Slovenija
20 ogledov

V ZDA najbolj produktivni

Vplačil v Savo Re je bilo za dobrih 213 milijonov evrov. Žurnal24 main
Ameriški delavci ostajajo v pisarni, tovarni ali na kmetiji dalj časa kot njihovi kolegi v Evropi in večini drugih bogatih držav.

Poleg tega so tudi najproduktivnejši – glede na v ponedeljek izdano poročilo Združenih narodov naredijo na uro (z izjemo Norveške, ki po produktivnosti prednjači) največ.

Ameriški delavec je leta 2006 v povprečju proizvedel za 63.885 ameriških dolarjev družbenega bogastva. Na Irskem je bil bruto domači proizvod na prebivalca 55.986 $, v Luksemburgu 55.641$, v Belgiji 55,235$ in v Franciji 54,609$. Za primerjavo: v Sloveniji je bil po podatkih državnega statističnega urada prizvod na delavca leta 2006 18.577 ameriških dolarjev.

V študiji ugotavljajo, da je mogoče le del rasti ameriške produktivnosti, ki je prehitela večino razvitih ekonomij, pojasniti z večjim številom delovnih ur, saj imajo tudi zelo visoko produktivnost dela na uro. Prekašajo namreč večino evropskih držav. Vrednost ustvarjenega bogastva na uro je bila leta 2006 na Norveškem 37,99$, takoj za njo pa so se uvrstile ZDA (35,63$) in Francja ($ 35,08$).


Zahodne države najhitreje dohajata Kitajska in vzhodna Azija.© AFP

 
Ameriški delavci so leta 2006 v povprečju delali 1804 ure, norveški 1407,1, francoski pa 1564,4. Azijci so delali več – sedem azijskih ekonomij (Južna Koreja, Bangladeš, Šrilanka, Hongkong, Kitajska, Malezija in Tajska) je v povprečju opravilo 2200 delovnih ur na leto na osebo, vendar so imeli manjšo produktivnost.

Razlog za ameriško visoko stopnjo produktivnosti gre po besedah vodje sektorja za zaposlovanje pri ILO Joseja Manuela Salzarja iskati v informacijski in komunikacijski tehnološki revoluciji, ameriški organizaciji proizvodnje, visoki stopnji tekmovalnosti ter širjenju trgovine in naložb v tujini. V nasprotju z njimi v regijah, kot so jugovzhodna Azija, Latinska Amerika in Bližnji vzhod, primanjkuje naložb v usposabljanje delavcev, opremo in tehnologijo.

Zahodne države najhitreje dohajata Kitajska in vzhodna Azija. Produktivnost v regiji se je v zadnjem desetletju podvojila in se povečuje hitreje kot kjerkoli drugje. Kljub temu so še daleč zadaj, delavci iz vzhodne Azije namreč še vedno dosegajo le 1/5 produktivnosti delavcev v razvitih državah. Najmanjša je produktivnost delavcev v subsaharski Afriki, kjer dosega le 1/12 produktivnosti v razvitih državah.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.