Dvoboj lisjakov Sagadinu, prva zmaga Heliosa

Helios Domžale Crvena zvezda liga ABA Vjekoslav Petrović
1/24
ABA
Union Olimpija je v 7. kolu lige ABA v velikem slovenskem derbiju po junaškem preobratu ugnala Krko z 80:78. Odločilni koš za zmago je prispeval Robert Rothbart. Zlatorog je proti Zagrebu v zaključku tekme zapravil prvo zmago (85:86) v sezoni. Matjaž Smodiš je s Cedevito na uvodni tekmi v gosteh ugnal Radnički s 83:80. Domžalski Helios je z Zmagom Sagadinom prišel do premierne zmage v sezoni, potem ko je doma ugnal Crveno zvezdo Svetislava Pešića (88:79).

Košarkarji Uniona Olimpije tudi po sedmem kolu in velikem slovenskem derbiju v Novem mestu ostajajo neporaženi v ligi ABA. Tekmo v dvorani Leona Štuklja so dobili po velikem preobratu v zadnji četrtini, zahvaljujoč šestim zaporednim trojkam in odločilnem košu Roberta Rothbarta dobro sekundo pred koncem tekme.

Za Ljubljančane je to lepa popotnica na štiri zaporedna gostovanja v Evroligi in ligi ABA (Unics Kazan, Maccabi Tel Aviv, Barcelona, Cibona), Novomeščani, ki ostajajo pri eni zmagi, pa so razočarali zveste privržence na generalki pred uvodnim nastopom v evropskem pokalu v torek proti Lietuvos Rytas, ki jo vodi prav njihov bivši strateg Aleksandar Džikić.

Srečanje je v vseh pogledih upravičilo naziv derbija, saj je bilo izenačeno in napeto vse do zadnje sekunde. Čeprav so domači vodili večji del, na začetku zadnje četrtine še z več kot desetimi točkami razlike, je odločitev padla v zaključku. Union Olimpija je namreč, potem ko je zgrešila 15 trojk v nizu, zadela kar pet zaporednih metov izza črte 6,75 in se v 36. minuti prebila v vodstvo s 67:65. V izenačeni končnici je Krka izenačila na 78:78 dvaindvajset sekund pred koncem, v zadnjem napadu pa je Rothbart popravil polaganje Bena Woodsida za končni izid. Krka je imela še izvajanje s strani, ki pa se je končalo z malce nenatančno podajo, sicer bi lahko Jimmy Baxter izsilil podaljšek.

Naslednjo soboto bo Uniona Olimpija gostovala v Tel Avivu, Krko pa v Zagrebu čaka zahtevna preizkušnja s Cedevito.

Zlatorog zapravil zmago

Košarkarji Zlatoroga so doživeli sedmi poraz v ligi ABA. V najboljši predstavi v sezoni bi si zagotovo zaslužili zmago, saj so po zaslugi izjemne predstave Vladimirja Panića vodili večji del srečanja, vendar v zadnji minuti niso imeli športne sreče, še manj pa naklonjenosti sodniške trojke, ki je gostom iz Zagreba spregledala dve očitni osebni napaki. Pri prvi - prekršku Maria Kasuna nad Darkom Čohadarevićem - se je Damir Mulaomerović dokopal do neoviranega meta za tri točke in točno minuto pred koncem zadel za vodstvo Zagreba 86:83, v zadnjem napadu (na semaforju je ostalo pet sekund) pa sodniki niso dosodili osebne napake pri prenosu žoge na nasprotno polovico, tako da Laščani niso prišli do meta na koš.

Vse do zadnjih minut so bili igralci Zlatoroga gospodarji parketa dvorane Tri lilije, gostje iz Zagreba pa so jim sledili na varni razdalji. Zlatorog si je že v startu tekme priigrali deset točk naskoka (17:7), v 35. minuti pa je še vedno vodili 79:72. Zagreb je v slabih dveh minutah obrnil potek tekme (79:81), do šele tretje zmage v ligi ABA pa se ni prebil ob zgolj lastni zaslugi.

Vladimir Panić je dosegel 29 točk ob metu 8:9 za dve točki, 2:3 izza črte 6,75 in 7:8 s kazenske črte. Podelil je še šest podaj, nad njim je tekmec storil devet osebnih napak, s statističnim indeksom 43 pa je glavni kandidat na naziv najkoristnejšega igralca kola. Za primerjavo, najvišji indeks v dosedanjih šestih kolih lige ABA je imel košarkar Uniona Olimpije Damir Markota (36). Zlatorog bo v naslednjem kolu gostil še enega evroligaša, in sicer naslednjo soboto beograjski Partizan.

Lisjak Sagadin prelisičil lisjaka Pešića

Košarkarji domžalskega Heliosa so na domačem parketu prišli do prve zmage v novi sezoni lige ABA in se tako odlepili z zadnjega mesta prvenstvene razpredelnice. Prvi domžalski skalp sezone je tako beograjska Crvena zvezda, ki jo vodi sloviti strateg Svetislav Pešić.

Domžalčani so odločno krenili v tekmo in takoj prevzeli pobudo. Beograjski ekipi je ves čas uspelo držati stik z razpoloženimi varovanci Zmaga Sagadina, saj so slednji ob polčasu vodili le za dve točki. Zvezdi se je sicer uspelo Domžalčanom približati na polovici zadnje četrtine, ko je po trojki Andreje Milutinovića prišla na le točko zaostanka (69:70), vendar pa je sledil izjemen niz gostiteljev 8:0, ki je Domžalčanom omogočil prvo zmago v sezoni.

Košarkarji Heliosa so namreč majhno prednost držali iz minute v minuto in na krilih razpoloženih Draga Pašalića, ki je zbral 23 točk, osem skokov in štiri podaje, ter Dražena Bubnića, ki je k zmagi prispeval 21 točk in pet skokov, na koncu prišli do slavja. S 17 točkami in štirimi skoki se je izkazal tudi Klemen Prepelič, 14 točk pa je k zmagi dodal še Darnley Earl Gay.

Pri Crveni zvezdi, ki je tekmo odigrala brez prvega zvezdnika Adama Morrisona, Pešić pa je zaradi poškodb in bolezni ostal tudi brez Petra Popovića, Mileta Ilića in že dlje časa odsotnega Bojana Radetića, je največ točk (20) dosegel Sava Lešić.

V naslednjem krogu lige ABA bo Helios v soboto, 19. novembra, gostoval pri Zagrebu, medtem ko bo Crvena zvezda prav tako v soboto v Beogradu gostila ekipo Radnički.