Slovenija
21 ogledov

Microsoft bo moral plačati za svoje grehe

(Foto: AFP) Žurnal24 main
Največji proizvajalec programske opreme na svetu Microsoft bo moral plačati skoraj 500 milijonov evrov kazni, saj je sodišče Evropskih skupnosti zavrnilo vse bistvene točke njegove pritožbe.

Prvostopenjsko sodišče je tako pritrdilo odločitvi Evropske komisije, ki je leta 2004 ugotovila, da je Microsoft zlorabil svoj monopolni položaj in oviral konkurenco, ko je svoj operacijski sistem Windows prodajal skupaj s predvajalnikom glasbenih in videodatotek Windows Media Player.

Komisija je Microsoftu naložila, da mora bistvene dele svoje programske kode deliti s tekmeci in tako omogočiti normalno delovanje in sporazumevanje njihovih programov v Windows okolju, prav tako pa mora imenovani operacijski sistem prodajati brez predvajalnika Media Player.

 

Evropska komisija

je Microsoft med postopkom še enkrat oglobila z 280,5 milijona evri, ker družba ustanovitelja Billa Gatesa ni spoštovala zahtev po interoperativnosti svojih programov s programi drugih proizvajalcev.

Velika zmaga za EU
Evropski protimonopolni regulatorji so tako po devetih letih, kolikor traja proces, dosegli velikansko zmago, saj jih je prvostopenjsko sodišče podprlo v vseh bistvenih točkah, zavrnilo je le manj pomembno določilo, po katerem naj bi implementacijo odločitev komisije spremljala posebna protimonopolna skupina.

V bistveni točki sodbe je sodišče potrdilo ugotovitve Komisije, da mora Microsoft spremeniti način poslovanja, ki je doslej premočno vezal uporabnike računalnikov na Microsoftove izdelke in s tem kupcem onemogočal izbiro. Microsoft bo moral poleg velikanske kazni plačati tudi večino stroškov procesa, med njimi tudi nekaterim tekmecem, ki so sodelovali pri tožbi komisije zoper njega. Sodba je za EU zelo pomembna, saj je z njo Unija dokazala, da lahko posega na področje trga novih tehnologij.

V Microsoftu so se na sodbo že odzvali in poudarili zavezanost Microsofta, da se prilagodi zahtevam evropskega trga. Obenem se še niso odločili o nadaljnjih postopkih. Na sodbo se sicer lahko pritožijo na Sodišče evropskih skupnosti, ki je najvišji sodni organ EU, vendar so izpodbojne možnosti precej omejene.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.