Slovenija
903 ogledov

Letošnja vročina: Tropske noči tudi nad tisoč metri

vročina Profimedia
V drugi polovici julija so se krajevne temperature po Evropi povzpele med 35 in 40, na Iberskem polotoku tudi do 45 stopinj Celzija. Letošnji julij je bil najtoplejši mesec v zgodovini meritev v Ljubljani.

Po večinoma zmerno visokih temperaturah v prvi polovici julija so od 15. julija po prehodu hladne fronte temperature ponovno začele naraščati. Vrh vročine je bil dosežen v soboto, 23. julija. Julij je bil najtoplejši mesec v zgodovini meritev v Ljubljani po kriteriju srednje mesečne temperature. Ta je znašala 24,4 stopinje Celzija, je objavila Agencija RS za okolje (Arso). Sledita julij 2015 s 24,3 stopinje in avgust 2003 s 24,2 stopinje. Minuli julij je marsikje prinesel tudi doslej rekordne letošnje temperature.

Letošnji julij je bil v večjem delu države med dve in tri stopinje toplejši od povprečja 1981-2010. V Ljubljani je povprečna temperatura v obdobju 1981-2010 za julij znašala 21,2 stopinje Celzija. Julij je bil tudi precej suh, na nekaterih postajah je padla le tretjina do polovica pričakovanih padavin.

Julijska vročina je letos vrhunec dosegla 23. julija, ko je bila izmerjena tudi najvišja temperatura v letošnjem letu. V Dobličah pri Črnomlju se je ogrelo do 39,4 stopinje Celzija, kar je tudi absolutno najvišje izmerjena temperatura v mesecu juliju na tej lokaciji. Zelo visoke temperature so bile izmerjene tudi v sredogorju, saj so tudi nad 1000 metri nadmorske višine temperature dosegle nad 30 stopinj Celzija. Na Slavniku jih je bilo 32,3, na Nanosu 31,0 stopinj Celzija.

Temperature zraka večino časa nadpovprečne

Nadpovprečne temperature zraka so v Sloveniji beležili že od začetka junija, poleg tega pa smo bili priča pomankanju padavin in izjemni suši površinskega sloja tal, predvsem na jugozahodu države, drugod pa večinoma izrazito sušo. Na 20 izmed 100 samodejnih meteoroloških postajah je bila izmerjena absolutna najvišja julijska temperatura. Lokacije merilnih mest so se sicer skozi zgodovino spreminjale. Samodejna postaja v Dobličah deluje od leta 2002, klasične meritve pa se na tej lokaciji izvajajo že od leta 1988.

Najvišja julija izmerjena temperatura v Sloveniji ostaja 40,6 stopinje Celzija, kolikor so v Črnomlju na tamkajšnji klasični postaji, ki je bila postavljena v centru mesta, izmerili 5. julija 1950 ob 15. uri.

Odklon povprečne temperature zraka v obdobju od 1. junija do vključno 31. julija glede na referenčno obdobje 1981–2010 | Avtor: Arso Arso

Absolutni temperaturni rekord ostaja 40,8 stopinje Celzija, izmerjen 8. avgusta 2013 na letališču Cerklje ob Krki.

Visoke so bile tudi dnevne povprečne temperature. Preseženih je bilo več julijskih rekordov po postajah. Najvišjo dnevno povprečno temperaturo so izmerili 22. julija v Vedrijanu in 23. julija v Dobličah pri Črnomlju, in sicer 30,9 stopinje Celzija.

Julija letos so pristojni izmerili tudi zelo veliko zaporednih dni s temperaturo nad 35 stopinj. Izstopa predvsem primorski konec, saj so tam izmerili od štiri do sedem zaporednih dni, ko se je najvišja temperatura povzpela nad 35 stopinj. Največ takšnih dni so izmerili v Biljah, Dolenjah pri Ajdovščini, Volčah pri Tolminu in Podnanosu, in sicer sedem, v Vedrijanu so izmerili šest takih dni zapored, v Godnjah na Krasu, Škocjanu in Kubedu pa štiri.

Tropske noči tudi nad 1000 metrov nadmorske višine

Zelo veliko, predvsem na Goriškem, je bilo tudi tropskih noči, to je, kadar se najnižja temperatura zraka ne spusti pod 20 stopinj Celzija. Ta pojav je tudi v mesecu juliju v notranjosti Slovenije sicer redek, saj se ob jasnih nočeh in mirnem ozračju ponoči ohladi. 

V letošnjem juliju je bila tropska noč izmerjena na 44 merilnih postajah izmerili vsaj eno tropsko noč. Letos je bila izmerjena tudi na šestih meteoroloških postajah nad 1000 metrov nadmorske višine, in sicer na Nanosu, Kumu, Blegošu, Šebreljskem vrhu, Slavniku, Pasji ravni in Davči.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1