Slovenija
20 ogledov

Janša: "Ali je gospodarski sektor manj vreden od javnega?"

Janez Janša Nino Verdnik
V času krize po besedah premiera Janeza Janše veljajo enaki vatli za vse. Če ni denarja, financiranje javnega sektorja v enakem obsegu ni mogoče. Toda nihče zaradi tega ne bo propadel, je zatrdil na Akademiji aktivnega državljanstva in podjetništva v Piranu.

Vprašal se je, kje so bili sindikati, ko je gospodarstvo izgubljalo delovna mesta. V gospodarstvu smo od začetka krize izgubili 60.000 delovnih mest, je ob tem dodal Janša in se vprašal tudi, ali je gospodarski sektor manj vreden od javnega sektorja. V gospodarstvu so morali odpuščati in zmanjšati plače, zato predsednik vlade ne razume stališč, da "se ne da" oziroma da so predlagani ukrepi krivični.

Prav tako je premier zavrnil izjave, da bi si bilo potrebno za sprejemanje nujnih reformnih ukrepov vzeti najmanj pol leta časa. Spomnil je, da je Demosova vlada pred dvema desetletjema zakone, ki so bili ključni za osamosvojitev, sprejemala z enim ali dvema glasovoma večine.

Poudaril, da je čim prej potrebno sprejeti reforme

Kritičen je bil tudi do miselnost, ki je po njegovem ostanek preteklosti; namreč, da denar mora biti, ne glede na to, od kod ga dobiti.

Predsednik vlade je ponovno poudaril potrebo po čim prejšnjem sprejetju ključnih strukturnih reform. Pri tem bomo morali v prvi vrsti nadoknaditi zamudo iz zadnjih treh let in urediti javne finance, je poudaril. Če ključnih ukrepov ne bomo pravočasno sprejeli, tako Janša, bo treba v prihodnjih letih sprejemati proračune, ki bodo predvidevali takšne reze, kakršni so že bili v Latviji in na Portugalskem.

V trenutni situaciji tuji investitorji ne bodo drli v Slovenijo. Razloge za takšno stanje pa je Janša med drugim pripisal temu, da je Pahorjeva vlada tri leta pošiljala navzven reformne signale, vendar v tem času pravzaprav ni sprejela nobenega od ključnih ukrepov za to.

Zakon o uravnoteženju javnih financ je bil v primerjavi s tem, kar so druge evropske države naredile v zadnjih treh letih in v primerjavi s tem, kar moramo sami še storiti, sicer majhen, korak, "ampak je bil korak naprej".

Stroški države za odplačevanje obresti so višji od stroškov za investicije

Slovenija je v bistveno slabšem stanju kot pred krizo, saj po Janševih besedah zamujamo z reformami, obenem pa imamo manjši manevrski prostor in moramo tako "z manj narediti več" v zelo kratkem obdobju.

Glede dviga DDV za nekatero blago in storitve je Janša opozoril, da se je vlada odločila za selektivni dvig davkov, ki ne bo bistveno prizadel gospodarske rasti. Kot je spomnil, so pred tem sprejeli določene davčne olajšave, na primer za investicije v raziskave in razvoj, kar se po njegovih besedah že pozna v večjih vlaganjih s strani določenih podjetij.

Nihče si sicer ne dela iluzij, da dvig DDV ne bo pomenil povečanja stroškov, vendar so vse alternative, kar se tiče vpliva na gospodarstvo in na prebivalstvo, še hujše, je pojasnil predsednik vlade. Vlada namreč ne more povečati proračunskega primanjkljaja, hkrati pa ne more rezati na investicijah, pri katerih gre zlasti za prispevanje deleža za projekte, ki so financirani iz evropskih sredstev. Slovenija ima veliko neizkoriščenih evropskih sredstev, zato bilo bi nespametno ne investirati.

Trikrat več zaposlenih v javnem sektorju

Janša je opozoril, da je v javnem sektorju danes trikrat več zaposlenih kot leta 1994, veliko nalog pa se podvaja. Ob tem je napovedal, da se opravlja revizija in da se v prihodnjem letu utegne zgoditi, da marsikaterega sklada in agencije ne bo več.

Ponovno je opozoril na potrebo po reformi trga dela, saj na tem področju vlada "neustavno stanje". Kot je ocenil Janša, imamo po eni strani pretirano varnost, po drugi pa "divjo prožnost". Prav tako bo potrebna reforma pokojninskega sistema, čigar osrednji problem po njegovem predstavlja prenizek povprečni čas vplačevanja prispevkov.

Glede nadaljevanja projekta Južni tok je Janša pojasnil, da je Slovenija pripravljena in je s svoje strani naredila vse, kar je mogla. Žal se zatika pri nekaterih drugih državah, preko ozemlja katerih naj bi plinovod tekel. Tako mora npr. Italija še podpisati meddržavni sporazum glede projekta. "Ta projekt bo v Sloveniji realen, ko bo cela trasa realna," je napovedal premier.

Nedelovanje pravne države po njegovih besedah vpliva tudi na gospodarstvo in ta negotovost je med razlogi, da tuji investitorji ne pridejo v našo državo. Za nekatere posege bo sicer potrebna sprememba ustave, vendar vlada pripravlja paket zakonodaje, ki bo na sodno vejo oblasti prenesel večjo stopnjo odgovornosti, je še povedal Janša.

Tretja Akademija aktivnega državljanstva in podjetništva poteka v Piranu v organizaciji mladinske pobude Mreža idej in se bo sklenila v nedeljo.

Komentarjev 23
  • Stolp 08:56 07.oktober 2012.

    Ne ni javni sektor sam po sebi kriv. Je pa skrajno krivično da se reže samo v gospodarstvu(in to tistemu sektorju brez katerega tudi javni ne bi mogel obstajati), v javnem pa je še naprej vse tako kot da krize sploh ne bi bilo.

  • Stolp 08:54 07.oktober 2012.

    In ta nova elita bi bila pa kaj boljša? Joooj so naketari naivni...

  • bobr 22:07 06.oktober 2012.

    Bom počasi npisal, ker hitro ne zmoreš brat.1. Sindikat je interesno združenje, ki kot je vsakemu v prvem razredu jasno, združuje in zastopa ljudi enakih interesov, zato tudi plačujejo čalnarino. Ti bi se pa verjetno rad šlepal in ...prikaži več nič plačal. Ti bi da se jebeš a, da ti ne udje? Ne bo šlo. Če ne daš svoji jajc na mizo, se zate ne bomo borili, jasno?2. Če je vojna, je vojn a za vse? Že 3 leta si na nižji plači? Imaš mogoče nižjo plačo, ker ima tvoja firma manj naročil, torej tudi manj dela zate? Torej za minus 10% plače tudi delaš manj, če ni naročil, ane? No v javnem sektorju, učiteljice, vzgojiteljice, policisti, gasilci, vojska, carina, zato, ker ti manj delaš, ne delajo nič manj. Ima po tvoji logiki učiteljica kaj manj učencev v razredu, če ima tvoja firma manj naročil? NE in še enkrat NE ! Učiteljica ima enako dela, tudi, če ti brez službe ostaneš in za to naj prejema enako plačo! Razen, če boš ti imel svojega mulca doma, dokler ne boš službe našel! JASNO!?!? Ali p