Slovenija
18 ogledov

Sum zlorabe zavarovancev Vzajemne

Miklavčič in Križanič spremljata dogajanje v Vzajemni, a ne ukrepata. Po neuradn Žurnal24 main
Na Vzajemni imajo pooblastila, ki jih zavarovanci, kot so nam potrdili sami, niso nikoli podpisali. Pooblaščenca Mirka Sedmak in Ivan Sepaher se na naše klice nista odzvala.

"Nikomur nisem dal pooblastila za glasovanje na skupščini Vzajemne," nam je zatrdil zavarovanec Vzajemne Pante Arsevski. Na vprašanje, ali pozna Mirko Sedmak, ki jo je sodeč po dokumentaciji, ki smo jo videli na Vzajemni, pooblastil, da v njegovem imenu glasuje na skupščini, pa je odgovoril, da ne pozna nobene Sedmakove. Podobno zgodbo so nam povedali še trije, tudi Marjan Babič: "Prvič slišim za Ivana Sepaherja. Nikomur nisem dal pooblastila, da glasuje v mojem imenu."

 

Vpogled v pooblastila

Pravice. Vsak zavarovanec Vzajemne je tudi član skupščine. Lahko se je udeleži ali pa za glasovanje pooblasti drugega (pooblaščenca). Vsak udeleženec ima tudi možnost zahtevati vpogled v veljavna pooblastila skupščine (kar sem avtorica članka kot zavarovanka Vzajemne po udeležbi na zadnji skupščini tudi storila).

Lobiji. Zadnjih nekaj let so bili pri zbiranju pooblastil najuspešnejši lokalni direktorji poslovnih enot Vzajemne, nadzorniki in sorodniki uprave. Tako so zagotavljali, da so skupščine tekle po vnaprej pripravljenem scenariju in brez večjih presenečenj.

Nadzornik in teta Averja
Čeprav tako Arsevski kot Babič pravita, da nista nikoli nikomur dala pooblastila, smo ob vpogledu v bazo pooblastil ugotovili, da sta pooblastili z njunima imenoma prispeli na Vzajemno konec marca. V imenu prvega je kot pooblaščenka glasovala Mirka Sedmak, v imenu drugega pa Ivan Sepaher. Sedmakova, ki je imela na zadnji skupščini 1.499 pooblastil zavarovancev, je sicer teta predsednika uprave Vzajemne Boštjana Averja , kar nam je ta tudi potrdil. Sepaher, ki je zbral kar 3.323 veljavnih pooblastil, pa je član nadzornega sveta Vzajemne.

Sumljivih še deset
Za zdaj imamo v uredništvu pričevanja, da so bila med veljavnimi ponarejena vsaj štiri pooblastila, s katerimi sta na zadnji skupščini glasovala omenjena pooblaščenca. Za še deset pooblastil pa obstaja sum, da jih je izpolnil in na Vzajemno poslal domnevni ponarejevalec ali več ponarejevalcev. Vseh 14 pooblastil, v katera smo vpogledali, je bilo namreč napisanih z le tremi različnimi pisavami. Niti eno pooblastilo ni imelo ne številke zavarovalne police ne datuma podpisa.

Neuradno: ponarejanje je bilo sistematično
Vpogled v pooblastila smo na Vzajemni zahtevali po tem, ko smo iz več virov dobili informacijo, da naj bi najeti zbiralci pooblastil kar po blokih z zvoncev in poštnih nabiralnikov prepisovali imena, priimke in naslove, jih vpisovali v obrazce za pooblastila in jih nato podpisali brez vednosti teh ljudi. Koliko od 34.883 sicer veljavnih pooblastil je bilo pridobljenih na ta način, za zdaj še ni znano.

Tisoče neveljavnih
Na Vzajemni so nam pojasnili, da je komisija vsa pooblastila, ki so prispela, tudi če na njih ni bilo navedene številke police in datuma podpisa pooblastila, preverila v bazi zavarovancev. Nepopolna pooblastila, za katera je bilo mogoče enoznačno ugotoviti pooblastitelja, so na osnovi naknadno pridobljenega pravnega mnenja uvrstili med veljavna, saj, kot pravijo, zakon do zdaj ni izrecno določal, kateri podatki so na pooblastilu obvezni. Vsaj 3.464 pooblastil (za pooblaščenca Mirko Sedmak ali Ivana Sepaherja) pa so izločili kot neveljavna, saj ljudje, ki naj bi dali pooblastilo, sploh niso bili zavarovanci ali pa se naslov zavarovanca na pooblastilu ni ujemal z naslovom v bazi Vzajemne.

Tako Sedmakovo kot Sepaherja smo v petek poskušali priklicati, da bi nam pojasnila, kako so se med pooblastili, s katerimi sta glasovala, znašla tudi tista, za katera zavarovanci trdijo, da jih niso nikoli dali, a se na naše klice nista odzvala. Če oziroma ko se javita, bomo njuni izjavi objavili.



Neverejetno: Ves čas nared za odstop



"Podpisani Ivan Sepaher ... brez vsake prisile in na podlagi svoje lastne odločitve nepreklicno izjavljam, da z datumom te izjave odstopam z mesta člana nadzornega sveta Vzajemne ..."

 
  V uredništvo smo dobili fotokopijo bianko odstopne izjave z mesta člana nadzornega sveta Vzajemne, ki jo je podpisal Ivan Sepaher. Hkrati nam je neznani pošiljatelj priložil še dva dokumenta, ki ju je podpisal Sepaher, da bi s tem podkrepil, da gre res za njegov podpis.

Uprava nadzoruje nadzornike in ne obratno
Z vnaprej podpisanimi izjavami naj bi si uprava Vzajemne poskušala zagotoviti vpliv na nadzornike oziroma bi jih lahko zamenjala v trenutku, ko na nadzornem svetu ne bi
več glasovali v prid uprave, trdi vir. Sepaher za naša vprašanja ni bil dosegljiv (da želimo z njim govoriti, smo ga obvestili tudi z SMS-sporočilom). Da je tako izjavo podpisal, pa je že pred časom priznal prvi nadzornik Vzajemne Gregor Primic.

Aver: Zgrožen sem
In kako zadevo komentira prvi mož Vzajemne Boštjan Aver, ki naj bi mu Sepaher izročil bianko odstopno izjavo? "Sem zgrožen in presenečen nad takimi obtožbami. Me pa ne preseneča, saj v zadnjem času kroži precej anonimk in v njih je dosti zavajanj."
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.