21 ogledov

Dolenjska slavi: Krka razstavila Olimpijo

krka radnički zoran dragić ABA
Derbi med Krko in Unionom Olimpijo je prepričljivo pripadel Novomeščanom z 58:47 (46:32, 28:23, 16:15). Helios je dobil sobotni obračun v Laškem (73:67). Tesne zmage se je proti Šentjurju veselila tudi Elektra (85:83), Slovan pa je doma izgubil proti Hopsom (80:81).

Peti veliki derbi sezone v državnem prvenstvu - doslej je bilo v zmagah 2:2 - sta obe ekipi začeli zelo zavzeto, nobena si ni priigrala večje prednosti. V tem delu se je pri gostiteljih izkazal Zoran Dragić, na drugi strani pa je bil najbolj razigran Deon Marshall Thompson. Na prvi odmor so s točko prednosti odšli gostitelji, ki so nato do polčasa prišli do najvišje prednosti na tekmi 28:23.

V drugem polčasu so najprej zadeli Ljubljančani, a so nato krkaši hitro spet izenačili najvišjo prednost, ta pa je v tem delu igre ob slabi obrambi Uniona Olimpije rasla iz minute v minuto, najprej je bilo +10 (40:30), nato +12 (42:30), pred odločilnim delom igre pa so si Novomeščani priigrali 14 točk naskoka (46:32). Ljubljanski košarkarji so v treh četrtinah skupno zbrali zgolj 32 točk.

Krkaši so tudi v zadnjem delu igre veliko pozornosti namenjali zbrani igri v obrambi, a manjkali so koši, tako da so se zmaji vztrajno bližali. Slabih sedem minut in pol pred koncem so se sicer približali na -6 (40:46), a nato so gostitelji spet zaigrali bolj zbrano in manj kot štiri minute pred koncem vodili s 56:43. Državni prvaki so tekmo na krilih danes izjemno razpoloženega Dragića, ki je končal pri 21 točkah in šestih skokih, varno pripeljali do konca in Ljubljančanom prizadejali prvi poraz v ligi za prvaka.

Helios prebarval Laško

Košarkarji Heliosa so zabeležili četrto zmago v ligi Telemach za prvaka, s katero so potrdili dve pomembni točki, osvojeni v derbiju prejšnjega kroga proti Krki. Zlatorog na drugi strani je doživel tretji poraz, tako da ga očitno čaka še zanimiva in napeta borba z Elektro za vstop v polfinale državnega prvenstva.

Če so se Laščani v prejšnjem kolu v Šoštanju izvlekli skozi šivankino uho, se jim tokrat proti motiviranim gostom iz Domžal ni izšlo. Po prvih dvajsetih minutah so imeli že občuten zaostanek, ki so ga v tretji četrtini sicer nekoliko omilili, vendar pa zmage gostov niso uspeli resneje ogroziti. Varovanci trenerja Zmaga Sagadina so suvereno nadzirali potek dogodkov na terenu, pa čeprav glavni strelec moštva Klemen Prepelič tokrat ni imel svojega večera.

Ob nizkem odstotku zadetih metov iz igre (5:14), je vodilno vlogo v napadu Heliosa prevzel Earl Gay, ki je zbral 18 točk ob stoodstotnem metu za tri točke (3:3). Višji statistični indeks je imel na drugi strani le Alen Omić (31), ki je ob 21 točkah ujel 15 žog, tekmec pa je nad njim naredil devet osebnih napak. Helios bo v sredo, 11. aprila, gostoval v Šentjurju, Zlatorog pa se bo dan kasneje doma pomeril s Krko.

Elektra dobila interni dvoboj

Derbi spodnjega dela lestvice skupine za prvaka med Šentjurjem in Elektro se je končal po okusu gostujoče ekipe, ki je po zmagoslavju nad Krko in šokantnem porazu v minulem krogu z Zlatorogom dosegla svojo drugo zmago v elitni druščini, domača pa je zabeležila peti zaporedni poraz.

Prvi polčasa je minil v rahli prevladi izbrancev gostujočega trenerja Gašperja Potočnika, ki so na velik odmor odšli s prednostjo devetih točk. V začetku drugega polčasa so imeli Šoštanjčani niti igre v svojih rokah, v 26. minuti pa so si priigrali najvišje vodstvo na tekmi (56:45).

V nadaljevanju so gostitelji vendarle vzpostavili ravnotežje, zaigrali so veliko bolj odločno in se v 29. minuti približali na točko zaostanka (59:60). V zadnji četrtini se je na tukajšnjem parketu odvijal ogorčen boj za vsako žogo, v 35. minuti pa so Šoštanjčani - po petih zaporednih točkah Sanela Bajramlića - gostiteljem znova ušli na +8 (73:65), prednost pa navkljub neprestanemu pritisku domačih košarkarjev zadržali do konca tekme.

V sklepnih minutah so Šoštanjčani ohranili mirno kri, izbranci domačega stratega Damjana Novakovića pa tudi niso bili daleč od prve zmage v skupini za prvaka. V zadnji minuti so se predvsem po zaslugi Patricka Remberta štirikrat približali na točko zaostanka (77:78, 79:80, 81:82 in 83:84), bolj odločen korak pa so jim onemogočili "hladnokrvni" gosti iz Šaleške doline.

V domači ekipi je Travis Nelson dosegel 17, Igor Marič 16, medtem ko je Rembert 15 točkam dodal še osem asistenc. Pri gostih Lelić dosegel 19, Žiga Zagorc in Bajramlić dosegla po 17 točk. Elektra bo v naslednjem krogu gostovala pri Unionu Olimpiji, Šentjur pa bo gostil domžalski Helios. Obe tekmi bosta v sredo, 11. aprila.

Parklji izgubili še 19. zapored

Košarkarji Rogaške so pričakovano zabeležili četrto zmago v ligi za obstanek in skupno dvanajsto v sezoni, s katero so prišli na 50-odstotni izkupiček. Parklji na drugi strani pa so doživeli devetnajsti zaporedni poraz - edino zmago v sezoni so dosegli na začetku novembra, in več ali manj je jasno, da bodo mesto med elito prepustili Grosupljemu ali Postojni.

Gostje so bili v dvorani Ježice boljši vseh štirideset minut. Prvo četrtino so dobili s 23:18, drugo 22:19, tretjo 19:15 in zadnjo s 17:15. Najboljši posameznik tekme je bil Miloš Miljkovič s statističnim indeksom 33. Dosegel je 25 točk ter zbral 11 skokov. V naslednjem kolu (11. aprila) bodo Parklji gostovali na Polzeli, Rogaško pa doma čaka obračun z LTH Castings Mercatorjem.