Slovenija

SNS vložila referendumsko pobudo

Zmago Jelinčič Plemeniti Žurnal24 main
Poslanska skupina SNS je vložila pobudo za referendum o ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo Nato. Vložitev pobude je napovedal tudi Zavod 25. junij.

O pobudi bodo odločali v državnem zboru. Da bi bila pobuda v državnem zboru potrjena, je malo verjetno, saj bi jo morala podpreti večina poslancev. Za ratifikacijo vstopa Hrvaške in Albanije v Severnoatlantsko zavezništvo je namreč v ponedeljek glasovalo 75 od 90 poslancev. O pobudi mora DZ odločiti v roku osmih dni.

Referendumsko vprašanje
Referendumsko vprašanje, kot ga predlaga SNS, bi se glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na 2. redni seji, dne 9. 2. 2009?"

Sporni zemljevidi
Vodja SNS Zmago Jelinčič je od samega začetka nasprotoval vstopu Hrvaške v Nato. Za sporne ocenjuje zemljevide, ki jih je moral predložiti tudi Zagreb. Tudi ti zemljevidi naj bi prejudicirali mejo s Slovenijo. Vendar pa jih slovenska vlada nima ali pa noče imeti, je še dejal Jelinčič, slovenske politike, ki so podprli ratifikacijo vstopa Hrvaške v Nato, pa je obtožil narodnega izdajstva.

Zavod 25. junij zbral 250 podpisov
Medtem je referendumsko pobudo najavil tudi Zavod 25. junij, ki je po zagotovilih predsednika Zavoda že zbral 2500 potrebnih podpisov za razpis referenduma. V DZ jih bodo vložili, če v ponedeljek do 16. ure odbor za zunanjo politiko ne bo sprejel sklepa, da Slovenija ne bo priznala nobenih hrvaških dokumentov po 25. 6. 1991, ki bi prejudicirali mejo.

Predsednik zavoda Marjan Podobnik je zatrdil, da je zavod že zbral potrebnih 2500 podpisov, da pa jih bodo zbirali še naprej, saj bi radi oddali preko 3000 podpisov. "V ponedeljek bomo prisotni tudi pred parlamentom, kjer bomo spremljali zasedanje OZP, tam pa bo tudi možno oddati svoj podpis," je povedal Podobnik.

Komentarjev 1
  • Chrisue_1942 04:58 21.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲