Slovenija

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Neodvisni sindikati na splošni stavki

Se bodo ponovili podobni prizori? Žurnal24 main
Neodvisni sindikati Slovenije se bodo 12. marca pridružili splošni opozorilni stavki zasebnega sektorja. Z napovedjo stavke in stavkovnimi zahtevami so že seznanili predstavnike delodajalcev.

Neodvisni sindikati bodo stavkali, kot pojasnjujejo, zaradi nepredvideno visoke inflacije, nastale leta 2007, in premajhnega ponujenega dviga osnovnih plač s strani delodajalcev pri pogajanju o kolektivni pogodbi. Na osnovi lanske inflacije "ni jasno definiran dvig plač, kar je povzročilo dodaten začetek erozije plačne politike v Sloveniji in zaradi takšnega ravnanja delodajalcev je poslabšan materialni in socialni položaj zaposlenih".

Neodvisni sindikati predstavnike delodajalcev pozivajo k čimprejšnji rešitvi in ureditvi materialnega in socialnega položaja zaposlenih. V zvezi s kolektivno pogodbo o izredni uskladitvi plač za leto 2007 zahtevajo 10-odstotno zvišanje plač z januarjem letos za tarifne razrede od prvega do petega ter 5,6-odstotno povečanje za višje tarifne razrede.

Kot v stavkovnih zahtevah še navajajo neodvisni sindikati, naj povečanje osnovnih plač delavcev zajema v omenjenih odstotkih tudi povečanje osnov, ki služijo za izračun osnovnih plač. Za zaposlene z minimalno plačo pa naj se do določitve novega zneska minimalne plače izplačuje denarni dodatek v višini 50 evrov. V zvezi s kolektivno pogodbo za leti 2008 in 2009 pa neodvisni sindikati zahtevajo upoštevanje produktivnosti pri izplačilu plač in izdelavo novega plačilnega sistema.

Kaj bližje rešitvi?
Neodvisni sindikati Slovenije v sporočilu še poudarjajo, da je od uresničitev stavkovnih zahtev odvisna tudi dejanska izvedba opozorilne stavke prihodnji teden in nadaljnjih sindikalnih aktivnosti sindikata. Spomnimo, da se danes nadaljujejo pogajanja o stavkovnih zahtevah sindikatov. Za zdaj ni znano, ali so delodajalci in sindikati kaj bližje rešitvi, saj so se dogovorili, da poteka pogajanj ne bodo komentirali.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.