Krka sestrelila evroligaški Zagreb

Filipovski Union Olimpija Galatasaray
1/4
Boštjan Tacol
Union Olimpija je na prvi tekmi 23. kola lige ABA slavila na gostovanju pri Širokem Brijegu (71:64). Neustavljiv je bil ameriški orjak Deon Thompson z 19 točkami. Krka je bila v Novem mestu boljša od Saša Ožbolta. Sedma zmaga Heliosa.

Košarkarji Krke so znali izkoristiti prednost domače dvorane in so tako omilili slabo predstavo iz prejšnjega kola ter popravili vtis, kar pa ni uspelo gostom iz Zagreba, ki so tako vknjižili drugi zaporedni poraz. Krka se je tako okitila s šesto zmago (ob 17 porazih), medtem ko je Zagreb priznal dvanajsti poraz (ob 11 zmagah).

Zagrebčanom se je najbolj poznala odsotnost Maria Kasuna, v zadnjem času najboljšega posameznika hrvaške ekipe, ki ga še vedno pesti poškodba noge. Njegovo odsotnost pod koši so novomeški košarkarji znali izkoristiti in so v dvorani Leona Štuklja zagospodarili že od prve minute naprej. Ob prvem odmoru so Dolenjci tako vodili že za šest točk, ob polčasu pa so prednost celo podvojili.

Ko so v drugem delu Novomeščani pobegnili že skoraj za 20 točk, je bilo hitro jasno, da bodo Zagrebčani Dolenjsko zapustili sklonjenih glav. Slab je bil predvsem njihov met od daleč, v 23 poskusih so zadeli zgolj pet trojk, medtem ko so domači igrali zbrano in so se prav vsi igralci vpisali med strelce. S 16 točkami je bil na koncu najboljši Afik Nissim, dvakrat je zadel za tri, pri gostih pa je Damir Markota dosegel 19 točk, a je iz treh poskusov za tri trikrat zgrešil.

Vsakega slabega enkrat konec

Ljubljančani so le prekinili niz petih zaporednih porazov. Na gostovanju pri Širokem Brijegu so večino časa rahlo zaostajali, toda v zadnji četrtini so tudi po zaslugi ukradenih žog - teh so na koncu zbrali kar 17 - preobrnili tekmo v svoj prid, z dovolj zbrano predstavo v izdihljajih tekme pa dokončno zapečatili usodo domače ekipe. Pri Olimpiji, ki je zdaj pri 12 zmagah, se je strelsko najbolj izkazal Deon Thompson z 19 točkami, pri domačih pa jih je Jakov Vladović dosegel 17.

Ekipi sta v prvem polčasu izmenjaje kazali precej raztrgano igro, ki so jo enkrat eni, drugič drugi znali izkoristiti za svoj niz košev. V 12. minuti so domači že vodili z 20:12, a zeleno-beli so na serijo domačih odgovorili z enako mero in znova izid poravnali. Tudi v nadaljevanju so bile moči na terenu približno enakovredne, tako da je o zmagovalcu odločal drugi polčas.

V tretji četrtini sta bili ekipi prav tako bolj ali manj ves čas poravnani, v zadnjih deset minut pa je Široki vstopil s tremi točkami prednosti. Te pa so bolje začeli Ljubljančani, ki so z osmimi točkami zapored prišli do drugega vodstva na tekmi (52:47) in ga vse do konca niso več izpustili iz rok. Da bo zmaga romala v Ljubljano, je bilo dokončno jasno minuto pred koncem, ko je Vladimir Dašić s košem in dodatnim prostim metom zadel za 65:57.

Olimpija bo naslednjo tekmo v tem tekmovanju igrala v nedeljo, ko bo ob 20. uri gostila Partizan. Nato jo do konca rednega dela čakata še Hemofarm v Vršcu in Budućnost doma.