Slovenija
12956 ogledov

Župan Škofljice po napadu medvedke: "To je tako, ko imamo vplivneže, ki ščitijo živali"

rjavi medved Profimedia
Občino Škofljico je nedavno pretresel grozljiv napad medvedke na sprehajalko. Občina je po napadu sprejela dodatne varnostne ukrepe, vendar med drugim opozarja državo, da to ni dovolj.

Konec maja je v javnosti odjeknila novica, da je na območju Škofljice, natančneje na Gradišču, prišlo do napada medvedke. 59-letnica, ki jo je na sprehodu s psom napadla medvedka, je bila hudo poškodovana, njeno življenje pa je nekaj časa viselo na nitki. Kasneje je na plano prišla novica, da je le dobro uro pred skoraj usodnim napadom na Gradišču, prišlo še do enega napada medvedke. V tem primeru je medvedka z dvema mladičema napadla občana ter ga lažje poškodovala.

Napadi na tem gozdnatem območju Slovenije niso velika redkost. Pred dvema letoma je namreč že prišlo do podobnega dogodka, v katerem je bil lažje poškodovan sprehajalec.

Gradišče | Avtor: D. M. Finka Todorović nam je pokazala nevarno bližnjico do avtobusne postaje. D. M.
Poročali smo, da so krajani pričevali, da zadnja tri leta medvede vse pogosteje opažajo. Zaradi nedavnega dogodka so organizirali tudi dodaten prevoz tistim, ki živijo na gozdnatem območju in ki so prestrašeni, je pojasnil župan Škofljice Primož Cimerman. Dodaten prevoz je omogočen tudi za stanovalce, če to le želijo, prav tako pa je določen vozni red, saj je prevoz urejen v sklopu LPP.

"Že dve leti imamo tudi svoj kombi, zdaj pa smo uredili še enega. Smo rekli, da bomo do konca šole to povečali," je še razložil. Prav tako so na pobudo župana aktivirali Lovsko družino Škofljica, ki opravlja pogoste terenske oglede. Na terenu je tako prisotnih več lovcev hkrati, ki skrbijo za odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom. A kot je izpostavil župan, tudi to pri nekaterih povzroča določeno mero nelagodja. "Je pa tudi to problem, saj se nekateri pritožujejo, da mimo hiš hodijo oboroženi ljudje. Po pravilih sicer ne bi smeli hoditi tako blizu. Zato se zdaj lovcev ne vidi, ampak so v gozdu. Medvede spremljajo, gledajo jih, vedo, kje se sprehajajo, vendar žal je medved v lasti države. Država mora povedati, ali se ga odstreli ali ne," je povedl Cimerman.

Na ministrstvo podali že številne pobude

Na pristojno ministrstvo je romalo že več pobud za odstrel. "Koliko pobud nismo naslovili?" se sprašuje Cimerman, "to je tako, ko imamo influencerje (vplivneže), ki ščitijo živali. Jaz pravim, vsi tukaj gor na Gradišču bi ga imeli v salamah, tisti v Ljubljani pa v dnevni sobi. Izvolite ga, odnesite ga".

Župan občine Škofljica Primož Cimerman | Avtor: Občina Škofljica Občina Škofljica
Sam poziva javnost, da je treba venomer poslušati strokovnjake, "to so lovci in ne ljudje, ki jih imajo radi, ki gledajo Medvedka Puja ali Mašo in medveda. Joj, kako je lep simpatičen medo, grizli. Ne, to je zver," je bil oster župan. "Zver ima samo tri stvari v življenju, da se prehranjuje, preživlja in razmnožuje. On v vas vidi plen, nič drugega ali pa strah. Mi pa mislimo, da ga bomo malo hranili in božali. Ne gre to tako, ta je v naravi. V naravi je to divja zver, ki ima v nagonu samo preživetje."

Ministrstvo za naravne vire in prostor je sicer prejšnji mesec izdalo dovoljenje za odstrel 206 medvedov na jugu države, ki se bo izvajal vse do 1. julija 2026. V slovenskih gozdovih naj bi bilo sicer med 656 in 954 osebkov, odvzem pa naj ne bi vplival na ugodno ohranitveno stanje. V Društvu za dobrobit živali AniMa so sicer kritični do kvotnega odstrela, saj so mnenja, da "odstrel ne rešuje vzroka težav, torej pogojev, ki sploh vodijo do konfliktov", so povedali za Slovensko vegansko društvo.

Napadu botrovala tudi sama lokacija naselja

Cimerman je izpostavil, da se napadi medvedov pogosto zgodijo prav na Gradišču. "Zakaj? Ker je to na medvedovi poti. Vedno hodi tukaj čez in tukaj so se ljudje naselili. Neposredno v gozdu," je utemeljil ter dodal, da so bili na tem območju včasih le vikendi, ki pa so jih v času Jugoslavije nato spremenili v stanovanja in domove.

"Če pa še več poselimo, bo pa (medved) čisto vsak dan v hiši. On tukaj čez migrira in mi se moramo tega zavedati. V enem ali dveh dnevih lahko pride do Kuma. Naredi tudi 50 do 60 kilometrov na dan."

Mnenja je, da so takšni napadi pričakovani, v kolikor so si občani hišo zgradili praktično na sredi gozda: "To bi morali videti, kje ljudje pravzaprav živijo. To greš prav v gozd. Hitro se nato zgodi nekaj takšnega."

Gradišče | Avtor: D. M. Na tej poti je medved napadel domačinko. D. M.
Na občini so storili vse, kar je v njihovi moči: poslali so lovce, organizirali dodaten prevoz ter ozaveščali občane. Sedaj pa so vajeti v rokah države. "Ker mi vemo, da jih je preveč. Lovci pravijo, da jih je preveč. To ni naša stvar, to je stvar države, država je lastnica in ona pove, koliko jih bomo imeli," je povedal Cimerman.

Kakšno je zdravstveno stanje 59-letnice, ni razkril, je pa ves čas v tesnem stiku s hčerko poškodovane. Dejal je le, da naj bi se stanje izboljševalo, kakor se lahko po takšnem travmatičnem napadu. "Psihično bo pa to ostalo za večno, saj je bila hudo poškodovana. Ko te to s šapo udari, ti polomi kosti, rebra, razpara te ..." je še povedal.

ksenja.znidarsic@styria-media.si

Komentarjev 17
  • Maryia_8492 18:28 14.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 Sexy24.fun

  • 4b8a356dbe89c2eb0e01f211f18ffe8eaad74adc 18:22 14.junij 2025.

    Gradišče in okoliška naselja niso od včeraj in tudi medved tam ni od včeraj! Vendar pa si medveda nekoč blizu naselja opazil redko. Jih je bilo, tako kot ljudi, manj in človeku se raje izognil. Ta del obrobja Ljubljane je ...prikaži več postal premajhen za sobivanje števila ljudi in medvedov, ki se tam razmnožujejo in ostanejo. Medved je samotar, ima svoj rajon in tam drugih medvedov ne trpi, zato so dominantni osebki, običajno starejši samci, globje v gozdu, mlajši samci in samice pa vse bližje naselji...

  • Avatar rajko55
    rajko55 17:16 14.junij 2025.

    Psst... Ne gnjavit robertine.... je že na dopustu, no.....