Krka navdušuje: Radnički domov z -26, zmaga zmajev

Erjon Kastrati Krka MZT ABA
1/23
ABA Photo/Uroš Hočevar
Košarkarji Krke so doma dosegli enajsto zmago sezone in Radnički premagali s kar 26 točkami razlike (83:57). Union Olimpija zvečer v Smederevu premagala Mega Vizuro (85:80).

Pozivi k čim boljšemu obisku pomembne domače tekme z Radničkim v dvorani Leona Štuklja so pri navijačih Krke naleteli na gluha ušesa. Kljub temu so Novomeščani proti dvanajsti ekipi lige ABA hitro prevzeli pobudo in z nekaj lepimi koši Sanija Bečirovića povedli za največ pet točk.

Jaka Klobučar je s prvo trojko na tekmi po približanju gostov znova oddaljil domače (14:10), ki so solidno prvo četrtino zaključili z minimalno prednostjo (14:12). Ta je rekordno narasla že po minuti nadaljevanja, ko je Luka Lapornik s tretjo trojko poskrbel za plus sedem, Klobučar pa s svojo drugo trojko za plus deset (22:12).

Radnički povsem nemočen

Strelska suša Radničkega, ki v drugi četrtini nikakor ni zmogel zadeti, je Novomeščanom iz minute v minuto prinašala višjo prednost, ki je po nizu 16:0 znašala tudi že 18 točk. Krka z izvrstno obrambo ni dopuščala lahkih metov rdečim, ki so po dobrih petih minutah le uspeli zadeti in znižati rezultat (30:14).

V prvem polčasu je blestel predvsem Klobučar, ki je ob glasnem aplavzu sedel na klop z desetimi doseženimi točkami, Bečirović pa je še pred odhodom v slačilnice z novo trojko znova vzpostavil rekordni naskok 18 točk. Za tri je zadel tudi Zvonko Buljan, medtem ko so gostje neverjetno od 20 metov izza črte zadeli le enega samega.

Čas tudi za gledalce

Izvrstna predstava Novomeščanov se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Bečiroviću, Klobučarju in Buljanu se je pri dvomestnem številu točk pridružil še Chris Booker, ki je pred koncem osebno izjemne tretje četrtine dvakrat zapored zabil, drugič tudi ob osebni napaki in s prostim metom povišal že na 63:37. Svojo 15. točko je dosegel celo z metom za tri in prednost je še kar rasla in rasla (66:37).

V zaključku tekme so na svoj račun (še bolj kot v prejšnjih 30 minutah) na svoj račun prišli gledalci, ki se jim je nakup vstopnice tokrat še kako splačal. Krkaši so z nekaj atraktivnimi akcijami navdušili domačo publiko in držali ogromen naskok 30 točk, ki se je na koncu le minimalno stopil. Krka je doma slavila že četrtič zapored, vse od januarskega zadnjega poraza proti Cedeviti, obenem pa je bila to izvrstna generalka za gostovanje v Ljubljani, ki sledi.

Mega Vizura Smederevo Union Olimpija liga ABA | Avtor: Jovan Azdejković/ABA Jovan Azdejković/ABA

Pred derbijem nabrušena tudi Olimpija

Košarkarji Uniona Olimpije so dva kola pred koncem rednega dela dočakali jubilejno deseto zmago v ligi Aba. Še drugič v tej sezoni, tokrat v gosteh, so premagali Mega Vizuro. Za Ljubljančane je to druga zaporedna zmaga po uspehu proti Partizanu in hkrati tretja v tej sezoni na tujem. Obenem pa lepa vzpodbuda pred slovenskim derbijem v naslednjem kolu v Stožicah.

Bolj kot za Olimpijo je zmaga pomembna za druge slovenske klube. Slovenija je namreč danes dosegla dve zmagi – Krka je premagala Radnički, tako da ima dve koli pred koncem verjetno že odločilno prednost pred Bosno in Hercegovino v boju za tretjega predstavnika v naslednji sezoni. Čeprav se sicer sliši atraktivno, da bi imela Slovenija tri ekipe v regionalnem tekmovanju, pa je veliko vprašanje, ali so v Sloveniji sploh tri ekipe (s tem, da mora tretjeuvrščena plačati 150.000 evrov za vstop v ligo), ki so pripravljene igrati na takšni ravni.

Olimpija je do zmage v Smederevu prišla v zadnji četrtini. Do tedaj je tekmecu tesno sledila, pred začetkom zadnjega dela pa je prešla v ospredje. Od tedaj je le še za trenutek izpustila vodstvo iz svojih rok, zmagovalec pa je bil dokončno znan tri minute koncem, ko se je razlika povzpela na 83:73. Najboljši posameznik na parketu je bil Sasu Salin s 23 točkami (trojke 5:8, indeks 24). Dve točki slabši indeks je imel Deividas Gailius (17 točk, 8 skokov, 5 podaj), 16 točk pa je dosegel Alen Omić.