Slovenija
7 ogledov

Po "fajhtni" pomladi se obeta lepši junij

Lepo dekle na portoroškem pomolu Barbara Milavec/Arhiv Žurnala24
Na dolgi rok se vse izravna, tolažijo vremenoslovci. Vročinskega vala vsaj do sredine meseca ni na vidiku, kljub zelo hladnemu vstopu v koledarsko poletje pa bodo prihodnji dni vremensko prijetnejši. Letošnja pomlad ena najbolj vlažnih v zadnjih 50 letih.

Junij, julij in avgust so trije najtoplejši meseci v letu, zato meteorologi 1. junij štejejo kot začetek meteorološkega poletja. Letošnji bo razmeroma hladen, a se že v sredini prihodnjega tedna obetajo višje temperature, do 24 stopinj Celzija, je napovedal meteorolog Brane Gregorčič.

Danes bodo sicer temperature nekoliko višje kot včerajšnje in se bodo popoldan gibale med 15 in 20 stopinjami Celzija. V prihodnjih dneh bodo temperature počasi naraščale in nekje v sredini prihodnjega tedna dosegle normalne vrednosti za začetek junija, to je čez dan od 22 do 24 stopinj, pravi Gregorčič. Glede na trenutno širšo vremensko sliko na vidiku še ni kakšnega pravega vročinskega vala. V sredini junija bodo temperature predvidoma okoli 25 stopinj, morda kakšno stopinjo več, da bi se ogrelo do 30 stopinj Celzija, pa vsaj zaenkrat v prihodnjih dveh tednih še ne kaže.

Dežniki v uporabi, kot le redko

Druga polovica letošnjega maja je bila prehladna za ta čas, je pa res, da je bilo v drugi polovici aprila in v začetku maja nadpovprečno toplo obdobje in se tako obdobna nihanja nekako izravnajo. Gregorčič dodaja, da je letošnje celoletno temperaturno povprečje blizu dolgoletnim povprečjem.
Najhladnejši majski dan je bil 24. maj, ko je na Gorenjskem ponekod snežilo do dolin, najtoplejši dan v maju pa je bil 1. maj, ko je bilo v Beli Krajini 30 stopinj, v Ljubljani pa 29 stopinj Celzija.
Je pa količina padavin letos povsod nadpovprečna. V Ljubljani denimo pomlad ni rekordno mokra, je pa med petimi najbolj mokrimi v zadnjih 50. letih.

Glede visokih temperatur, ki v teh dneh grejejo prebivalci severnega dela Evrope, pa je Gregorčič dejal, da je to posledica spuščanja hladnega zraka iznad severnega Atlantika proti zahodnemu delu Evrope in severnemu Sredozemlju, kar vpliva tudi na temperature in vreme pri nas.
Nekako "kompenzacijsko" pa se od juga, natančneje s severne Afrike prek vzhodnega dela Sredozemlja in potem prek vzhodne Evrope proti severu pomika toplejši zrak, ki je preplavil severni deli Skandinavije, kjer je letošnji maj zelo zelo topel in kjer so v tem tednu namerili do okoli 29 stopinj Celzija.

Komentarjev 3
  • Avatar praufo
    praufo 23:05 01.junij 2013.

    http://www.ujet.si/sedanji-vremenski-ekstremi-so-produkt-geoinzeniringa/

  • Scott 10:27 01.junij 2013.

    Važno, da je vlažno.?

  • zic 10:03 01.junij 2013.

    zadn cajt