Brez točk za Tino, Herminator preživel Vonnovo

Tina Maze Schladming
1/6
Reuters
Najboljša veleslalomistka sezone Viktoria Rebensburg je dobila zadnjo tekmo za svetovni pokal v Schladmingu. Nemka je premagala domačinko Anno Fenninger in Italijanko Federico Brignone, medtem ko je Tina Maze na eni slabših tekem letos zasedla šele 17. mesto in ostala brez visoke uvrstitve v veleslalomskem seštevku, kjer je nazadovala na peto mesto.

Tina Maze se je od nove fantastične sezone poslovila z eno najslabših uvrstitev zadnjih mesecev. Kljub 17. mestu na veleslalomu v Schladmingu, ki je izmučeni Črnjanki na koncu prineslo peto mesto v veleslalomskem seštevku, bo več kot le dobra tolažba vsaj srebrno odličje v skupnem seštevku svetovnega pokala. Podobnih težav ni imela Nemka Viktoria Rebensburg, saj je prva veleslalomistka sezone mali kristalni globus osvojila že pred časom, v Schladmingu pa ga z izvrstnima vožnjama še dodatno potrdila.

Američanka Lindsey Vonn, ki bi z 21 osvojenimi točkami na zadnji tekmi sezone presegla rekord avstrijskega šampiona Hermanna Maierja (2.000 točk v eni sezoni), je po slabem nastopu v prvi vožnji, ko je zasedla šele 16. mesto, na finalni progi že takoj na startu izgubila palico in zapravila možnost za nov vpis med legende tega športa. "Mislim, da bi lahko osvojila potrebnih 20 točk, vendar nisem imela sreče. Že na startu sem izgubila palico in potem je bilo zlasti v strmini težko držati ravnotežje. Trdo sem delala in sem zelo razočarana, ker sem na tak način ostala brez rekorda. Ostaja pa motivacija za naslednjo sezono, čeprav kar težko verjamem, da bom ponovno osvojila toliko točk," je zmajevala z glavo Vonnova.

Mazejeva si je že v soboto po svoji tristoti tekmi v pokalu zagotovila drugo mesto v skupnem seštevku pokala, bronasto kolajno pa je osvojila tudi v slalomskem seštevku. Srebrno odličje ji je že v Sočiju, prizorišču naslednjih olimpijskih iger, pripadlo v superkombinaciji, v superveleslalomskem seštevku je končala na četrtem, v smukaškem pa na devetem mestu. "Vesela sem, odlična sezona je za menoj. Zadnji tekmi sta bili slabši, niti ne vem natančno zakaj. Psihično in fizično sem utrujena," je bila kratka Mazejeva. Najboljša sezona v zgodovini svetovnega pokala za slovensko alpsko smučanje se je za Mazejevo začela slabo konec lanskega leta na severnoameriški turneji, po dolgi in naporni sezoni pa je zaostala za svojimi izjemnimi dosežki tudi ob koncu zime na prizorišču svetovnega prvenstva prihodnje leto.

Padel rekord Janice, ne tudi Maierja

Slednje ni prineslo sreče niti Vonnovi, 16. po prvi vožnji. Vonnova je sezono sicer končala s 1980 točkami, največjim izkupičkom v zgodovini ženskega smučanja; leta 2006 je Hrvatica Janica Kostelić končala s 1970 točkami. Od izenačenja skupnega rekorda vseh časov Avstrijca Maierja, ki je v sezoni 1999/2000 zbral 2000 točk, pa jo je ločilo le 20 točk, kolikor jih je za 13. mesto v soboto na slalomu osvojila Mazejeva. Tudi Nemka Maria Höfl-Riesch, lanska skupna zmagovalka in letos tretja, je ostala praznih rok, saj je odstopila že na prvi progi.

Olimpijska zmagovalka Rebensburgova je prepričljivo vodila po prvi vožnji, Fenningerjeva je zaostajala 43, Brignonejeva na tretjem mestu pa 88 stotink. Tak je bil tudi vrstni red tudi po drugi vožnji, le da so se razlike med prvo trojico krepko povečale. Rebensburgova je po osmi zmagi v karieri in peti v sezoni v seštevku discipline še povečala prednost pred Vonnovo in osvojila svoj drugi mali globus. Francozinja Tessa Worley, četrta na tekmi, pa je ubranila bronasto kolajno pred Mazejevo, ki jo je prehitela tudi Fenningerjeva.