Kronična ledvična bolezen (KLB) in hipertenzija (povečan krvni tlak) sta bolezni, ki sta po navadi pri mačkah odkriti v napredovali fazi. Mednarodne veterinarske smernice in veterinarska felinološka združenja priporočajo redne preventivne veterinarske preglede za mačke v zrelem obdobju (od 7. leta naprej) enkrat letno, za mačje seniorje (od 11. leta dalje) pa dvakrat na leto, oziroma v skladu s priporočilom veterinarja, ki pozna zdravstveno stanje mačke.
Kronična ledvična bolezen je med najpogostejšimi boleznimi pri mačkah. Natalija Hercog Gerbec, dr. vet. med., je povedala, da po 7. letu starosti za KLB zboli kar ena tretjina mačk; za primerjavo, pri psih je nekoliko manj pogosta, saj zboli eden od desetih psov.
Razlogi za bolezen

Na pojav bolezni pri mačkah lahko podobno kot pri ljudeh vplivajo povišan krvni tlak, starost, stres, virusna in bakterijska obolenja, zastrupitve (npr. strupene rastline in podobno), dehidracija. Ledvice in krvni tlak gredo z roko v roki. Nezdrave ledvice ali nezdrav krvni tlak poslabšata stanje drug drugega. Stanji se pogosto pojavita skupaj in obe imata škodljiv vpliv na zdravje mačke.
Natalija Hercog Gerbec opozarja, da muce pogosto popijejo premalo vode, kar je lahko povezano s kakovostjo vode, obliko posode ... Pravi, da nekatere pijejo vodo le, če je ta tekoča in povsem sveža.
Kaj lahko storimo?
Za zmanjšanje možnosti razvoja ali napredovanja bolezni ledvic veterinarka lastnikom mačk svetuje, da po dopolnjenem 7. letu starosti opravljajo redne preventivne preglede pri veterinarju, saj se bolezen navzven pokaže šele, ko je okvarjenih že približno tri četrtine ledvic.
Lastniki naj poskrbijo, da so njihove mačke redno cepljene, hranijo naj jih s kakovostno hrano z manjšo vsebnostjo fosforja, mački naj na njej ljub način ponudijo vodo, ki naj bo vedno na voljo, v hiši in njeni okolici naj ne gojijo rastlin, ki so za zanje strupene in preprečujejo naj možnost drugih zastrupitev. Podporno lahko delujejo tudi s preprečevanjem oksidativnega stresa, na primer z dodajanjem omega-3-maščobnih kislin.
Kaj pa covid?
V obdobju pandemije covida so se pojavljale govorice, da naj bi okužba s covid-19 vplivala na zdravje ledvic pri mačkah. Sogovornica pojasnjuje, da se okužba s covid-19 v mačji populaciji ni pomembneje razširila, zato vpliv na bolezen ledvic ni poudarjen.
Potrdila pa je, da okužbe s FIV, FeLV in drugi vnetni procesi spadajo med dejavnike tveganja za propadanje ledvičnega tkiva in kronično bolezen ledvic pri mačkah.
Previdno s fosforjem in beljakovinami
Pri ljudeh in živalih je kakovostna prehrana zelo pomembna. Velike količine fosforja v mačjem obroku slabšajo bolezensko stanje ledvic. "Hrana naj bo kvalitetna, voda pa vedno na voljo na način, ki ga mačka dobro sprejema," je ponovno poudarila sogovornica. "Muce lahko več vode zaužijejo tudi, če jim ponudimo večji delež mokre hrane. Pri starejših živalih bodimo previdni pri vsebnosti beljakovin. Uporabimo lahko prehranske dodatke," dodaja Natalija Hercog Gerbec.
Tihi ubijalec
Po izkušnjah veterinarke je kronična ledvična bolezen pri mačkah najpogosteje odkrita šele v napredovali fazi, saj se šele takrat pojavijo jasno izraženi klinični znaki, kot so očitna izguba teže, izguba mišične mase, povečano pitje vode in pogostejše uriniranje, slab apetit, bruhanje, neurejena dlaka, kasneje tudi splošna oslabelost, letargija, težave v ustni votlini in dehidracija.
"Bolezen namreč leta poteka brez očitnih zunanjih znakov, z izjemo morda postopne izgube telesne mase, ki pa je lastniki brez rednega tehtanja živali večinoma niti ne zaznajo. Okvare v ledvicah pa vseeno nastajajo in bolezen napreduje," opisuje.

Kaj pregleda veterinar
Redni presejalni pregledi vključujejo tehtanje živali, pregled krvi, merjenje krvnega tlaka in pregled urina. Tako kronična bolezen ledvic kot hipertenzija sta bolezni, ki se ju lahko zdravi, a ju je ključno pravočasno odkriti.
"Možnosti za zdravljenje bolezni v napredovali fazi je zelo malo. Pravzaprav pride v poštev le paliativno zdravljenje. Zato je ključno, da bolezen odkrijemo zgodaj in jo začnemo zdraviti že tedaj, ko na zunaj še ni očitnih znakov. Zdravilo v obliki sirupa namreč zavira napredovanje bolezni in lahko življenje živali podaljša celo za več let. Zdravljenje izboljša kvaliteto življenja, saj pri mački ohranja apetit ter nivo aktivnosti, torej ključno vez z lastnikom," je sklenila sogovornica.