Le 17 točk Olimpije do polčasa

partizan union olimpija rothbart
1/15
ABA
V 13. kolu jadranske lige je Helios doma premagal nekdanjega evropskega prvaka Cibono. Po zadnjem pisku sirene je bilo 78:76. V Novem mestu je Krka dobila slovenski derbi z Zlatorogom z 72:67. Union Olimpija na božični dan po izjemno slabem prvem polčasu klonila proti Budućnosti s 56:63. Sašo Filipovski napovedal prihod treh okrepitev.

Košarkarji Union Olimpije so na zadnji tekmi lige ABA premagali Hemofarm, pred tem pa zabeležili štiri poraze. Pred današnjim obračunom sta bili ekipi izenačeni (obe po osem zmag in štiri poraze), Budućnost pa je do devete zmage prišla predvsem po zaslugi dobrega prvega polčasa, v nadaljevanju pa so nadzirali potek tekme in zasluženo slavili.

Že v uvodu so imeli ljubljanski košarkarji nekaj težav v napadu, domači pa so to izkoristili in povedli s 6:0. Prve točke za goste je iz prostih metov dosegel Robert Rothbart. Union Olimpija je slabo igrala v obrambi in hitro je bilo na semaforju 11:2. Sledilo je nekaj slabše igre na obeh straneh, Ljubljančani pa nikakor niso mogli zadeti iz igre. V zaključku so se gosti nekoliko zbrali in se približali le na točko zaostanka (11:10), igralci Budućnosti pa so odgovorili s trojko in po prvem delu je bilo 14:10. V drugi četrtini so domači igralci hitro rezultat še povišali (21:10), Budućnost pa je prihajala do lahkih košev. Sredi druge četrtine je bilo že 31:10, prve točke za Union Olimpijo je po prostih metih dosegel Davis Bertrans. V drugi četrtini so Ljubljančani uspeli doseči le sedem točk, na odmor pa sta ekipi odšli pri rezultatu 33:17.

Prednost so gosti v nadaljevanju uspeli nekoliko znižati (37:23), tri minute pred koncem je bilo že 45:27, ljubljanski košarkarji pa so prvo trojko na tekmi uspeli zadeti šele v zaključku tretje četrtine, ki so jo izgubili s 35:53. V zadnji četrtini so se gosti uspeli zbrati in zadeti nekaj metov (53:41), sredi četrte četrtine pa so imeli priložnost, da rezultat znižajo na deset točk zaostanka, vendar je Budućnost imela vse niti igre v svojih rokah. Dve minuti pred koncem so Ljubljančani uspeli priti na devet točk zaostanka (60:51), a za kaj več jim je zmanjkalo moči. Najboljši strelec tekme je bil Rothbart z 21 točkami, na nasprotni strani pa je točko manj dosegel Bojan Dubljević. Union Olimpija se bo v naslednjem kolu 8. januarja pomerila z Zlatorogom, tekma pa bo Laškem.

"Čestitke Budućnosti za zasluženo zmago. Bili so bolj agresivni od nas in kmalu naredili višjo prednost. Igrali smo premalo čvrsto in nismo bili zmožni slediti ritmu. Imeli smo preveč izgubljenih žog. Thompson je tekmo odigral z vročino. Pred nami je pavza in čakamo na tri okrepitve, da lahko zaigramo normalno košarko v nadaljevanju sezone," je po novem porazu dejal trener ljubljanske ekipe Sašo Filipovski.

Cibona padla v Domžalah, zmaga Krke

Krka je pred domačimi gledalci prišla do četrte zmage. Novomeščani so bili praktično ves čas v ospredju, a so Laščani, ki ostajajo pri dveh zmagah, večino tekme dihali za ovratnik domačim, med drugim tudi vodili. Toda ključni trenutki na tekmi so pripadli Krki in njenemu natančnemu izvajanju prostih metov. Tako pri domačih kot gostih sta bila s po 19 točkami najučinkovitejša Zoran Dragić oziroma Jaka Brodnik.

Novomeščani so zelo dobro začeli tekmo in povedli s 7:0, s sedmimi točkami naskoka pa so končali tudi prvih deset minut. Tudi v drugi četrtini so gostitelji bili ves čas malce v ospredju, a otipljivejše prednosti si niso priigrali. Še ve, v tretji četrtini je Laščanom uspelo povsem obrniti tekmo. Simo Atanacković je v 27. minuti poskrbel za prvo vodstvo gostov (43:42), a po trojki Jimmyja Baxterja je Krka v zadnjih deset minut vendarle vstopila s prednostjo treh točk.

V tretji četrtini so bili spet v ospredju gostitelji, pri katerih so v napadu izstopali predvsem Dragič, Jure Balažič in Jimmy Baxter, goste pa je igri držal Brodnik, ki je v 38. minuti zaostanek Zlatoroga znižal le na tri točke (61:64). Toda Dragić je bil tokrat zelo natančen pri metu, minuto pred koncem je izza črte zadel za 67:61, kar je napovedalo zmago domačih. Zlatorog se je po prostih metih Jureta Škifića sicer približal le še na dve točki (67:69), toda do novega preobrata jim ni uspelo priti, saj so Dolenjci ob koncu natančno izvajali proste mete.

Helios sestrelil dvakratnega šampiona Evrope

Izbranci Zmaga Sagadina so proti nekdaj velikemu zagrebškemu klubu vodili skoraj celoten prvi polčas, sredi druge četrtine pa so si po trojki Dejana Jeftića že priigrali deset točk naskoka (35:25). A volkovi so se hitro vrnili, z delnim izidom 12:1 pa so celo povedli. Klljub temu so gostitelji na odmor krenili s prednostjo, po zabijanju Dražena Bubnića je v zadnji sekundi prvega polčasa Zagrebčane le na točko zaostanka pripeljal Andrija Žižić. Ta je v prvih dvajsetih minutah tekme zbral 15 točk, pri Heliosu pa je bil prvi strelec Darnley Earl Gay z desetimi točkami.

Američan je bil najzaslužnejši, da so Domžalčani vodstvo obdržali tudi v tretji četrtini. V tem obdobju je dosegel osem točk, Helios pa je pred zadnjim delom igre vodil s 60:51. Cibona je pol minute pred koncem dvoboja sicer povedla za točko, a je Gay z lepim prodorom znova popeljal domačine v vodstvo. Po zgrešenem metu Davorja Kusa, pa je piko na i z zadetim prostim metom postavil Drago Pašalić. Helios je tako prišel do dtretje zmage v tej sezoni lige ABA. Gay je dosegel 26 točk, Klemen Prepelič pa jih je k zmagi dodal 18. Union Olimpija bo v nedeljo gostovala pri podgoriški Budućnosti.