Opozicijska SDS je v DZ vložila predlog zakona za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je danes potrdil poslanec SDS Andrej Hoivik. "Zakon nosi naslov zakon o prenehanju veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge. Gre za famozni zakon iz leta 1974, o katerem je veliko govora tekom te predreferendumske kampanje, ki je v zadnjih 50 letih omogočal dodeljevanje izjemnih pokojnin kulturnikom, umetnikom, športnikom in znanstvenikom. V času uradne referendumske kampanje smo se po dolgem premisleku odločili, da vložimo zakon, ki bo ukinil omenjenega," je pojasnil.
Manever SDS pred referendumom
Gre za manever, na katerega se je SDS odzval, kot pravi Hoivik, na pozive iz leve politične sfere, ki ljudi volivce poziva, naj na referendumu v nedeljo ne glasujejo proti zakonu o dodeljevanju pokojnin za izjemne dosežke, saj bo v tem primeru v veljavi ostal zakon iz leta 1974, oziroma po besedah poslanca SDS Titov zakon. "To drži, zato bo imela koalicija priložnost, da bodisi bojkotira glasovanje v državnem zboru bodisi glasuje za naš zakon, ki anulira zakon iz leta 1974, po katerem se podeljujejo te privilegirane pokojnine, na primer za umetnike in kulturnike," razlaga Hoivik.
Kaj pa pravi zakon?
Po besedah Hoivika naj bi se razprava o anuliranju zakona iz leta 1974 začela kmalu po referendumu. Medtem pa je državni sekretar Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan opozoril, da bo v primeru, če novi zakon na referendumu zavrnejo, v veljavi ostal tisti iz leta 1974 in ga v skladu s 25. členom zakona o referendumu in o ljudski iniciativi leto dni po razglasitvi rezultatov zakonodajnega referenduma DZ ne sme sprejeti zakona, ki "je vsebinsko enak in je v nasprotju z voljo volivcev". Če bo SDS v nedeljo uspelo doseči kvorum in bo novi zakon padel, je jasna volja volivcev, da želijo, da ostane v veljavi zakon iz leta 1974, kar pomeni, da DZ v tem mandatu ne sme obravnavati predloga SDS, je poudaril državni sekretar.
Predlog SDS za razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke je tako ocenil kot "zavajanje in zbujanje pozornosti v času tik pred koncem kampanje".
SDS se je v središču pozornosti znašel tudi zaradi zlorabe izjave direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač. Več tukaj.
Hoivik presenetil ministrico Vrečko
"Menimo, da je pred sprejemom pokojninske reforme potrebno narediti čisti rez, to pomeni, da v državnem zboru začnemo z razpravo ali želi država živeti in delovati po sistemu prvo- in drugorazrednih, ne glede na vrhunske dosežke umetnikov, znanstvenikov ali pa tudi nenazadnje naših športnikov, ki so ponos Sloveniji doma in po svetu. Zato smo vložili ta zakon, ki ima pravzaprav le dva člena. Najprej je seveda potrebno na referendumu, ki bo to nedeljo, zavreči nov zakon Golobove vlade," poziva Hoivik.
Hoivik je predstavil tudi kompromisno rešitev, ki se jim zdi v SDS-u najboljša, in to so enkratne nagrade. Tako kot so enkratne nagrade urejene za športnike, bi to lahko naredili tudi za kulturnike. "Zelo enostavno je to, spremeni se samo en člen v zakonu o prešernovih nagradah. To bi bila kompromisna rešitev, to pomeni, da cenimo kulturo, tudi njihovo delo in s tem bi bil volk sit in koza cela. To je naš konstruktivni predlog," je pojasnil Hoivik.
Hoivik je manever SDS razkril že v sinočnjem soočenju z ministrico za kulturo Asto Vrečko na N1. "Vendarle gre za zakon iz socialistične Jugoslavije, za katerega SDS očitno želi, da bi veljal še naprej in po katerem je SDS veselo podeljevala te dodatke," je dejala ministrica in SDS očitala, da ni storil ničesar, da bi sedaj veljavni sistem podeljevanja spremenil. Hoivik je presenetil z izjavo: "Pravkar smo vložili zakon za ukinitev zakona iz leta 1974. In verjamem, da ko bodo ljudje v nedeljo glasovali proti, bo potem tudi stranka Levica skupaj s koalicijo potrdila anulacijo tega Titovega zakona."
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Tale Ender3 je pa res čudak, kar napiše so pravljice maloumnih ali pa laži!
Kaj ko bi razpisali referendum o odstranitvi SDSja iz naše politike?