Slovenija
19 ogledov

Vojaki odhajajo brez boja

ladja Žurnal24 main
Pomanjkanje kadra v Slovenski vojski je že znana stalnica, poleg tega pa je osip v bojnih vrstah večji kot priliv tistih, ki bi želeli obleči uniformo. V stalni sestavi tako deluje kar 600 pripadnikov manj, kakor je načrtovano.

V Slovenski vojski (SV) se je od 1. maja do začetka avgusta zaposlilo 44 pripadnikov stalne sestave vseh kategorij; častnikov, podčastnikov, vojakov, vojaških uslužbencev in civilistov. V istem obdobju pa je SV zapustilo 133 pripadnikov, letos se je v njej skupno zaposlilo 144 pripadnikov, vojaške vrste pa jih je zapustilo 277. V stalni sestavi tako od načrtovanih 7750 trenutno deluje 7150 pripadnikov, so sporočili z ministrstva za obrambo (Mors).

V stalni sestavi SV je bilo v juliju letos zaposlenih 1314 častnikov, 1860 podčastnikov, 2782 vojakov, 724 vojaških uslužbencev in 513 civilistov. V letu 2003 se je v SV zaposlilo 977 ljudi, v naslednjih letih pa se je število zaposlitev manjšalo. Tako se je leta 2004 v SV zaposlilo 816 ljudi, v letu 2005 686, lani 456, do 1. avgusta letos pa 144.

Vojaki odhajajo. © www.koper.si

 

Po podatkih, objavljenih na spletni strani SV, je bilo v juliju v stalni sestavi zaposlenih 7193 pripadnikov. Pomanjkanje pripadnikov je opazno tudi v pogodbeni rezervni sestavi, v kateri naj bi do konca letošnjega leta delovalo 2400 pripadnikov, v juliju pa je imela le 1595 pripadnikov. Več pripadnikov, kot je opredeljeno v srednjeročnem obrambnem programu, deluje le v obvezni rezervi, ki je v juliju imela 7492 pripadnikov, skladno z načrtom pa naj bi jih konec letošnjega leta imela 3850.

Kadrovski načrt popolnitve SV lani ni bil izpolnjen v celoti, prav tako pa najverjetneje ne bo izpolnjen niti letos, so pojasnili na Morsu in dodali, da bodo po njihovih predvidevanjih letošnja skupna odstopanja od kadrovskega načrta do petodstotna. Kljub temu pa na ministrstvu pričakujejo, da se bo zmanjševanje stalne sestave SV ustavilo. Pričakovanja bodo usmerili v pozitivne učinke novosprejetega zakona o službi v Slovenski vojski, so pojasnili.

Demografska gibanja negativno vplivajo na strukturo SV

Po mnenju Morsa je razlogov za zmanjšanje števila kandidatk in kandidatov za zaposlitev v SV več. V zadnjih letih se je gospodarsko stanje v Sloveniji bistveno spremenilo. Tako je bilo na trgu delovne sile večje povpraševanje po kadrih, ki bi lahko bili morebitni kandidati za zaposlitev v SV, pri čemer na Morsu izpostavljajo predvsem potrebe po zaposlovanju policistov in paznikov v zaporih.

Prav tako pa je pomemben tudi vpliv negativnih demografskih gibanj v zadnjih letih. SV je v 16 letih postala kadrovsko starejša, večje število njenih pripadnikov pa je izpolnilo pogoje za redno upokojitev. Kljub temu na obrambnem ministrstvu menijo, da bo z zakonom o službi v Slovenski vojski področje dela vojske natančneje urejeno, to pa bo povečalo zanimanje za zaposlitev na poklicnem področju delovanja SV, so še pojasnili na Morsu.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.