16 ogledov

Gregor zlat za 0,3 točke, Damjan 13.

Gregor Schlierenzauer
1/20
Gregor Schlierenzauer je za vsega 0,3 točke premagal Thomasa Morgensterna in pred onemelo publiko v Oslu (domačini so v finalu pogoreli) osvojil naslov svetovnega prvaka. Jernej Damjan je bil 13.

Zgolj en dober skok slovenskih orlov ni bil dovolj za vrhunsko uvrstitev na veliki napravi na tekmi nordijskega SP v Oslu. Jurij Tepeš (128,5 metrov) in Robert Kranjec (125 metrov) sta dobro opravila v prvi seriji (takrat 18. in 20.), Peter Prevc (123 metrov) in Jernej Damjan (131,5 metra) pa v finalu. Pohvaliti velja predvsem slednjega, ki je s tretjo daljavo finalne serije z 22. mesta po prvi seriji napredoval na končno 13. mesto. Tepeš je bil na koncu 20., Kranjec 23. in Prevc 25. Tako dobrega moštvenega dosežka naši letos še niso imeli. Popravili so vtis s posamične tekme na srednji napravi, ko je bil edini finalist Prevc. Iz dneva v dan je boljše volje tudi selektor Matjaž Zupan, saj njegovi varovanci kažejo vse boljše nastope: "Da, lahko rečem, da smo malo bližje tistim skokom, ki so jih fantje ta čas sposobni, in lepo je, da se malo pokažejo tudi prek rezultata. Se strinjam, da skozi prvenstvo malo rastemo."

"Vesel sem, da mi je finalni skok tako dobro uspel. Škoda le, da nisem naredil dveh takšnih," je po nastopu povedal danes najboljši Slovenec Damjan, s svojim nastopom pa je bil zadovoljen tudi Tepeš: "Danes sem lahko z obema svojima skokoma res zelo zadovoljen, tako da se že veselim sobotne ekipne tekme." Kranjec je po nastopih dejal: "V finalu sem že pri odskoku naredil napako, sicer bi bilo bolje. Moji skoki so nekje na srednji ravni, v sam vrh pa ta čas ne sodim, tako da se zaradi tega ne obremenjujem."

Jurij in Jernej sta oba naredila po en res dober skok, Petra in Robija pa bi ocenil z dokaj dobro, saj še ne kažeta povsem tistega, česar sta sposobna. Ekipno smo lahko zadovoljni, poleg tega smo se približali deseterici, a še lepše bi bilo, če bi bil kakšen med deseterico.
Matjaž Zupan

V finalu sta bila od Jajca, kot kličejo Damjana, boljša le Švicar Simon Ammann (134,5 metra), ki se je z osmega mesta povzpel do bronaste kolajne, in Avstrijec Gregor Schlierenzauer (134,5 metra), ki je četrto mesto pretvoril v svoj prvi posamični naslov svetovnega prvaka (ima že tri zlate kolajne z ekipnih tekem). Na koncu je bil namreč za vsega 0,3 točke boljši od rojaka in vodilnega po prvi seriji, Thomasa Morgensterna (133 in 131 metrov). Komaj 21-letni Gregor je bil na začetku sezone poškodovan, vrnil se je na novoletni turneji, a bil le 23. Zdaj je spet v vrhu. Več kot 50 tisoč norveških navijačev, ki jih je popoldne s četrto zlato kolajno razvajala Marit Björgen, je v finalu onemelo. Anders Jacobsen in Anders Bardal sta z drugega in tretjega mesta s skokoma dolgima le 123 in 125 metrov zdrsnila na deveto oziroma sedmo mesto.

"Mojo letošnjo sezono je precej očrnila poškodba, a zdaj je vse to pozabljeno – svetovni prvak sem! To je res neverjetno," je bil po zmagi vzhičen Schlierenzauer, ki v ciljni areni ni zmogel skriti solz sreče: "Res je, imel sem tudi nekaj športne sreče, a navdušen sem! Dober nastop na SP je bil moj glavni cilj že na začetku sezone." Prav nič razočaran ni bil na drugem mestu niti Morgenstern: "Tekma je bila res razburljiva. Sem nadvse zadovoljen. Moja prva srebrna kolajna bo prav lepo dopolnila mojo zbirko. Resda je šlo za las, a sem imel doslej v življenju že velikokrat obilo sreče. Še posebej na olimpijskih igrah 2006 v Torinu, ko so desetinke tekmo odločile v moj prid. Moja letošnja sezona je res neverjetna! Gregor je bil danes pravi šampion."

V soboto na skakalnici na Holmenkollnu sledi še ekipna tekma.