Slovenija
14 ogledov

Šrotovi dolgovi blizu milijarde evrov

boÅ¡ko Å¡rot despot Žurnal24 main
Skupne finančne obveznosti Centra Naložb, Infond Holdinga in skupine Pivovarna Laško so se v lanskem letu povečale za skoraj 305 milijonov na 904,3 milijona evrov.

Današnji Dnevnik poroča, da je družba Infond Holding v lanskem letu glede na predlani skoraj podvojila kratkoročne obveznosti na okoli 426 milijonov evrov. Povečanje dolga izvira predvsem iz lanskega prevzema Pivovarne Laško. Center Naložbe je lani finančne obveznosti povečal s predlanskih 435 tisoč evrov na 56,9 milijona evrov. Glede na bilanco za lani je Center Naložbe pri najmanj eni od družb v skupini najel za 30,8 milijona evrov kratkoročnih posojil, 64 milijonov evrov pa jih je nato posodila družbam iz skupine.

Skupina Pivovarna Laško je imela lani 421 milijonov evrov dolgoročnih in kratkoročnih finančnih obveznosti. V preteklem letu je skupina plačala 26,4 milijona evrov obresti, kar je 52 odstotkov več kot leta 2007. Center Naložbe, Infond Holding in skupina Pivovarna Laško na letni ravni zgolj za plačilo obresti za posojila potrebujejo okoli 40 milijonov evrov. Skupina Pivovarna Laško je lani ustvarila 12,9 milijona evrov dobička iz poslovanja, za plačilo obresti pa je odštela 15,2 milijona evrov, zato bo utegnila imeti že letos velike težave pri servisiranju dolga.

Še večje težave bo oziroma jih ima Infond Holding, ki bo moral del dolgov pretvoriti v delnice, kar so delničarji potrdili na januarski skupščini družbe. Družba je imela konec decembra lani 99,9 odstotka vseh svojih posojil najetih pri bankah. Družba Center Naložbe je v večinski lasti podjetja Kolonel, ki je prek Atke-Prima v lasti Boška Šrota, in je večinska lastnica Infond Holdinga. Slednji je največji lastnik Pivovarne Laško in Mercatorja.

Šrot pa je tudi med lastniki podjetja Kili (poleg Boška je to v lasti Srečka Šrota, Janeza Osoleta in Cestnega podjetja Maribor), proti kateremu je Okrožno sodišče v Celju v četrtek začelo stečajni postopek. Razlog za stečaj je blokada bančnih računov. Te sta NLB in Banka Celje blokirali zaradi izvršbe iz naslova tožb zaradi neizplačanih odpravnin odpuščenih delavcev in dela regresa za leto 2007. Celotni znesek vseh tožb, od katerega večina odpade na izplačilo odpravnin, znaša skupaj z zamudnimi obrestmi in sodnimi stroški približno 200 tisoč evrov, je za Dnevnik povedal Srečko Šrot.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.