86 ogledov

Evropski naslov prvič v turških rokah

Fenerbahçe evropski prvak EPA
Košarkarji Fenerbahçeja so novi evropski klubski prvaki.

V finalu zaključnega turnirja Evrolige v Carigradu so košarkarji Fenerbahçeja na domačem parketu premagali Olympiacos (80:64). Za Fenerbahçe je to prvi naslov evropskega prvaka in hkrati prvi za klube iz Turčije.

Trener Fenerbahçeja, Srb Željko Obradović, je osvojil že svoj deveti evropski klubski naslov in to s petimi različnimi ekipami - Partizanom, Juventutom, Real Madridom, Panathiniakosom in zdaj s Fenerbahçejem.

Za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja je bil izbran center Fenerja Ekpe Udoh, ki je v polfinalu dosegel 18 točk, 12 skokov, 8 podaj (indeks 36), v finalu pa je zbral deset točk, 9 skokov in štiri podaje (indeks 29).

Turki so pred bučno domačo publiko zasluženo prišli do zgodovinskega dosežka. Vseh štirideset minut so bili boljši tekmec, vprašanje zmagovalca pa so dokončno rešili v tretji četrtini, po kateri so vodili 60:48.

Za zmagovalce sta največ točk dosegla srbska igralca Nikola Kalinić in Bogdan Bogdanović (po 17) - skupaj sta dosegla sedem od 13 trojk Fenerja, pri poražencih pa je bil najučinkovitejši Khem Birch (14 točk).

CSKA do tretjega mesta

V tekmi za tretje mesto je CSKA Moskva premagal Real Madrid (94:70). Luka Dončić tudi tokrat ni bil razpoložen; v skoraj 22 minutah na parketu je dosegel šest točk, ob tem pa je imel še štiri skoke, dve podaji in tri izgubljene žoge.

Najboljši posamezniki - glavni sodnik tekme je bil Slovenec Damir Javor - so bili Kyle Hines (14), Nando De Colo (13) in Aaron Jackson (13) pri CSKA ter na drugi strani Jonas Mačiulis (11) in Gustavo Ayon (11).