“Predvidevanja so bila obetavnejša, čeprav prva dražba običajno ne navduši kupcev, saj čakajo ugodnejšo ceno,” je po včerajšnji prvi dražbi premoženja loške tovarne hladilnikov LTH v stečaju dejal stečajni upravitelj Dušan Taljat.
Končana v pol ure
Za premoženje škofjeloške družbe, ki je bilo ocenjeno na 21 milijonov evrov, včeraj ni bilo velikega zanimanja, dražba je bila končana v dobre pol ure, funkcionalna celota in vozila niso bili prodani, dražitelji so kupili le nekaj gotovih izdelkov in eksponatov v skupni vrednosti okoli deset tisoč evrov. Prodana nista bila niti desetodstotni del proizvodne linije za zamrzovalne linije, ki je v lasti LTH (po izklicni ceni 225 tisoč evrov, za katerega se je po Taljatovih besedah zanimal turški kupec) niti razkošna oprema prostorov, ki si jo je pred leti privoščil nekdanji lastnik Jožef Angeli.
Naj bi pa turški kupec že začel odvažati omenjeno proizvodno linijo – gre za 90-odstotni del, ki je bil v lasti Hypo leasinga; po neuradnih podatkih naj bi jo prodali za okoli dva milijona evrov. “Pri tem je šlo za izločitveno pravico, saj je bila oprema na lizing, zato jo je prodajala banka. Upniškemu odboru bom predlagal, naj funkcionalno celoto še enkrat ponudimo po nižji ceni,” je pojasnil Taljat, ki bo še ta teden pripravil nov predlog prodaje, ta naj bi bila predvidoma čez dva meseca.
Spor za blagovno znamko
Terjatve. Škofjeloško podjetje LTH je šlo v stečaj 3. junija lani, šest dni pozneje pa je 320 delavcev prejelo odpovedi. Podjetje jim dolguje skupno 4,5 milijona evrov; posameznemu delavcu okoli deset tisoč evrov. Vseh prijavljenih terjatev je bilo za 35 milijonov evrov, od tega priznanih ločitvenih terjatev za 16 milijonov evrov, spornih pa za štiri milijone evrov.
Stečajni upravitelj je prerekal vse sporne posle, med njimi prodaje nepremičnin v Pulju, Zagrebu in Beogradu, ter vložil okoli 150 tožb v skupni vrednosti približno tri milijone evrov, ki pa jih včeraj ni želel komentirati. “Tožb verjetno še nihče ni prejel, zato jih še ne morem komentirati. Poteka pa tudi spor za blagovno znamko in 22. januarja bo na kranjskem okrožnem sodišču prvi narok,” je povedal Taljat.
Švarc ni presenečen
David Švarc, nekdanji prvi sindikalist v LTH, je dražbo komentiral z grenkim nasmehom. “Nisem presenečen, da se resni kupci ne pojavijo, kajti stečajni upravitelj je pred dražbo izražal dvom, da bo LTH prodan za ocenjeno vrednost, kar pomeni, da je dal kupcem vedeti, naj ne hitijo z nakupom, delavci pa tako ali tako samo izgubljamo možnost, da bi kaj dobili,” je bil kritičen in ni skrival razočaranja tudi nad dejstvom, da predstavnikom delavcev kljub prizadevanjem ni uspelo priti v upniški odbor.