Slovenija
3 ogledov

"Kangler naj se umakne"

Vstaja v Mariboru Nino Verdnik
Najvplivnejši pravniki se strinjajo, da se je politika slabo odzvala na demonstracije in da se bo moral mariborski župan umakniti, saj objektivno gledano ni več sprejemljiv.

Na osrednjem pravniškem portalu IUS-INFO (www.iusinfo.si) se je zaključil dvanajsti izbor 10 najvplivnejših pravnikov. Na srečanju so pravniki razpravljali o trenutnem dogajanju in se strinjali, da se je politika slabo odzvala na demonstracije in da se bo moral mariborski župan umakniti, saj objektivno gledano ni več sprejemljiv. Pravniki prevzemajo del odgovornosti za stanje pravne države, saj je vsak izmed njih imel možnost, da bi se aktivneje odzval. Glavni krivec za splošno krizo pa je neoliberalni sistem s popolno prevlado finančnega kapitala, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Kriv je neoliberalni sistem"

Dr. Lojze Ude meni, da so demonstracije, usmerjene zoper mariborskega župana, glede na njegove t.i. »grehe« pričakovane. Ob tem dr. Ude poudarja, da je odstop demokratičen, ravno tako, kot izvolitev. Odstop se mora izvesti, ko posameznik pride do ugotovitve, da ni več legitimen predstavnik oblasti. V nadaljevanju je še poudaril, da je pri nas pravno formalno demokracija dobro urejena, problem je dejansko v nedoslednosti v izvajanja načela delitve oblasti. Po njegovem mnenju je glavni krivec za nastalo krizo neoliberalni sistem s popolno prevlado finančnega kapitala in s tem se mora soočiti cel svet.

"Politika je izgubila stik z družbeno realnostjo"

Dr. Miro Cerar je poudaril, da politik nosi v svojem delovanju več vrst odgovornosti, tako pravno za spoštovanje predpisov kot politično odgovornost, da ob spoznanju, da ni več legitimen predstavnik oblasti, odstopi. "Nekdo, ki nima emocionalne in socialne inteligence dovolj razvite, ne bo zaznal kdaj se mora umakniti. Še posebno naša politika nasploh, z redkimi izjemami, je v zadnjih letih izgubila stik z družbeno realnostjo. To se še posebej vidi sedaj, ko se ne odziva adekvatno na situacijo, ki se dogaja," je bil kritičen dr. Cerar.

Poziv k pogumnosti

Po mnenju dr. Janje Hojnik z mariborske pravne fakultete so demonstracije namenjene zlasti izražanju osnovnih zahtev po višjih etičnih standardih. Prepričana je, da ne gre za protest proti trenutni vladi, pač pa za protest proti korupciji, klientelizmu in postavljanju napačnih prioritet. Izpostavila je ključen problem, ki je v pogosto premajhni reakciji, predvsem strokovnih krogov, na nastale razmere. "Demonstracije širijo idejo, da bi morali biti ljudje, aktivni državljani, bolj pogumni," je še dodala.

"Izpostaviti je treba posameznike"

Dr. Matej Avbelj je prepričan, da bi se morale aktualne demonstracije zgoditi že zdavnaj. "Sedaj smo na točki nič in tako ne gre več naprej. Doseči moramo tisto, k čemur smo se 20 let nazaj zavezali. Politika je kriva za nastalo stanje, ampak tu je pomembno, da izpostavimo tudi poimensko posameznike, ki so ključno prispevali k nastalemu stanju," še poudarja in prav pravnikom pripisuje glavno odgovornost za krizo pravne države.

"Krivi smo tudi pravniki"

Po oceni dr. Marka Pavlihe je mnogo ljudi malodušnih in nihilističnih, zato tudi razume, da so se podali na ulice in trge. Opozarja pa, da je energijo treba vložiti tudi v to, da se spreminjamo sami pri sebi. To velja tudi za pravnike, ki jim svetuje več poguma. Glede na odgovornost sodstva je povedal: "Res je, da je tudi sodstvo premalo fleksibilno in se zdi, da ima včasih premalo znanja. Kar se je tudi kritiziralo v primeru Balkanski bojevnik. Vendar pa je treba opozoriti tudi na težave, ki so v zakonodaji, ki veže sodnika in pa tudi v tem, da se v sodstvo vse manj vlaga, predvsem kar se tiče dodatnega izobraževanja."

"Še je upanje za našo državo"

"Dokler ljudje ne začutijo, da niso osamljeni v svojem zdravorazumskem mišljenju, toliko časa nimajo samozavesti. Zato je prav, da drugi, ki so že prepričani o neki zadevi, prevzamejo vlogo razprave in prepričajo prepričane. Ko bo teh vedno več, se bo ta energija širila v prostor in politiki, ki tega ne bodo razumeli, se bodo morali umakniti," je zaključil dr. Cerar.

Dr. Pavliha še poudaril, da bi se morala civilna družba bolj aktivno vpletati v družbeno dogajanje. Aktivni državljani, pogumni ter etični ljudje so tisti, ki bi morali prevzeti oblast. Dr. Hojnikova pa je optimistično zaključila, da dejstvo, da mnogo dobrih pravnikov, akademikov še vedno ostaja v Sloveniji in ne bežijo za boljšimi priložnostmi, ki se jim ponujajo v tujini, kaže na to, da je še upanje za našo državo.

Komentarjev 4
  • slo.scm1974 20:26 04.december 2012.

    parola slovenske pomladi naj bo: "STOP COMMUNIST MAFIA" - naj nas tuji mediji tako prepoznajo, vsa korupcija v SLO temelji na rdeči eliti; letaki in transparenti bodo samo tako imeli moč doma in v tujini, ki sedaj zmotno misli, da ...prikaži več je v SLO konflikt med socialdemokrati in desničarji; STRUMNO NAPREJ!

  • pesjan 20:09 04.december 2012.

    naj odstopijo vsi tisti tajkuni nigrad snaga rtv ellektro konstruktor ,da ne bom vse našteval najdite se tu in spokajte ? čas je prišel tudi za vas ?

  • 209e2c6214dc81fb3f0c12ca0e235ef9e399b13a 19:26 04.december 2012.

    topla voda je že bila odkrita, ne rabijo jo odkrivati še pravniki.Kanglerjeva žena ni znala pojasniti od kje ji denar na računu,v vsaki normalni pravni državi, bi kangler iz krivdnih razlogov moral takoj odstopiti,odstopiti pa bi morali ...prikaži več tudi vsi goljufivi poslanci.Ampak kdo je kriv, da temu ni tako?Gospe in gospodje pravniki, tisti, ki so predlagali mafijsko luknjičavo zakonodajo.Če bi samo prepisali avstrijsko kangler ne bi bil več župan, pa tudi janša ne več premier,jankovič pa bi bil že v zaporu.Ampak naši pravniki so pravni unikum žal na nivoju zimbabveja