19 ogledov

Slovenci strli tudi Belgijce

Goran Dragić Slovenska košarkarska reprezentanca evropsko prvenstov 2011 EPA
Slovenska košarkarska reprezentanca je na evropskem prvenstvu v Litvi proti odpisani Belgiji prišla še do četrte zmage na četrti tekmi (70:61). V ponedeljek proti Rusiji ob 17. uri za prvo mesto v skupini.

Slovenija je rutinsko zabeležila četrto zmago na evropskem prvenstvu v Litvi, tako da kolo pred koncem prvega dela predtekmovanja ostaja neporažena. Odločitev o prvem mestu v skupini D bo padla v ponedeljek ob 17. uri, ko se bosta v dvorani Arena pomerili še nepremagani reprezentanci Rusije in Slovenije. Zmagovalec derbija predtekmovanja v Klaipedi bo v drugi del v Vilnius napredoval s štirimi točkami, poraženec pa z dvema.

Na srečanju proti Rusiji bo imel kapetan Jaka Lakovič hkrati priložnost, da se z zlatimi črkami zapiše v zgodovino slovenske košarke. Do naziva najboljšega strelca vseh časov Slovenije ga namreč loči le šest točk. Trenutno je v vodstvu Teoman Alibegović s 1447 točkami.

Skupina D se bo v nadaljevanju križala s skupino iz Alytusa, kjer se je položaj pred zadnjim kolom po zmagi BiH nad Hrvaško močno zapletel. Kar štiri ekipe (Grčija, Makedonija, Hrvaška, BiH), ki se bodo v zadnjem kolu srečale med seboj, imajo še namreč možnosti za drugi del.

Glede na to, da je bila Belgija s tremi zaporednimi porazi že brez možnosti za napredovanje, je bilo srečanje četrtega kola za obe reprezentanci praktično brezpredmetno. Slovenije je igrala le toliko, da je zabeležila nov par točk, hkrati pa je lahko strateg Božidar Maljković odpočil glavne adute za ponedeljkovo ključno tekmo z Rusijo.

Tako na primer Sašo Ožbolt sploh ni stopil na parket, veliko priložnosti je dobil mladi organizator igre Luka Rupnik, Mirza Begić je bil razigran v napadu (14 točk v prvem delu), najboljši strelec tekme pa je bil Goran Dragić z 18 točkami. Omembe vredna situacija se je zgodila dve minuti pred koncem, ko je na parketu obležal Matjaž Smodiš, a očitno je njegovo koleno zdržalo močan udarec s tekmecem.

Belgija, ki ob Latviji in Portugalski ostaja še brez zmage na tem EP, se je že v prvem polčasu odlično kosala s favorizirano Slovenijo, zahvaljujoč izjemni natančnosti pri metih za tri točke. Iz štirinajstih poskusov je zadela kar osemkrat, se pravi, da je od 30 točk v prvem polčasu 24 dosegla izza črte 6,75 m.

Odločilni korak k zmagi je Slovenije - tokrat jo je v dvorani spodbujalo približno 700 slovenskih navijačev - naredila šele v zadnjih treh minutah. V 37. minuti je bil rezultat še izenačen na 58:58, nato pa sta stvari v svoje roke vzela brata Dragić in suvereno zapečatila usodo Belgijcev.