Slovenija
23 ogledov

Številni neuspešno iščejo zaposlitev

Primorje Suzana Kos
Leto dni po stečaju Primorja bodo številni zaposleni, ki še vedno neuspešno iščejo novo zaposlitev, ostali tudi brez nadomestil za brezposelnost.

Zato od stečajnega upravitelja Rudolfa Hramca pričakujejo, da bo hitreje vodil stečajni postopek in bodo kmalu dobili izplačan vsaj del prednostnih terjatev do nekdanjega zaposlovalca.

Ob razcvetu Primorja je bilo leta 2010 v 17 družbah zaposlenih 2327 delavcev, tik pred stečajem lani pa le še 1685. Ob stečaju Primorja pred letom dni je brez dela ostalo 651 delavcev, 303 so živeli v občini Ajdovščina. Od teh jih je še vedno 261 prijavljenih na zavodu za zaposlovanje, več kot polovici med njimi pa bo po letu dni usahnila pravica do nadomestila zaradi brezposelnosti.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ajdovščini povedal nekdanji koordinator sindikatov v Primorju Damjan Volf, je bilo zaradi stečaja Primorja tako ali drugače prizadetih okrog 15.000 oseb, državo pa je stečaj stal okrog pol milijarde evrov.

"Veliko lažje in precej ceneje bi bilo, če bi Primorju takrat pomagali in ga sanirali, kako uspešno bo obujanje zdravih jeder nekdanjega gradbenega velikana, pa bi sedaj težko ocenili. Pristojna ministrstva smo opozarjali, da se na Primorje ne sme gledati skozi lastništvo, pač pa skozi delavce in znanje, vendar ni pomagalo," je dejal Volf.

Volf je še opozoril, da stečajni upravitelj mesečno za najemnine pridobi okrog 10.000 evrov, vendar gre ves ta denar za izplačila plač 34 še zaposlenim, ki jih je najel. Tako bo denar za poplačilo terjatev lahko pritekel le iz prodaje premoženja Primorja, do česar pa ne bo še prišlo tako kmalu.

Nekdanji zaposleni v Primorju so prijavili za 18 milijonov evrov terjatev, med njimi je za 11,5 milijona evrov prednostnih. Tisti, ki bodo ostali brez nadomestil za primer brezposelnosti, zato prosijo stečajnega upravitelja, naj jim poplača vsaj kakšen del njihovih prednostnih terjatev.

Nekaj delavcev še vedno v samskem domu

Nekdanji vodja sindikata KS 90 v Primorju Ilija Vukoje je opozoril, da je deset do 20 nekdanjih delavcev Primorja še vedno v samskem domu, ker imajo zaradi prejemanja nadomestil obveznosti do zavoda za zaposlovanje. Ti delavci živijo v velikem pomanjkanju, prejemajo sicer hrano s paketi Rdečega križa, vendar si želijo kaj več. S potekom nadomestil za brezposelnost pa bodo izgubili tudi pravico do bivanja in dela v Sloveniji. V samskem domu je tudi okoli 30 delavcev, ki so po stečaju Primorja dobili zaposlitev v Cestnem podjetju Gorica (CPG).

Volf je poudaril še, da so v zadnjem letu nastala številna mala gradbena podjetja, kjer pa zaposleni nimajo skorajda nobenih pravic, opravljajo vsa dela in so zelo slabo plačani.

Po novinarski konferenci so sindikalisti in nekdanji zaposleni pred novo upravno stavbo Primorja prižgali sveče "v spomin in opomin". Nekdanji sindikalist Peter Praček je ob tem dejal, da bi morali nekdanji zaposleni v Primorju več narediti za svoje pravice in vse pozval k sindikalnemu boju za boljšo prihodnost.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.