Slovenija
46 ogledov

Prvi val beguncev na slovenski meji že prihodnji teden

Kos EPA
Obramboslovec Klemen Grošelj ocenjuje, da bo v Slovenijo prišlo nekaj tisoč beguncev. Del jih bo tukaj tudi ostal.

Slovenija bi lahko bila že v tednu dni soočena s prvim valom beguncev, ki prek Makedonije in Srbije potujejo v EU, je v pogovoru za STA ocenil obramboslovec Klemen Grošelj. Po njegovi oceni se bo soočila s precej višjim številom beguncev, kot je trenutna ocena vlade v Ljubljani, ki znaša okoli 1000 ljudi, bo pa za večino tranzitna država.

Glede na izjave hrvaških politikov,  je ta val beguncev že na mejah Hrvaške. Kdaj bo dejansko dosegel slovensko mejo, je sicer odvisno od ravnanja sosednjih držav, to je Hrvaške in Srbije ter od ograje, ki jo na meji s Srbijo gradi Madžarska, poudarja Grošelj. 

"Določen del beguncev bo v Sloveniji ostal"

"Če bo ta zid popolnoma nepropusten, se bodo migracije preusmerile na Hrvaško, ki je že dala vedeti, da migrantov ne bo zavračala in da jih bo skušala čim prej poslati naprej," pravi Grošelj. "Slovenija bo v tem kontekstu izpostavljena predvsem kot tranzitna država. Bo pa določen del v Sloveniji gotovo tudi ostal."

Število beguncev bo po ocenah Grošlja višje, kot trenutno ocenjuje vlada. "Mislim, da ne bomo govorili o tisoč, ampak o nekaj tisoč beguncih, ki bodo želeli ostati oziroa bodo zadržani v Sloveniji, in pa več deset tisoč beguncih, ki bodo tranzitirali preko Slovenije proti severnim delom EU," ocenjuje.

"V skrajnem primeru bo treba postaviti begunsko taborišče"

Kot prva članica schengenskega prostora bo morala Slovenija na meji vzpostaviti konkretne mehanizme, predvsem z vidika nastanitvenih kapacitet. "V skrajnem primeru bo treba postaviti begunsko taborišče. Druge možnosti ne bo," meni Grošelj.

Zato je Sloveniji v interesu širši evropski dogovor, da se ti ljudje ne bodo koncentrirali na naših tleh, temveč da se jih bo sprejelo, nato pa se bo vedelo, koliko se jih bo poslalo naprej in kam. "Če bo vsaka država delala po svoje, potem ima tudi Slovenija možnost zaprtja svojih meja. Ali je to rešitev, verjetno da ne," pravi Grošelj.

EU bo morala torej vzpostaviti konkreten in učinkovit sistem migracij teh beguncev znotraj schengenskega sistema. Po mnenju Grošlja je namreč v interesu Slovenije in vseh članic EU je, da migracije niso nenadzorovane, temveč da tečejo "v nekem kulturnem, normalnem in predvsem nadzorovanem okolju"

"Več, ko bo stihije, več bo nacionalističnih izpadov"

Bolj ko bo pristop reševanja begunskega vala organiziran, sistematiziran, manjša bo tudi verjetnost za nacionalistične oziroma rasistične izpade. "Bolj ko bo to stihijsko, večja je verjetno za take deviantne družbene odklone in pojave," odgovarja Grošelj na vprašanje o nevarnosti nacionalističnih in rasističnih izgredov spričo navala beguncev.

Evropski prostor po Grošljevih besedah sicer trenutno ni pripravljen na tako množične migracije oziroma pritisk beguncev - podobnemu pritisku je bila Evropa nazadnje priča po drugi svetovni vojni. "Družbe, kot je naša, tudi slovenska, na sprejem takšnih množic beguncev niso pripravljene, niti nimajo vzpostavljenih ustreznih mehanizmov," tako Grošelj.

"Vzpostavljene imamo mehanizme za uravnavanje ekonomskih migracij, kjer je število migrantov omejeno, nismo pa pripravljeni na val beguncev, ki z vidika mednarodnega prava vsi izpolnjujejo status za pridobitev azila in status begunca. Države v EU na to preprosto niso pripravljene," poudarja. Kot pojasnjuje, gre pri množici migrantov, ki trenutno pritiskajo na Evropo, za dejanske begunce, ki bežijo zaradi nasilja v Siriji in Iraku.
 

Gre za drugi val begunskih migracij, to je, ko se začne selitev množic prebivalstva oziroma celotnih družin, kot ocenijo, da so razmere v neki državi dejansko brezupne. Za razliko od prvega vala begunskih migracij, do katerega pride ob izbruhu nasilja - ta je v primeru Sirije in Iraka zajel predvsem države, kot sta Libanon in Egipt.

Razseljenih osem milijonov ljudi

Po besedah Grošlja je trenutno v Siriji in Iraku razseljenih okoli osem milijonov ljudi. Med to ogromno množico jih med osem do deset odstotkov želi v Zahodno Evropo - to je med 600.000 in milijon beguncev. K tem beguncem, ki pritiskajo na Evropo, pa je treba prišteti še ekonomske migrante, ki potujejo predvsem prek Libije, pa tudi ljudi, ki bežijo pred destabilizacijo v sami Libiji oz. njeni širši okolici, pravi Grošelj.

Dolgoročna rešitev za begunsko krizo v Evropi je, da se stabilizirajo razmere v Siriji in drugod na Bližnjem vzhodu, saj se bodo potem ljudje tako ali tako v veliki večini vrnili. Razmere v nemirni regiji pa so ne samo moralna, temveč tudi drugačna odgovornost Zahoda, katerega del smo v končni fazi tudi Slovenci, pravi Grošelj.

Kot sicer dodaja, trenutno že potekajo prizadevanja za stabilizacijo razmer v Siriji in tudi v Iraku, in sicer na ravni ZDA, Rusije, Savdske Arabije in Irana. Na koncu bo dosežen nek dogovor, a v tem kontekstu je trenutno ključen problem Islamska država, ki je dejansko tudi neposredni vzrok za trenuten plaz oz. drugi val beguncev.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 61
  • mokmelk 20:12 22.september 2015.

    Tu smo tudi Slovenci, ki bi radi delali, pa nimamo kaj. In ne iščem enega tujca, da bo odprl podjetje in bogatel, jaz pa naj gledam, kako gre vse mimo mene. Ne hvala. Najprej poskrbite za lastne ljudi, ki so ...prikaži več na robu revščine, potem pa se pojdite rešitelje planeta !!

  • Ogard Novkar 03:55 29.avgust 2015.

    in Banksterji in Jezuiti.

  • alibaba 16:16 26.avgust 2015.

    Ta seznam je število azilantov na 1mil. prebivalcev.Pa samo Nemčija stoka ,kako težko ji je. 8,365 Sweden4,337 Hungary3,282 Austria3,168 Malta2,890 Switzerland2,605 Denmark2,562 Norway2,513 Germany2,043 Luxembourg2,016 Belgium1,999 Cyprus1,539 ...prikaži več Bulgaria1,454 Netherlands1,060 Italy972 France859 Greece662 Finland517 Iceland494 United Kingdom