Evropski poslanci so na ustanovnem zasedanju Evropskega parlamenta za novega predsednika izvolili Poljaka Jerzyja Buzka. Dobil je 555 od skupno 713 oddanih glasov poslancev.
Za izvolitev predsednika je bila potrebna večina vseh oddanih glasov. Buzek je dobil 555 od skupno 713 oddanih glasov poslancev. Njegova edina, "simbolična" protikandidatka je bila Švedinja Eva-Britt Svensson iz Evropske združene levice in Zelene nordijske levice (GUE/NGL), ki je prejela 89 glasov.
Buzek je po izvolitvi dejal, da je to zanj velika čast. Zahvalil se je tistim, ki so ga volili, in zagotovil tistim, ki ga niso, da si bo prizadeval pridobiti tudi njihovo podporo.
Po Buzkovih besedah je njegova izvolitev tudi pomemben znak novim članicam EU. Kot je še dejal, je na Poljskem pred 20 leti zmagala Solidarnost. "Tisti na eni strani železne zavese smo se borili za demokracijo, vi na Zahodu pa ste nam pomagali," je dejal. "Zdaj imamo skupno Evropo," je dodal. Izpostavil je, da čuti odgovornost do državljank in državljanov in da je treba potegniti Evropo iz krize.