Slovenija
21808 ogledov

V središču Ljubljane se zapira butik. Pa kaj še!

Spletna prevara, spletni nakup, spletno nakupovanje Profimedia
V zadnjem obdobju se v Sloveniji veliko trgovin zapira, zato z mamljivimi popusti vabijo kupce. A za oglasi, ki vabijo prek Facebooka, se skriva past.

"To moram sporočiti z veliko žalostjo …" S temi besedami se začne oglas na Facebooku, ki potrošnike vabi k nakupu. Butik v središču Ljubljane naj bi zaprli, ker veliki trgovci vse bolj obvladujejo trg, hkrati pa naj bi lastnik Josef dobil še vnuka, s katerim želi preživeti več časa, zato bo zaprl trgovino in organiziral razprodajo svojih čevljev. Ponuja velike popuste, ki mnoge premamijo.

Srce parajoča zgodba, ob podrobnem pregledu objave, ki je praviloma sponzorirana, pa v oči zbode več stvari.

Prva stvar, ob kateri bi morali zasvetiti alarmi, je sama ugodnost, ki jo nudijo ob "zapiranju" trgovine. Eno od nepisanih pravil spletnega nakupovanja je, "če je videti predobro, potem tudi je predobro, da bi bilo res". Kdor bo namenil pozornost tudi samemu zapisu, bo zaznal nekaj napak, na podlagi katerih lahko sklepamo, da je bilo besedilo pripravljeno s pomočjo umetne inteligence.

oglas na Facebooku lažna trgovina | Avtor: zajem zaslona zajem zaslona

Povezava na strani sicer pelje na spletno stran, ki spominja na tovrstne spletne trgovine. Popusti so veliki, tako kot to obljubljajo v oglasih na družbenem omrežju, vsi izdelki so na zalogi. Kdor si bo vzel čas in pregledal podatke, zapisane v kategorijah "politika vračila" in "pravila prevoza", bo zaznal slovnične in vsebinske napake. V kategoriji O nas je zapisano, da je trgovina ob nedeljah zaprta, med najpogostejšimi vprašanji pa je zapisano, da so ob nedeljah odprti od 10. do 17. ure.

Če niste prepričani, ali gre za prevaro ali ne, lahko poskusite preveriti še podatke o domeni. To lahko storite na spletni strani whois.domaintools.com. V primeru spletne strani novir-moda.com podatki kažejo, da je bila domena ustvarjena 11. aprila 2025.

novir moda zapiranje lažni oglas | Avtor: zajem zaslona zajem zaslona

Na voljo zelo malo vzvodov za zaščito spletnih uporabnikov

"Gre za še en poskus zvabljanja v lažne spletne trgovine oz. trgovine s ponaredki, kjer kupci gotovo ne bodo prejeli oglaševanih izdelkov, precej znanih blagovnih znamk," pravijo pri SI-CERT. "Gre za zdaj že nekaj let prisotno taktiko spletnih goljufov, da že v samem imenu spletne trgovine ali Facebook strani uporabijo ime Slovenia oz. Slovenija ali Ljubljana. S tem ustvarjajo vtis, da gre za slovenskega distributerja za znano znamko in zato zaupanja vrednega trgovca." Prvič so na tovrstno taktiko opozorili že leta 2022.

"Prav tako bi opozorili na problematičnost oglaševanja tovrstnih poskusov prevar. Opažamo velik porast oglasov na omrežju Meta, kjer gre za oglaševanje tako lažnih spletnih trgovin, kripto-investicijskih prevar kot lažnih kreditov. Oglaševalske platforme in oglaševalske mreže so spletni napadalci popolnoma usvojili in so postale že del običajne poslovne prakse. Uporaba (oziroma natančneje zloraba) legitimnih oglaševalskih orodij za zvabljanje uporabnikov v različne spletne prevare ni novost, presenetljivo pa je, kako pogosti so postali tovrstni oglasi, kako dobro ciljajo uporabnike in kako malo vzvodov je na voljo, da bi se zaščitili spletni uporabniki. Namreč, uporabniki pogosto ne zaznajo, da gre za poskus prevare, saj zaupajo, da za oglasi stojijo legitimna podjetja," opozarjajo.

Podobno taktiko kot v zgoraj opisanih primerih ("zapiramo trgovine in zato popolna razprodaja")  goljufi uporabljajo tudi za zvabljanje uporabnikov v prevaro s skrito naročnino.

Spletna goljufija | Avtor: Profimedia Profimedia

Na kaj morate biti pozorni?

Če ima spletna trgovina v imenu "Slovenija" ali "Ljubljana", to še ne pomeni, da gre za resnično spletno trgovino. Goljufi prilagajajo svoje lažne spletne trgovine glede na modne trende in povpraševanje. S tem ko dodajo v ime zgoraj omenjene besede, ustvarjajo vtis, da gre za zaupanja vrednega trgovca. Potrošniki, ki postanejo njihova žrtev, izdelke naročijo in plačajo, vendar ne dobijo tistega, kar so želeli.

Ko jim pridejo na sled, običajno ali nekoliko spremenijo ime ali ustvarijo novo "trgovino". Domene so običajno bile ustvarjene pred kratkim, podatki o podjetjih pa so nemalokrat zakriti.

Plačilo naročenih izdelkov je možno po povzetju ali s kreditno kartico. V primeru plačila s kreditno kartico ni mogoče videti, katero podjetje stoji v ozadju, kar predstavlja tveganje za zlorabo plačilne kartice. V primeru plačila po povzetju pa je tveganje, da dobite izdelek, ki ne odseva naročenega, velika.

Pred spletnim nakupom v trgovini, ki je ne poznate, je zato smiselno preveriti spletno stran trgovine, domeno trgovine in biti pozoren na druge znake, ki kažejo na to, da bi lahko šlo za prevaro.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • Avatar Človek2024
    Človek2024 16:49 15.april 2025.

    To je v bistvu v redu članek, da se osvešča ljudi. Probem je le v tem, da se tik pod tem člankom na portalu Žurnal izpišejo oglasi o čudežnih načinih bogatenja in zdravljenja, ki so očitne prevare. Če ste avtorji ...prikaži veči tega članka toliko pametni, da prepoznate prevare, se vam ni treba delati neumne in objavljati prevarantske oglase na vaši spletni strani.

  • ToSmJest 15:51 15.april 2025.

    Po ponudbah s FB ne kupim prav ničesar, če osebno ne poznam prodajalca. Tam izgleda vse goljufivo. Nekoč sem dobil serviran oglas za original Makita orodje. Vse, kar sploh proizvajajo, v kompletu za 200€. Sem prijavil oglas kot goljufiv in ...prikaži več prejel grožnjo, da bodo blokirali račun meni. Proti goljufom na FB se očitno ni mogoče boriti.

  • 4krogci 13:21 15.april 2025.

    Tak nateg gre samo pri SDS podpornikih lahko cez...slo zastava v xy trgovini, cigaretni dim v zaprtem postoru,....