Slovenija
9 ogledov

Končno srečanje Slovenije in Hrvaške

rupelBOBO-dolga Žurnal24 main
Potrjeno je, da se bosta zunanja ministra Slovenije in Hrvaške srečala v soboto v Münchnu. To je prvo srečanje vodij diplomacij po slabem letu dni.

Prvo srečanje vodij diplomacij Hrvaške in Slovenije po slabem letu dni (zadnje je bilo 17. februarja lani v Kastvu) bo v soboto v Münchnu. Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Dimitrij Rupel in Gordan Jandroković se bosta srečala na konferenci o varnostni politiki, po srečanju pa bosta ministra podala tudi izjavo.

 

Odprta vprašanja med Slovenijo in Hrvaško

• nedoločena meddržavna meja, posebej na morju;

• lastniški odnosi v Jedrski elektrarni Krško;

• dolg hrvaškim varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke

• ekološko-ribolovna cona v Jadranu

Srečanje zunanjih ministrov Hrvaške in Slovenije je toliko bolj pod drobnogledom javnosti, saj je to prvo srečanje po slabem letu dni in prihaja ravno v času nekoliko zvišanih napetosti med državama, ko so padale razburljive uradne izjave z obeh strani zaradi ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu.

Slovenska stran od srečanja pričakuje novo dinamiko v odnosih s Hrvaško, vendar je Rupel prepričan, da ni treba pričakovati rešitve spora glede ERC.  To sicer ni edino odprto vprašanje med državama. Državi že vrsto let bremeni kup odprtih vprašanj; zadnje vprašanje glede ERC pa je sprožilo nasprotujoča si mnenja med državama predvsem zato, ker je Hrvaška s 1. januarjem uveljavila ERC tudi za članice Evropske unije, kljub dogovoru iz leta 2004, da tega ne bo storila brez dogovora z Rimom in Ljubljano. S tem se seveda ni strinjala tako Slovenija kot tudi Italija in Evropska komisija.

˝ Tiha diplomacija opravlja svoje delo,˝ je v četrtek izjavil hrvaški premier Ivo Sanader na seji vlade. Kljub temu, da Slovenija vztraja, da mora Hrvaška odpraviti veljavo ERC za članice EU pa je mnenja, da je z " malo dobre volje vseh strani možno odpraviti razloge za nezadovoljstvo Italije, Slovenije in Evropske komisije, ne da bi spremenili vsebino in polno uveljavitev hrvaške ERC".
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.