Slovenija
14 ogledov

Plačane 84 evrov manj kot moški

Bolnišnica Nik Rovan
Razlika je bila po ugotovitvah statističnega urada še vedno največja v zdravstvu in socialnem varstvu.

Plače žensk v Sloveniji so tudi lani zaostajale za plačami moških. Povprečna mesečna bruto plača žensk je lani namreč znašala 94,9 odstotka povprečne mesečne bruto plače moških, torej je bila od njihove v povprečju nižja za 84 evrov.

Po začasnih podatkih letne strukturne statistike plač (ta temelji na obstoječih administrativnih virih) je lani povprečna letna bruto plača moških, preračunana na mesec, znašala 1639 evrov, medtem ko je povprečna plača žensk znašala 1555 evrov.

Ob tem so v statističnem uradu poudarili, da gre za povprečja in da do razlik prihaja tudi zaradi različne izobrazbene ter starostne in poklicne strukture. Polovica zaposlenih oseb je sicer imela povprečno mesečno bruto plačo nižjo od 1310 evrov.

Največji razkorak v zdravstvu in socialnem varstvu

Razlika med bruto plačami moških in žensk je bila še vedno največja v zdravstvu in socialnem varstvu - ženske so imele namreč lani v povprečju za 26,5 odstotka nižjo plačo kot moški v tej dejavnosti. Nekoliko manj, za 24,9 odstotka, so plače žensk zaostajale za plačami moških v finančnih in zavarovalniških dejavnostih.

Razloga za razlike sta bila različna zastopanost spolov v teh dejavnostih in opravljanje različnih poklicev. Med zaposlenimi v zdravstvu in socialnemu varstvu je bilo namreč več kot štiri petine žensk in le manj kot petina moških, medtem ko je bilo v finančnih in zavarovalniških dejavnostih skoraj dve tretjini žensk in le nekoliko več kot tretjina moških; tako je večje število žensk na manj plačanih delovnih mestih znižalo povprečje njihovih plač in povečalo razliko v primerjavi s plačami moških.

Najmanjša razlika pri nepremičninskih agentih

Najmanjša je bila razlika v dejavnosti poslovanje z nepremičninami - tu so se povprečne plače moških in žensk razlikovale za 6,1 odstotka ali 98 evrov v korist moških. Za okoli 0,4 odstotne točke več so plače žensk zaostajale za plačami moških še v javni upravi in obrambi ter obvezni socialni varnosti (za 6,5 odstotka ali 121 evrov).

Ženske v manjšini, a bolje plačane

Tudi lani so bile bruto plače žensk v povprečju višje od moških plač v dejavnostih gradbeništvo (za 18,4 odstotka), promet in skladiščenje (za 16,1 odstotka) ter oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja (za 14,8 odstotka). Tudi v teh dejavnostih je bila vzrok za razlike različna zastopanost spolov, saj so bile v vseh treh omenjenih dejavnostih ženske v manjšini, vendar so pretežno opravljale bolje plačana dela.

Plače v osrednji Sloveniji višje za 200 evrov

Povprečne bruto plače so bile tudi lani najvišje v osrednjeslovenski statistični regiji, kjer je sicer delala več kot tretjina vseh zaposlenih v Sloveniji. V tej regiji zaposlene osebe so imele v povprečju za 200 evrov višjo bruto plačo od povprečne v Sloveniji.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.