69 ogledov

Evropske prvakinje premočne za Slovenke

Slovenija Srbija EuroBasket 2017
1/5
Slovenska ženska košarkarska izbrana vrsta je na zadnji tekmi predtekmovanja izgubila proti Srbiji in se poslovila od evropskega prvenstva.

Reprezentanca Slovenije je končala z nastopi na 36. evropskem košarkarskem prvenstvu za ženske na Češkem.

V tretjem krogu predtekmovanja v skupini C je izgubila s Srbijo (69:88).

Varovanke selektorja Damirja Grgića so se hrabro zoperstavile aktualnim evropskim prvakinjam in bronasti zasedbi z olimpijskih iger v Braziliji, vendar niso mogle pripraviti presenečenja, ki bi jim zagotovilo vsaj dodatne kvalifikacije za četrtfinale. V skupini so zasedle četrto mesto.

Slovenke se iz Prage vračajo z visoko dvignjenimi glavami. V najtežji predtekmovalni skupini so za las zgrešile zmago proti olimpijskim podprvakinjam Francozinjam, nato so dosegle zgodovinsko prvo zmago na EP proti Grčiji, v zadnji tekmi pa so 35 minut držale korak še z eno najboljših ekip v Evropi.

Dober začetek, slabši konec

Prva četrtina je bila ena najboljših predstav slovenskih košarkaric v zgodovini. Pri zaostanku 4:9 je selektor Grgić vzel minuto odmora, dekletom povedal nekaj krepkih in vzpodbudnih, odziv igralk na parketu pa je bil sanjski. Slovenija je v naslednjih petih minutah naredila delni izid 17:3 in prešla v vodstvo 21:12. Navdušujoča je bila njena obramba po celem igrišču, met z razdalje (trojke 4:6 in 8:13 za dve točki v 1/4), sodelovanje v napadu (8 podaj v 10 minutah), predvsem pa želja in ekipni duh.

Srbkinje, ki so izgubile uvodni tekmi in so nujno potrebovale zmago, so spoznale, da se s slovenskimi 'asinjami' ne gre šaliti. Vse sile so vložile v preobrat in počasi ter zanesljivo ujele priključek. K delnemu izidu 13:0 za njihovo vodstvo 39:34 je največ točk prispevala lani najboljša igralka Evrope Sonja Petrović (13 točk v prvem polčasu, na koncu 23). Dve več je imela tedaj prva strelka v slovenski ekipi Teja Oblak (trojke 3:4 v 1/2).

Sloveniji je za osvojitev vsaj tretjega mesta za repasaž zadostoval tudi poraz s petimi točkami, za Srbijo je hkrati štela le zmaga z vsaj šestimi točkami prednosti in to razliko je Srbija dosegla že na začetku drugega dela (56:44).

Kljub zaostanku se Slovenke niso predale. Na krilih Teje Oblak (22 točk, trojke 3:5, 4 skoki, 3 podaje) in Nike Barič (18 točk, trojke 3:5, 6 podaj) so priključek oziroma želeno razliko ujele še pred zadnjo četrtino (54:58), se tudi nato hrabro in čvrsto borile, kakovost in širši nabor tekmic pa sta tehtnico v zadnjih minutah vendarle prevesila na stran favoritinj.

Slovenija je bila v igri za senzacijo nazadnje v 36. minuti po trojki Baričeve za 70:63. Od tu naprej je Srbija naredila delni izid 8:0 in prišla do zaslužene zmage.