Potem ko je zdravstvena inšpekcija šestim zunanjim zdravnikom v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti, so na zdravstvenem ministrstvu za STA sporočili, da je za organizacijo dela v zdravstvenem domu odgovoren direktor.
Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči ZD Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Zato so ti, pa tudi nekateri drugi zdravniki, odpovedali sodelovanje z zdravstvenim domom. Ob tem je direktor ZD Tolmin Primož Uršič poudaril, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.
Po trenutno veljavnem zakonu o zdravstveni dejavnosti zasebne zdravstvene dejavnosti namreč ni mogoče opravljati na področju dejavnosti nujne medicinske pomoči. Ta se zagotavlja s polnim delovnim časom, dežurstvom, pripravljenostjo ali kombinacijami teh oblik dela.
Tudi ministrstvo je v odzivu za STA zapisalo, da nujne medicinske pomoči ne more opravljati zasebni zdravstveni izvajalec, med katere sodijo tudi samostojni podjetniki. Storitve nujne medicinske pomoči lahko izvajajo zdravstveni delavci na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali podjemne pogodbe, so navedli. Podobno so za STA v splošnem pojasnili tudi na zdravstvenem inšpektoratu, ki sicer tekočih postopkov ne komentira.
Ministrstvo: Za organizacijo dela je odgovoren direktor
V ZD Tolmin po besedah Uršiča ministrstvo za zdravje na situacijo opozarjajo že dlje časa. Ministrstvo jim doslej ni hotelo ali znalo pomagati, razen ustnih komentarjev, da je situacija res nevzdržna, je dejal.
Z ministrstva so za STA sporočili, da so se predstavniki nekajkrat srečali z direktorjem ZD Tolmin in pojasnili, da je za poslovanje in organizacijo dela v posameznem zdravstvenem domu odgovoren direktor doma, ki predstavlja in zastopa zavod. Dodali so, da to zajema tudi ukrepe za nadomeščanje zdravnikov, ki odhajajo v pokoj, kot tudi za pridobivanje zdravnikov za zagotavljanje osnovne zdravstvene oskrbe in specialistične dejavnosti.
Na preteklih sestankih so po besedah ministrstva obravnavali tudi problematiko nujne medicinske pomoči. Ker poznajo specifiko dela v Zgornjem Posočju, so že v preteklosti izvedli nekatere ukrepe krepitve financiranja nujne medicinske pomoči. Izpostavili so financiranje dodatnega programa nujnega reševalnega vozila, ki je v dnevnem času stacionirano v občini Bovec in financiranje turistične ambulante v obsegu 85.000 evrov iz sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Ob tem so na ministrstvu izpostavili, da so ZD Tolmin zagotovili dodatno ambulanto družinske medicine, ki sprejema paciente brez izbranega osebnega zdravnika. Z reorganizacijo nujne medicinske pomoči je v Tolminu predviden tudi satelitski urgentni center, ki ga bo sofinanciralo ministrstvo, so še navedli.
Spoštovani novinarji če vas zanima komunikacija med mano in ministrstvom za zdravje se obrnite name. Imam zelo lep primer suhoparne birokratske komunikacije. Lp.
Bravo, Taubi! Le tako naprej…hebeš zdravstvo!
A ja, zadj je pa dir, kriv, ne njihovo sovraštvo do zdravnikov in pisanje škodljivih zakonov, kateri uničujejo zdravstvo na vsakem koraku.