Slovenija
2743 ogledov

Začetek slovenske pravne ofenzive proti Hrvaški

Hrvaška zastava Epa
Neizvajanje arbitražne razsodbe in dopustnost slovenske tožbe. Hrvaška in Slovenija predstavili svoja stališča.

Hrvaška je ponovila, da sodišče ni pristojno odločati o tem, Slovenija pa argumente, da Hrvaška z neizvajanjem razsodbe krši pravo EU.

Sodišče EU na ustni obravnavi presoja hrvaške ugovore iz decembra lani, da to sodišče glede arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško ni pristojno razsojati, ker da so meje med državami stvar mednarodnega, ne evropskega prava.

Odvetnica Hrvaške: Slovenija ustvarja umeten spor

Hrvaška stališča je v angleščini predstavila odvetnica Jemima Stratford, ki je uvodoma poudarila neizmeren ponos Hrvaške, da je članica EU, in njeno zavezanost vrednotam, zapisanim v pogodbi EU, ter da se sodišča ne bi smelo neprimerno vpletati v dvostranske spore.

Ponovila je hrvaško stališče, da je Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka pred razglasitvijo arbitražne razsodbe in da ne sprejema veljavnosti arbitražne razsodbe. Izpostavila je, da bi lahko Hrvaška sprožila spravni postopek v okviru tega procesa, a se je doslej želela temu izogniti, ker se ji zdi izpogajana rešitev boljša.

Čeprav Slovenija ponavlja, da je arbitražna razsodba dejstvo, pa je dejstvo po besedah hrvaške odvetnice tudi to, da ta razsodba ni izvajana na terenu. Slovenija po navedbah hrvaške odvetnice ustvarja umeten spor, saj da Hrvaška deluje v skladu s svojim pravnim razumevanjem svojih meja, enako ravno Slovenija.

Jedro spora je tako po besedah Stratfordove lokacija meje, ne interpretacija prava EU. Dvostranski ozemeljski spori so izven jurisdikcije Sodišča EU, tudi če vplivajo na izvajanje prava EU. Edina možna pravna podlaga bi bil 273. člen pogodbe EU.

Slovenija: Sodišče je pristojno za razsodbo mednarodnega prava!

Slovensko stališče je predstavila agentka Maja Menard, ki je govorila v slovenščini. Poudarila je, da pri slovenski tožbi ne gre za vprašanje meje, saj da je to rešeno z arbitražno razsodbo, ki je dokončna, pravnomočna in samoizvršljiva; državi sta zavezani, da jo spoštujeta.

Ponovila je stališče, da Hrvaška z nepriznavanjem arbitražne razsodbe o meji krši evropska pravila in politike.

Slovenija v tožbi, ki jo je vložila po 259. členu pogodbe o delovanju EU, sodišču predlaga, naj ugotovi, da je Hrvaška kršila 2. in 4. člen pogodbe EU, ki govorita o spoštovanju vladavine prave in o lojalnem sodelovanju med članicami EU. Prav tako Slovenija Hrvaški očita kršenje uredbe o skupni ribiški politiki, schengenskih pravil o gibanju oseb prek meja ter direktive glede pomorskega prostorskega načrtovanja.

Sodišče je pristojno za razsodbo mednarodnega prava, če je ta potrebna za razlago prava EU, na katerega se nanaša, je izpostavila Menardova.

Sledila so vprašanja sodnikov, ki še potekajo.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 2
  • Avatar Krško1477
    Krško1477 16:17 08.julij 2019.

    Slovenska ofenziva? Prej jokcanje, tožarjenje in moledovanje naše nesposobne komunistične vlade po EU parlamentu.

  • Friderik1950 15:48 08.julij 2019.

    že ko smo podpisali sporazum, sva s kolegom v službi napovedala, da nas bodo Hrvati 'zajebali', nisva pa še vedela kako. No, na zadnje smo se kot zmeraj, 'zajebali' kar sami in tokrat ne bo nič drugače. Glede 'vojne' pa ...prikaži več vic: Ko je ugledni hrvaški general izjavil, da je njihova pehota lahko v štiriindvajsetih urah v Ljubljani, so v našem štabu to ostro zavrnili : 'Kake budale so toti Hravati, se sploh ne vejo, da naši ne morejo tak hitro bejžat'.