Slovenija
9 ogledov

Životari kar 223 tisoč Slovencev

Lani je pod pragom tveganja revščine živelo 11,3 odstotka prebivalstva oz. okoli Žurnal24 main
Lani je pod pragom tveganja revščine živelo kar 223 tisoč Slovencev. Prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo je znašal 7118 evrov letno ali 593 evrov mesečno.

Leta 2008 je prag revščine znašal 6535 evrov, a se je po začasnih podatkih Statističnega urada RS (Surs) zvišal. Znižala pa se je stopnja tveganja revščine, in sicer z 12,3 odstotka na zgoraj omenjenih 11,3. To pomeni, da je pred dvema letoma v Sloveniji pod pragom tveganja revščine živelo okoli 241 tisoč ljudi.

Izračunali so tudi, da če v dohodek prebivalstva ne bi šteli socialnih transferjev, bi se stopnja tveganja revščine dvignila na 22 odstotkov, pri osebah, starejših od 64 let, pa na 31,6 odstotka.

Stanovanjski stroški največje breme
Te številke po besedah Stanke Intihar z oddelka za statistiko življenjske ravni ne odražajo nujno stanja in dejanskih življenjskih pogojev prebivalstva, saj se je gospodarska kriza začela šele konec leta 2008. Zato so v raziskavo vključili tudi podatke iz ankete o življenjskih pogojih. Predstavili so sicer začasne podatke, Intiharjeva pa je dodala, da se predstavljene ugotovitve iz te ankete nanašajo tako na ljudi, ki živijo pod pragom tveganja revščine, kot tiste, ki živijo nad njim.

Iz podatkov je razbrati, da so lani stanovanjski stroški hudo finančno breme predstavljali za 36 odstotkov gospodinjstev. Pet odstotkov gospodinjstev si ni moglo privoščiti primerno toplega stanovanja, kar 31 odstotkov pa je živelo v stanovanjih, kjer so imeli težave s puščanjem strehe, vlažnimi stenami, temelji ali tlemi ter trhlimi okenskimi okvirji ali tlemi.

Po podatkih Sursa je 38 odstotkov ljudi v gospodinjstvih živelo v prenaseljenih stanovanjih. Ta delež je sicer najnižji pri starejših osebah.

Z mesečnim dohodkom težko preživijo
Skoraj polovica gospodinjstev, 43 odstotkov, si nepričakovanih izdatkov – kot mejo so postavili 495 evrov – ne bi moglo privoščiti. V tretjini gospodinjstev pa je bilo tako, da si vsaj eden od njegovih članov ne bi mogel privoščiti enotedenskih letnih počitnic. Največ takih gospodinjstev je bilo med enočlanskimi ali enostarševskimi.

Da z mesečnim dohodkom težko ali zelo težko preživijo, so ocenili v 28 odstotkih gospodinjstev. Podatki kažejo, da se s takimi težavami pogosteje spopadajo najemniki stanovanj. Skoraj četrtina najemnikov je v 12 mesecih pred izvajanjem ankete zaradi finančne stiske vsaj enkrat zamudila s plačilom najemnine.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.