Slovenija
294 ogledov

''Edina, ki se ji je Bor gnusil''

Starša Bora Nekrepa sta ovadila Živčec Kalanovo. (Foto: Nik Rovan)
1/2
Žurnal24 main
Zlatka Kanič. Še naprej bo izvajala vaje na medicinski fakulteti, predavala ne bo. Borovi starši. Razočarani nad odločitvijo zbornice za pomoč prosili še Türka.

 

Skupščina v resnici izbirala med dvema sklepoma razsodišča II. stopnje
1 Razsodišča. Senat je na prvostopenjskem sodišču Kaničevi izrekel dvomesečni odvzem licence. Drugostopenjsko sodišče ji je najprej (12. junija) določilo javni opomin in dodatno izobraževanje, kasneje (30. junija) so se ponovno odločali in ji izrekli štirimesečni odvzem licence.
2 Pravilnik. V skladu s pravilnikom o organizaciji in delu razsodišča bi skupščina lahko potrdila sklep drugostopenjskega razsodišča (o odvzemu licence) ali ga razveljavila in zadevo vrnila na prvo stopnjo.
3 Odločitev. Skupščina je razveljavila sklep drugostopenjskega sodišča o odvzemu licence, na katerega se je Kaničeva pritožila in o katerem so morali odločati. Zadeve ni vrnila na prvo stopnjo, vendar je potrdila prvo odločitev drugostopenjskega sodišča.
4 Pojasnilo zbornice. Skupščina je obravnavala zahtevo Kaničeve za izredno presojo sklepa razsodišča II. stopnje. Sklenila je, da ostaja v veljavi sklep z opominom in izobraževanjem. Skupščina je v skladu s pravilnikom potrdila sklep razsodišča z dne 12. junija, saj je ugotovila, da je sklep z dne 30. junija nezakonit zaradi kršitve prepovedi “Reformatio in peius” (sprememba na slabše).

 

Zdravnica Zlatka Kanič bo na mariborski medicinski fakulteti še naprej izvajala vaje, je za Žurnal24 dejal dekan Ivan Krajnc. Spomnimo, da je Kaničeva zaradi malomarnega zdravljenja pokojnega Bora Nekrepa od Zdravniške zbornice Slovenije poleg izreka javnega opomina prejela kazen dodatnega izobraževanja.

Starši 12-letnika so nad kaznijo zdravniške zbornice tako razočarani, da so se po pomoč obrnili na zdravstveno ministrstvo. Ker to nima pooblastil za strokovni nadzor nad zdravniki, staršem ne more pomagati.

Predaval bo nekdo drug
“Zlatka Kanič je na katedri za pediatrijo naše medicinske fakultete asistentka za izvedbo vaj. V začetku študijskega leta je imela eno predavanje, ki ga je po pooblastilu predstojnice katedre tudi odpredavala, napovedano decembrsko predavanje pa bo izvedel nekdo drug, strokovnjak iz tujine za ožje področje, kakor to omogoča 62. člen zakona o visokem šolstvu,” je pojasnil Kranjc.

Predstojnica katedre Dušanka Mičetić Turk nas je po pojasnila napotila na senat fakultete, ki je pred časom sprejel sklep, da bo fakulteta ustrezno ukrepala takrat, ko bodo postopki na zdravniški zbornici in na sodišču končani. “Vnaprej ne mislimo nikogar obtoževati. Osnovni zakon prava je, da je človek nedolžen, dokler ni pravnomočno obsojen, in to velja tudi na pedagoškem področju,” je dodal Krajnc. Tako bo Kaničeva v tem študijskem letu še naprej izvajala vaje pri predmetu Pediatrija.

Norčevanje iz smrti otroka
Borove starše je sprejel direktor direktorata za zdravstveno varstvo Janez Remškar, ki se mu zdi ravnanje zdravniške zbornice nespodobno, nesprejemljivo in nevredno zdravniškega ceha. Po njegovi oceni sta obe razsodišči zbornice ravnali korektno, v poznejših postopkih pa se je vse izničilo. “Verjetno je ta primer na nek način precedenčni, na katerem se bomo, upam, naučili, da tako v prihodnje ne gre,” je dejal. Po njegovih besedah bi zdravniki morali sprejemati svojo odgovornost.

“Ona je edina, ki se ji je Bor kdaj gnusil. Upam, da se sama zdaj gnusi vsaj dvema milijonoma ljudi,” je dejal razočarani oče pokojnega dečka Matjaž Nekrep. “Prepričana sva bila, kako je nemogoče, da bi se bili zdravniki sposobni tako norčevati iz smrti otroka,” pa je ogorčena mati Tatjana Nekrep.

 

Oba se po pomoč obračata tudi na predsednika republike Danila Türka.

Bo minister sankcioniral zdravnike?
Javni opomin, prepoved opravljanja posamezne vrste zdravstvene dejavnosti, začasna prepoved opravljanja zdravstvene dejavnosti, uvedba nadzora pristojnega inšpektorata, predlaganje premestitve zdravstvenega delavca na drugo delovno mesto, napotitev na dodatno strokovno usposabljanje – to so nekateri ukrepi, ki bi jih po novem zakonu o zdravstveni dejavnosti lahko uvedlo ministrstvo za zdravje. Predlog zakona predvideva zunanji nadzor, ki ga izvaja ministrstvo, ki ugotavlja nepravilnosti glede zakonitosti, strokovnosti in kakovosti zdravstvene obravnave pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti.

“Nadzor ne more v celoti ostati v rokah izključno stroke oziroma zdravniške zbornice,”
pravijo na ministrstvu za zdravje, kjer ugotavljajo, da minister trenutno nima nobene možnosti, da bi ukrepal v primeru Nekrep.
Predloge glede zunanjega nadzora zdravnikov bo Miklavčič zdravniški zbornici predstavil v petek.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.