Vplivnež Aleksander Repić – Pici, ki je na Instagramu znan pod imenom Nepridiprav, je razkril, kako deluje zakulisje oglaševanja spletnih iger na srečo prek družbenih omrežij. Po njegovih besedah imajo podjetja, ki se ukvarjajo s spletnimi igrami na srečo, zaposlene ljudi, katerih naloga je neposredno kontaktiranje vplivnežev in jim ponujati visoka plačila za promocijo njihovih platform.
"V dveh dneh so me kontaktirali trije z različnimi ponudbami," je Repić povedal na Instagramu in ob tem objavil tudi posnetke zaslona pogovorov z domnevnimi predstavniki podjetij za spletne igre na srečo. Ena od ponudb je bila še posebej zgovorna. Iz enega podjetja so mu ponudili 2000 ameriških dolarjev (približno 1840 evrov) za eno Instagram zgodbo trikrat na teden, kar nanese okoli 24 tisoč dolarjev oziroma nekaj več kot 22 tisoč evrov na mesec.
"Za noben denar ne bom promoviral spletnih iger na srečo. Hočem pa vam pokazati, kakšne zneske se da pobirati na ta račun," je ob tem poudaril.
Razkrili znane Slovence, ki oglašujejo spletne igre na srečo
Sodelovali naj bi z reperjem Challetom Salletom, YouTuberjem Perom Martićem, resničnostno zvezdnico Carmen Osovnikar, sanjskim moškim Blažem Kričejem Režkom, glasbeno izvajalko Lauro Petrinec in udeleženko v Sanjskem moškem ter vplivnico Tjašo Kramarič.
Pri teh znanih Slovencih smo preverili, ali navedbe iz zaposlene v podjetju AmonBet držijo.
Resničnostna zvezdnica Carmen Osovnikar je zanikala, da bi kadarkoli na svojih družbenih omrežjih oglaševala spletne igre na srečo.
Da bi na družbenih omrežjih oglaševal igre na srečo, je zanikal tudi nekdanji sanjski moški Blaž Kričej Režek: "Z nobenim ponudnikom spletnih iger na srečo, ki bi v Sloveniji nezakonito opravljal dejavnost ali oglaševal brez ustrezne koncesije, nisem imel in nimam sklenjenega sodelovanja v obliki promocije ali oglaševanja za slovenski trg. Zavedam se občutljivosti področja iger na srečo in se zavestno izogibam sodelovanjem, ki bi bila lahko sporna z vidika zakonodaje ali družbene odgovornosti, zlasti ko gre za mladoletne in ranljive skupine." Kričej Režek je še pojasnil, da ga podjetja očitno omenjajo brez njegove vednosti in privolitve, zgolj zato, da bi ustvarili vtis zanesljivega sodelovanja in s tem lažje pridobili nove vplivneže: "Kot javno izpostavljena oseba sem v praksi pogosto omenjen v komunikacijah ali predstavitvah različnih podjetij brez mojega soglasja, pogodbenega razmerja ali aktivnega sodelovanja. Na načine, kako tretje osebe uporabljajo moje ime ali se nanj sklicujejo, nimam neposrednega vpliva. "
Vplivnica Tjaša Kramarič nam je priznala, da jo je mamljiva ponudba za oglaševanje spletnih iger na srečo sprva premamila, a da danes to obžaluje. Kot pravi, se je na ponudbo odzvala le enkrat in brez zavedanja, kako problematično je to področje. "Enkrat sem dobila to ponudbo in sprva nisem pomislila, da je to tako problematično. Vsi lahko nasedemo na tako zadevo, ker je mamljivo," nam je priznala, da jo je premamilo teh 22 tisoč evrov na mesec. "Vsak, ko dobi ponudbo, ki je tako mamljiva, ne bi storil nič drugače. Zato vedno pravim: lahko je obsojati, a vsi bi isto naredili. Vsi smo le ljudje in vsakemu se to lahko zgodi," pravi. Poudarja, da se je že isti dan začela zavedati posledic in nevarnosti oglaševanja iger na srečo ter takoj odstranila vse objave. "Vem, da nisem škodila nobenemu, ker sem še isti dan vse odstranila in ni bilo nobenih klikov na povezavo," nam je dejala in poudarila, da danes iger na srečo več ne odobrava in da se zaveda, da so lahko nevarne. Poudarja tudi, da ni sodelovala s podjetjem AmonBet, iz katerega so omenjali, da sodelujejo z njo: "Z njimi nisem nikoli sodelovala. Moje ime je uporabljeno, ne da bi kadarkoli z njimi delala. Uporabljajo moje ime, čeprav sem takoj izbrisala vse. Ni prav, da je moje ime omenjeno in izpostavljeno na tak način. Najlažje je pokazati prst na nekoga in ga poriniti v dr*k."
Podobno zgodbo nam je razkrila glasbena izvajalka Laura Petrinec: "Res je, da je v preteklosti prišlo do enkratnega sodelovanja v obliki ene objave na družbenem omrežju, ki se po tem ni nadaljevalo. V času objave sem delovala na podlagi informacij, ki sem jih imela takrat. Ob kasnejši seznanitvi z zakonodajo na področju iger na srečo takšnega sodelovanja ne izvajam več. Poudarjam, da ni šlo za dolgotrajno, ponavljajoče se ali sistematično sodelovanje, niti za namerno kršitev zakonodaje. Pri svojih sodelovanjih se zavedam družbene odgovornosti ustvarjalcev vsebin, vključno z dejstvom, da lahko vsebine spremljajo tudi mlajši ali ranljivejši posamezniki, zato sem pri izbiri sodelovanj danes še posebej previdna."
Repić je na Instagram celo objavil starejši videoposnetek Challeta Salleta, kako oglašuje spletno igralnico. Challe Salle nam je s svojega elektronskega naslova poslal obširen odgovor, ki ga je verjetno pripravil odvetnik, saj je v njem naslovljen kot "naša stranka". V njem ni izrecnega odgovora na vprašanje, ali sodeluje oziroma ali je v preteklosti sodeloval s spletnimi ponudniki iger na srečo, zapisali so le, da ni bila njihova stranka nikoli javno "kakorkoli identificirana v povezavi s katerimkoli ponudnikom spletnih iger na srečo" ter da domnevnih poslovnih odnosov ne bodo komentirali. Hkrati so nam prepovedali objavo ali povzemanje odgovora in zagrozili s tožbo, a kljub temu povzemamo, saj je naša novinarska dolžnost, da v primeru objavljanja informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, pridobimo odziv tistih, ki jih zadevajo.
YouTuber Pero Martić je za Žurnal24 povedal, da je "dolgo nazaj" na svojih družbenih omrežjih res oglaševal igre na srečo, a ne za podjetje AmonBet, iz katerega so omenjali, da sodelujejo z njim. "Potem so me opozorili iz Fursa, da to ni dovoljeno, tako da sem prenehal s tem. Zdaj samo še igram za svojo zabavo, ko mi je dolgčas," nam je povedal.
Oglaševanje iger na srečo na spletu je prepovedano!
Vsi vplivneži, ki so na družbenih omrežjih kadarkoli oglaševali igre na srečo, so počeli kaznivo dejanje. Zakon o igrah na srečo namreč v 6. členu določa, da je sprejemanje ali posredovanje vplačil, oglaševanje ali opravljanje drugih storitev v zvezi s prirejanjem iger na srečo za osebe, ki nimajo koncesije Vlade Republike Slovenije, prepovedano, smo poročali.
Tukaj vplivneži nimajo niti malo manevrskega prostora, saj ni nobenih lukenj v zakonu. Sodna in upravna praksa sta jasni: če je vsebina objavljena v zameno za plačilo, provizijo (affiliate) ali drugo ugodnost (brezplačni krediti za igranje ipd.), se šteje za oglaševanje, ne glede na to, ali je zapakirana v obliko "osebnega priporočila". Meja je prestopljena takrat, ko objava postane del promocijske strategije prireditelja.
Vplivnež je tako lahko sankcioniran, tudi če ne objavi neposredne povezave. Odločilno je, ali vsebina po svoji naravi spodbuja ali vabi k sodelovanju v igrah na srečo pri prireditelju, ki v Sloveniji nima koncesije. Prikazovanje igranja ali zgolj omemba blagovne znamke nepooblaščenega prireditelja z namenom promocije predstavlja kršitev.
Nadzor nad oglaševanjem iger na srečo na družbenih omrežjih
Nadzor nad oglaševanjem iger na srečo na družbenih omrežjih, kot so Instagram, TikTok in podobne platforme, v Sloveniji izvaja Finančna uprava Republike Slovenije (Furs). Na Fursu so nam zatrdili, da njihov nadzor zajema tudi začasne vsebine, kot so t. i. Instagram zgodbe (stories), ki so vidne le 24 ur.
Po njihovih pojasnilih so posnetki zaslonov (screenshoti) in arhivirani posnetki "pravno veljaven dokaz" v inšpekcijskih in prekrškovnih postopkih: "Za zagotovitev verodostojnosti Furs uporablja postopke, ki sledijo standardom zavarovanja digitalnih dokazov, kar vključuje beleženje metapodatkov, časa in vira zajema." Poleg tega ima Furs zakonsko pooblastilo zahtevati podatke od katere koli osebe ali organizacije, ki bi lahko razpolagala z informacijami o kršitvi.
Furs kršitve na družbenih omrežjih zaznava na dva načina. Najprej imajo zaposlene nadzornike, ki spremljajo platforme in ob tem uporabljajo "ciljno iskanje po ključnih besedah", so nam pojasnili na Fursu. Potem pa so tukaj še prijave javnosti, ki jih je po njihovih besedah veliko: "Furs prejme znatno število prijav, bodisi s strani vestnih posameznikov, bodisi s strani konkurenčnih prirediteljev, ki imajo v Sloveniji urejene koncesije."
Furs o kršitvah v Sloveniji
Na Fursu so nam povedali, da "je največ kršitev povezanih s prireditelji, ki delujejo v davčnih oazah (npr. Malta, Curacao)". Ob tem pa so pojasnili, da Furs vodi samo evidence o subjektih, ki se pojavljajo v postopkih nadzora, medtem ko s podatki o sodelovanju podjetij z vplivneži ne razpolaga, zato ne morejo ugotoviti, katera (tuja) podjetja najpogosteje sodelujejo s slovenskimi vplivneži za promocijo iger na srečo.
Čeprav na Fursu poudarjajo, da na področju oglaševanja spletnih iger na srečo zaznavajo porast kršitev, "saj so digitalna omrežja postala primarno marketinško orodje", pa podatki kažejo, da se večina postopkov zaključi zgolj z opozorilom.
Kot so nam pojasnili, je bilo v letih 2024 in 2025 uvedenih 26 postopkov zaradi nedovoljenega oglaševanja, pri čemer je Furs izrekel 19 opozoril, uvedel štiri postopke o prekršku, trije postopki pa so še v teku. V letu 2024 so bila izdane tri odločbe o prekršku z izrečeno globo, medtem ko v letu 2025 ni bila izdana nobena odločba o prekršku. Furs ima trenutno v obravnavi eno zadevo, so nam sporočili.
Se pa očitno zavedajo, da bo k situaciji treba pristopiti resneje. "Furs bo v letu 2026 poostril ukrepe nadzora na tem področju," so nam obljubili. Ob tem sicer niso pojasnili, kaj točno to pomeni – ali bodo hitreje posegali po globah, pogosteje od ponudnikov platform zahtevali podatke ali morda predlagali spremembe zakonodaje.
Namreč na Fursu s trenutno zakonodajo niso najbolj zadovoljni, pravijo: "Trenutni zakon daje dobra orodja, vendar digitalno okolje hitro prehiteva statične zakonske definicije. Glavni izziv (t. i. "luknja v zakonu") je hitra selitev prirediteljev med različnimi domenami in anonimnost v kripto-plačilih. Furs se zavzema za nenehno posodabljanje predpisov, ki bi omogočili še hitrejše blokiranje spletnih strani in ostrejšo odgovornost posrednikov oglaševanja."
Kazni
Zakon o igrah na srečo v 111. členu določa:
- Z globo od 7500 do 52.500 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, če sprejema ali posreduje vplačila za igre na srečo, oglašuje ali opravlja druge storitve v zvezi s prirejanjem iger na srečo za osebe, ki nimajo koncesije vlade oziroma dovoljenja ministra, pristojnega za finance (6. člen);
- Z globo od 7500 do 52.500 evrov se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
- Z globo od 1500 do 10 tisoč evrov se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki opravlja samostojno dejavnost, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
- Z globo od 1500 do 5000 evrov se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
Zakaj ni prav, da vplivneži oglašujejo igre na srečo?
"Če so podjetja za igre na srečo pripravljena toliko plačati vplivnežem, da promovirajo njihove storitve, je to živ dokaz, da se od iger na srečo ne da obogateti," pravi Repić, ki je na Instagramu opozoril na temno plat iger na srečo. Igre na srečo namreč aktivirajo enake centre nagrajevanja v možganih kot droge in tako lahko možgani razvijejo dopaminsko odvisnost, ki je lahko celo močnejša od nekaterih substanc.
K temu je pritrdilo ogromno število Slovencev. Repiću so se oglasili številni, ki so opisali svoje izkušnje z igrami na srečo. In nobena ni lepa.
Med sporočili, ki jih je prejel, je bilo pričevanje mame samohranilke treh otrok. Po njenih besedah jo je nekdanji partner "pokopal z igrami na srečo", njegove dolgove odplačuje še danes: "Odplačujem dolgove, otroci so doma, nimam za hrano. Jaz že dva meseca razmišljam samo o samomoru. Vse zaradi kazinoja." Do zdaj je že odplačala 23 tisoč evrov, manjkalo ji je še 4700 evrov. Po tem, ko je Repić objavil njeno zgodbo, so se mu začeli oglašati številni Slovenci, ki so želeli pomagati. Posredoval jim je njen TRR in v le nekaj urah je na njen račun priteklo skoraj 11.700 evrov. "Zdaj se mi javljajo številni ljudje s podobnimi težavami in me prosijo za pomoč," pravi Repić in dodaja, da to samo potrjuje, kako razširjena je stiska, povezana z igrami na srečo.
Javila se je tudi ženska, ki je delala v igralnem salonu. Opisuje, da nekateri obiskovalci niso odšli od naprav tudi po 36 urah: "Smrdel je kot kuga, imel je plenice, da ne bi česa zamudil." Ob tem je poudarila, da so avtomati nastavljeni tako da 90 odstotkov vložkov ostane igralnici in pojasnila, da igralnice prostore načrtujejo tako, da gost izgubi občutek za čas, prostor in realnost.
Drug nekdanji zaposleni v igralništvu je opisal, kako je več kot deset let delal v igralnici in dan za dnem opazoval, kako ljudje izgubljajo plače, prihranke, posojila, firme, avtomobile in hiše. Spominja se prizora, ko je v igralnico pritekla žena, se vrgla na moža in vpila, da doma nimajo več za hrano in plenice, on pa vsak dan "tlači bankovce v mašino". Opozarja na pretepe, izsiljevanja, preprodajo drog, posojanje denarja po oderuških pogojih, uničena življenja in samomore.
29-letnik je opisal, kako hitro se lahko zasvojenost od iger na srečo razvije. Pravi, da je prvi stavni listek oddal pri 15 letih, sprva zaradi zabave, kasneje pa je zapadel v popolno spiralo. Za igre na srečo je zapravil vse družinske prihranke, oče zdaj zaradi njega odplačuje ogromen kredit, sam je v osebnem stečaju in več kot desetih sodnih postopkih zaradi kraj, goljufij in laganja: "Vse za tisti občutek – ali bo tekma zmagala ali ne."
Takšnih, ki so zaradi iger na srečo pristali v osebnem stečaju, je ogromno. Ena Slovenka je opisala, kako je iz "nedolžnih" 20 evrov, ki jih je vplačala iz dolgčasa, zdrsnila na popolno finančno in psihično dno. Končala je na psihoterapiji in v osebnem stečaju. Po njenem je največja težava spletnih igralnic to, da so dostopne vsakomur, ves čas in na vsakem telefonu: "Ljudje si zaradi tega jemljejo življenje, ostajajo brez družin, država pa ne naredi nič, ker ima od tega denar," je zapisala.
Še en Slovenec pa je opisal, kako je zaradi izgubljenih 120 tisoč evrov v igrah na srečo zadolžil sebe in svojo mati. Obema vsak mesec trgajo skoraj 800 evrov za kredit, sam pa se sooča z anksioznostjo, nespečnostjo in zdravstvenimi težavami. "Zafrknil sem si življenje do konca," je zapisal.
Ob vseh teh zgodbah, ki opozarjajo, kako lahko igre na srečo uničijo življenje, lahko vidimo, kako problematično je, da se takšne vsebine pojavljajo na družbenih omrežjih in da jih oglašujejo ljudje, ki imajo velik vpliv, množico sledilcev in močan doseg. Vplivneži niso le ustvarjalci vsebin, za tisoče ljudi so vzor, smerokaz, včasih celo edini vir informacij. Med njihovimi sledilci je ogromno mladoletnih in ranljivih posameznikov, ki lahko v mamljivi ponudbi "lahkega zaslužka" vidijo priložnost, ne pa nevarnosti. Zato ni vseeno, kaj kdo promovira. Oglaševanje iger na srečo ni le nezakonito, temveč je predvsem tudi neodgovorno.
Brez - veze! Koga naj bi to sploh zanimalo?