janša je še dejal, da DeSUS in njegov predsednik Karl Erjavec nista najšibkejši člen vlade, kot se to ugiba. So pa poskusi, da se nekatere koalicijske stranke destabilizirajo in se ustvarijo pogoji za spremembo oblasti. To ni nič novega, zaenkrat pa za to ni večjih nevarnosti, ker ni alternative trenutni vladi oziroma noče nihče prevzeti te odgovornosti. "Če bi bil interes, bi se te zadeve hitreje dogajale," je dejal.

Govorili o bonitetnih ocenah

V oddaji, v kateri so sodelovali še predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković, podpredsednik SDS Zvonko Černač, predsednik SD Igor Lukšič, predsednik Državljanske liste Gregor Virant, predsednik DeSUS-a Karl Erjavec, predsednik SLS Radovan Žerjav in predsednica NSi Ljudmila Novak, so se posebej ustavili pri vprašanju bonitetnih ocen in s tem povezanimi izgubami za slovensko gospodarstvo. Na vprašanje, če bodo politiki iz svojega žepa plačali milijone evrov, ki jih izgubljamo, ker se ne morejo dogovoriti med sabo, Janković pravi, da bo tudi on prispeval iz svojega žepa, tako kot vsi državljani.

Ob tem je poudaril, da so bonitetne agencije trikrat znižale ocene Sloveniji zaradi Janše in SDS. Prvič, ko je SDS rušila Pahorjeve reforme, drugič, ko je Janša napovedal, da bomo Bruselj prosili za pomoč, tretjič pa, ko je izjavil, da je Slovenija na robu bankrota. Janković je ponovil, da vpisa zlatega pravila v ustavo ne želijo podpreti, ker vlada ne namerava zviševati prihodkov v proračun, ampak predvideva samo rezanje, to pa pomeni nevarnost, da ne bomo mogli izpolniti zavez iz pravila.

Predsednik SLS in gospodarski minister Žerjav pravi, da je SLS že v prejšnjem mandatu dokazala, da se zna dogovarjati in sklepati kompromise. Tudi sam se je osebno zavzel za to, da dosežemo dogovor. Poudaril je, da obžaluje, da do konsenza ne more priti. Gre za projekte, ki so relativno enostavni in pomembni, da damo pozitiven signal trgom, meni.

Virant je dejal, da je Državljanska lista zraven pri vsakem kompromisu. Če bi bile vse stranke tega sposobne, bi bilo bistveno boljše, je dejal. Ob tem je poudaril, da nas "nabijanje med Janšo in Jankovićem ne bo pripeljalo nikamor". Novakova je dejala, da je koalicija v vseh pomembnih predlogih enotna, agencije pa so zaznale negativne signale, ker niso dosegli dogovora z opozicijo.

Erjavec je dejal, da je problem v celotni slovenski politiki. Prepričan je, da bodo znotraj koalicije dosegli konsenz, problem pa vidi v tem, da opozicija in koalicija ne znata sodelovati.

Komentarjev 1
  • vidralas 22:48 06.september 2012.

    Danes sta se pa Janković in Lukšič izkazala za trota nad troti.Ćeprav Janković v brezveznem nakladanju ter očitnim strahom pred razskritjem vsem rabotam pod roko,močno vodi.Vsem ,ki podpirate takšne stranke s takšnimi predsedniki,pa na dušo,da boste s vojim podpiranjem odgovorni ...prikaži več za propad Slovenije še bolj kot takšni neresni,v sebe zaverovani,,politiki,,.