Kisla Cedevita za zmaje: minus 18!

Dragić Krka Novo mesto Cibona liga ABA
1/22
ABA
Vse slovenske ekipe so v črnem 15. kolu lige ABA izgubile. Po porazu Zlatoroga proti Maccabiju, Krke proti Ciboni in Heliosa proti Partizanu je novo ničlo vpisala še Union Olimpija, ki je izgubila na sredinem gostovanju pri Cedeviti (93:75).

Union Olimpija je v Zagrebu doživela šesti poraz v ligi ABA. Odločilna je bila tretja četrtina, v kateri so se domačini dokončno odlepili in si priigrali več kot 20 točk zaloge za zadnjo četrtino, ki je bila tako zgolj formalnost. Pri Cedeviti je bil najboljši strelec Marko Car z 18 točkami, Matjaž Smodiš jih je dal sedem, pri Olimpiji pa je bil z 20 točkami najučinkovitejši Deon Thompson.

"Odigrali smo spodoben prvi polčas. Če odmislimo slab odstotek izvajanja prostih metov, smo bili v tem delu tekme bili dostojen tekmec. V drugem polčasu smo absolutno preveč popustili v obrambi in dobili preveliko število košev. Cedevita nas je nadigrala predvsem z izkušnjami in preciznostjo v napadu. Na poziciji organizatorja igre smo nemočni, zato presenečenje danes ni bilo mogoče," je po tekmi povedal trener Olimpije Sašo Filipovski.

Ljubljančani so se že po prvi četrtini znašli v visokem zaostanku. Cedevita je v sedmi minuti po košu Ivana Opačaka povedla že z 19:6, kljub nekaterim prebliskom pa je Olimpija prvih deset minut končala z visokimi 12 točkami minusa. Boljša predstava zeleno-belih v drugih desetih minutah jim je prinesla prepolovitev zaostanka, v 17. minuti pa je Jaka Blažič s košem prednost Cedevite znižal le na tri točke (24:27). V sami končnici polčasa so bili znova za odtenek bolj zbrani domači, ki so na glavni odmor nesli sedem točk naskoka.

V tretji četrtini pa Ljubljančanom ni več uspelo držati koraka z gostitelji. Pet točk razlike je bilo še pri 46:41, toda zatem je Cedevita naredila delni izid 18:4 in ušla na 64:45, zmagovalec pa je bil dokončno odločen po trojki Opačaka ob koncu tega dela igre, ko je zadel za 69:48. Najvišjo prednost na tekmi si je Cedevita priigrala v 33. minuti, ko je Vedran Princ zadel trojko za 75:50. Olimpija bo tekmo 16. kola igrala v nedeljo, ko bo gostila Crveno zvezdo.

Raduljica vzel barvo Heliosu

Domžalčani so bili precej blizu zmage proti črno-belemu favoritu iz Beograda, toda na koncu je Partizan vpisal 11. zmago, Helios Domžale pa 12. poraz. Po igri, polni preobratov, so domači navijači dve minuti in pol pred koncem znova upali na pomemben skalp, toda odločilni trenutki tekme so pripadli srbski ekipi, v kateri je blestel Miroslav Raduljica z 31 točkami (met iz igre 10:11) in osmimi skoki ter statističnim indeksom 47, pod košem pa se je izkazal tudi Milan Mačvan s 13 skoki. Pri Heliosu je bil s 13 točkami najboljši Drago Pašalić.

Po kar izenačeni prvi četrtini, v končnici katere pa so Domžalčani pokazali namero po "odcepitvi" in povedli za šest točk, je Helios še bolj blestel v začetku drugih desetih minut, ko je trikrat pobegnil za devet točk. Toda favorizirani gostje so še pred koncem polčasa poskrbeli za priključek. Z delnim izidom 8:0 so dve minuti pred glavnim odmorom izenačili na 33:33 s prostima metoma Marka Čakarevića, Raduljica, ki je v prvem delu dosegel kar 19 točk, pa je nato prav tako s črte prostih metov Partizan popeljal v vodstvo, ki je le nekaj trenutkov pozneje znašalo tudi že šest točk.

V tretji četrtini se je tehtnica začela še bolj nagibati na Partizanovo stran, saj so Beograjčani povedli tudi že za 11 točk (48:37), toda borbeni domačini še niso položili orožja. V zadnjih deset minut so krenili z dosegljivimi petimi točkami minusa, dve minuti in pol pred koncem tekme pa so po košu Dražena Bubnića znova povedli (62:61). Toda Pašalić in Sandi Čebular sta v naslednjih dveh napadih zgrešila svoja meta, kar so na drugi strani Beograjčani kaznovali, spet obrnili izid v svojo korist in na koncu dosegli na videz zanesljivo zmago. Helios bo v 16. kolu v soboto gostil Hemofarm.

Krka ostaja pri štirih: Cibona premočna

Krka po dvoboju s Cibono ostaja pri štirih zmagah. Zagrebčani, ki so na drugi strani vpisali osmi par točk, so bili praktično vso tekmo v prednosti, imeli tudi že skoraj 20 točk naskoka ter bolj ali manj ves čas nadzorovali dogajanje na parketu. Pri domačih je bil najučinkovitejši Benjamin Lee Hansbrough s 16 točkami, pri gostih pa Antwain Barbour z 22.

Novomeščani so prvi polčas odigrali slabo. Zagrebčani so jim sicer puščali veliko prostora za mete z razdalje, vendar so bili strelci pri domačih vse prej kot razpoloženi. Za dve točki so metali 5:13, za tri pa 5:15. Na drugi strani je popolnoma drugačen obraz pokazala Cibona, ki je tudi s pomočjo trojk (prvi polčas 5:8) hitro prišla do visoke prednosti. Že v šesti minuti je vodila za deset točk (16:6), ob koncu četrtine pa po trojki Gorana Sutona že 28:11. Najvišjo prednost polčasa so si gostje priigrali v 11. minuti, ko je Barbour zadel za 30:11. Ob koncu prvega polčasa je Krka z malce boljšo igro zaostanek znižala na 32:45.

Po obetavnem začetku tretje četrtine pa Krka niti v tem delu igre ni zmogla priti do priključka. Cibona je ves čas držala približno deset točk prednosti, za nameček pa je v zadnjih trenutkih tega dela spet ušla na velikih 15 točk naskoka (62:47). Tudi v zadnjih desetih minutah so imeli gosti vse niti igre v svojih rokah, brez posebnih težav držali zanesljivo prednost in se zasluženo veselili zmage. Krka se bo v 16. kolu v soboto v gosteh pomerila s Širokim Brijegom.

Liga ABA, 15. kolo:

Krka : Cibona 77:86 (47:62, 32:45, 11:28)
Hansbrough 16 točk, Balažič 13, Dragić in Lalić 11; Barbour 22, Rudež in Rožić 12

Crvena zvezda : Budućnost 63:57 (48:40, 30:22, 19:10)
Lešić 13, Thomas 10, Ilić 9; Anderson 15, Dubljević 10

Helios Domžale : Partizan 64:72 (50:55, 35:39, 21:15)
Pašalić 13, Čebular in Gay 12; Raduljica 31, Kecman 10

Zagreb : Hemofarm 77:67 (67:48, 42:32, 22:10)
Rančić 21, May 11, ... Ožbolt 2 tč. v 10 minutah; Pantić 16, Savović, Jeremić in Maraš 10

Cedevita : Union Olimpija 93:75 (69:48, 35:28, 23:11)
Car 18, Bilan 17, ... Smodiš 7 tč. v 14 minutah; Thompson 20, Blažič 15, Močnik 12