Slovenija
4 ogledov

Krajše okrevanje v postelji?

Če bo predlog o spremembi zakona o zdravstvenem varstvu sprejet, si lahko obetam Žurnal24 main
Svetovalec ministrstva za zdravje Martin Toth je dejal, da sprememb na področju zdravstvenega varstva in zavarovanja brez soglasja s socialnimi partnerji ne more biti.

Napoveduje, da bo leto 2010 za področje zdravstvenega varstva lahko kritično in dodaja, da so se o predlogih, zapisanih v zakonu, pripravljeni pogajati in doseči dogovor.

"Ministrstvo je naredilo bilanco, kaj lahko naredimo, da izplavamo in na koncu nimamo rdečih številk, hkrati pa da je prizadetost ljudi ob tem kar se da majhna," je v odgovoru na napovedi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), da se bodo uprli nameri po zniževanju nadomestil za začasno zadržanost z dela, dejal Toth.

Po njegovem mnenju bi bilo treba bistveno več vlagati v področje varnosti in zdravja pri delu, izpostavil pa je tudi predlog, da se postavita tako zgornja meja bolniškega nadomestila kot spodnja meja socialne varnosti med bolniško.

Pri ZSSS ogorčeni
Pri ZSSS ostro nasprotujejo znižanju nadomestil plače za čas odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom. Poleg tega so ogorčeni tudi nad omejitvijo trajanja časa odsotnosti z dela, poleg tega se jim nerazumne zdijo omejitve, da se iz obveznega zavarovanja za zdravljenje poškodbe pri športih, kot so rolanje, planinarjenje in rekreativno smučanje, krije največ 40 odstotkov stroškov.

Novost, ki jo uvaja osnutek, je tudi zmanjšanje deleža predstavnikov aktivnih sindikatov v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Pogajanje pred ministrstvom za zdravje
Dušan Semolič, predsednik ZSSS, je napovedal, da se bo sestal s predsedniki sindikalnih central in jim predlagal, da bi v četrtek ob 9.30 prišli pred ministrstvo za zdravje ter zahtevali pogajanja od člena do člena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Nadomestilo občutno nižje
V predlogu je zapisano, da naj bi se odstotek bolniških nadomestil pri odsotnosti zaradi bolezni od 30. delovnega dne naprej znižal z zdajšnjih 90 na 75 odstotkov plače, če pa gre za poškodbe zunaj dela ter zaradi nege družinskega člana pa z 80 na 65 odstotkov.

 

Doma ostane 40 tisoč ljudi

Na ZZZS evidentirajo letno med okoli 10 in 11 milijonov izgubljenih delovnih dni, kar pomeni, da izostane od dela zaradi bolezni ali poškodb dnevno približno 40 tisoč ljudi.

Na Gospodarski zbornici Slovenije so predlagali tudi skrajšanje števila delovnih dni, ko gre nadomestilo plače v breme delodajalca, iz do 30 na do 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela ter skrajšanje skupnega števila delovnih dni v enem koledarskem letu iz 120 na 90 delovnih dni za odsotnost z dela zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom.

Milijoni evrov
Ocenjujejo, da je bilo v Sloveniji v lanskem letu za nadomestila plač zaradi bolezenskih razlogov namenjenih skupaj 430 milijonov evrov, od tega je ZZZS namenil za nadomestila plač skupno 200,9 milijona evrov.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.