Slovenija
31452 ogledov

Velika novost pri depozitih

Štetje denarja, denar, evri Profimedia
Obrestne mere za depozite padajo, novim strankam akcijsko obrestno mero za enoletni depozit ponuja le še ena banka.

Če smo nekoč opozarjali, da preverite, ali banka za 13-mesečno vezavo morda ponuja več, je zdaj smiselno preveriti tudi obratno, ali več ponuja za krajšo vezavo.

Najvišjo obrestno mero za enoletno vezavo za nove stranke ponuja Sparkasse (2,3 odstotka), a je Addiko z redno ponudbo 2,15 odstotka čisto blizu.

Dopolnjeno: Po objavi članka nam je odgovore poslala še Gorenjska banka, ki novim strankam ponuja možnost sklenitve depozita od 13 do 23 mesecev z obrestno mero 2,50 odstotka, gre za najvišjo ponudbo za nove stranke na trgu. 

Addiko banka je sicer pred kratkim kot prva pri nas omogočila depozit, pri katerem se obresti vplačajo vnaprej, a je v tem primeru obrestna mera 0,15 odstotne točke nižja in znaša dva odstotka. Depozita z izplačilom obresti vnaprej ni mogoče prekiniti, prav tako ni mogoča razmejitev obresti (upoštevanje natečenih obresti po več letih).

Še decembra so lahko nove stranke pri Unicreditu ali Gorenjski banki dobili triodstotne obresti, zdaj je najvišja ponudba za nove stranke 2,3 odstotka. Akcijske ponudbe za nove stranke so zdaj za depozite krajše ročnosti. Unicredit bank novim strankam ponuja depozit z 2,5-odstotno obrestno mero, a je maksimalna ročnost depozita pol leta oziroma 181 dni, znaša pa lahko največ 50 tisoč evrov. Tudi OTP ima za nove stranke posebno obrestno mero, a ne za enoletni depozit, ampak le za polletnega. Nove stranke lahko dobijo do 2,4 odstotka, redna ponudba je 1,80 odstotka. Tudi Intesa Sanpaolo novim strankam ponuja akcijske obrestne mere le za krajše ročnosti, za polletni depozit je obrestna mera 2,8 odstotka, za devetmesečni depozit pa 2,6 odstotka.

Povprečna obrestna mera rednih ponudb je padla na 1,75 odstotka, decembra je bila 1,94 odstotka, aprila lani pa 2,20 odstotka.

Kar pet bank ponuja enako obrestno mero, 1,7 odstotka, od 1,6 do 1,9 odstotka pa ponuja kar devet od dvanajstih bank oziroma hranilnic. Najbolj skopa je Intesa Sanpaolo z 1,2-odstotnimi obrestmi za enoletno vezavo.

Za krajšo vezavo višje obresti

Ker smo v času padajočih obrestnih mer in se pričakuje še dodatno znižanje obresti, mnoge banke za daljšo vezavo ponujajo nižje obrestne mere kot za krajše. Tako Sparkasse za vezavo od 91 do 120 dni ponuja 2,70 odstotka, za vezavo od 331 do 365 dni 2,30 odstotka in za vezavo od 12 do 14 mesecev le dva odstotka.

Obstoječim strankam se še vedno splača vezati za eno leto, saj je obrestna mera za do 365 dni 1,6 odstotka, za 12 mesecev pa 1,7 odstotka.

Pri Unicredit banki je depozit do enega leta obrestovan po 0,90 odstotka, nad 12 mesecev pa 1,80 odstotka. Delavska hranilnica za enoletno vezavo ponuja 1,6 odstotka, za 13-mesečno pa 1,9 odstotka. Tudi pri DBS je višja obrestna mera za vezavo nad enim leto, saj znaša 1,70 odstotka, za vezavo do enega leta pa 1,60 odstotka. To pri enoletni vezavi pomeni deset evrov razlike v obrestih.

Pri Hranilnici Lon je obrestna mera odvisna od vrste transakcijskega računa in znaša od 1,70 odstotka do dveh odstotkov.

Od naše decembrske primerjave obrestnih mer so obrestne mere le pri štirih bankah ostale enake, pet bank jih je znižalo za 0,20 obrestne točke, Gorenjska banka za 0,30, Primorska hranilnica Vipava za 0,40 ter Sparkasse za 0,60 odstotne točke.

V primerjavi z aprilom pa izstopa Unicredit banka, ki je edina obrestne mere celo dvignila za 0,80 odstotka. Do takrat so namreč vztrajali pri najnižji obrestni meri en odstotek, zdaj pa je 1,80 odstotka.

janez.zalaznik@styria-media.si

Komentarjev 7
  • Smetfor 14:14 17.februar 2025.

    Denar je zadolžnica! Delaš, država ti od tega pobere davek. Nato ti je dolžna "vrniti" vednost tvojega dela - davek. Ampak glejga zlomka, tvoja zadolžnica ne pokriva več tega stoška. Torej spodbuja delo na črno in razvrednotenje zadolžnice. Če se ...prikaži več kaj zalomi bankam jih pa dokapitalramo. KAKŠEN ZLOČIN PODPIRAMO!

  • bobubob 11:07 17.februar 2025.

    Vsak sam ve, koliko se je moral za svoj denar potruditi in ga bo temu primerno tudi zaščitil. Pred davkarijo in pred inflacijo alias jedrno odgovornostjo naših izvoljencev.

  • rd2dmk2 09:52 17.februar 2025.

    in kaj ti bodo obresti, če že pri kakih 50000€ pri 2% obrestni meri dosežeš plafon pri katerm te država že obdavči. iti v nakup bit coinov in podobne šare pa..kar pojdite kupovat kovančke od melanije in donalda. kar.. ostalo ...prikaži večo je pa precej podobno. najprej se vprašite kam gre ozrimna v kaj gre denar , ki ste ga namenili za tisto meglo. za razmislek če mam listek papirja imam vsaj listek papirja na katerem piše vič bank of. pri kripto pa je samo