11 ogledov

Na robu polfinala ...

Slovenska trojka Nesterovič, Smodiš, Jagodnik je znova uspešno skakala pod obema Žurnal24 main
Slovenija je v dramatični končnici izgubila srečanje z Grčijo (62 : 63) in obstala na robu polfinala. V soboto jo čaka Nemčija. Olimpijski turnir je še dosegljiv.

Glede na vložek, ki bi ga lahko dosegla ekipa, smo pričakovali, da ne bo nobena od ekip takoj na začetku razkrila vseh svojih adutov. Zato niti ne čudi, da je najvišja prednost v prvem polčasu znašala šest točk. Slovenija je začela pogumno. Razigrana sta bila Matjaž Smodiš in Rašo Nesterovič. Pričakovano sta največjo nevarnost za naš koš predstavljala Vasilis Spanoulis in robustni cetner Lazaros Papadopoulos. Naši Grkom niso dovolili, da bi si priigrali oprijemljivejšo prednost. Vzrok zato lahko najdemu tudi v podatku, da od sedmih poskusov Grki niso zadeli niti enega meta za tri (Slovenija tri od osmih). V zadnji sekundi prvega polčasa je s pogumnim prodorom Goran Dragič (tokrat je drugič igral brez maske)  Slovenijo povedel v najvišje vodstvo, za 6 točk.

Slovenski selektor Aleš Pipan je za Grke pripravil izjemno taktiko. © AFP

Drugi polčas se je začel še bolje: dvakrat zapored je kapetan Rašo Nesterovič presenetil grško obrambo in zadel. Prednost je tako narasla na deset točk. Po trojki Jake Lakoviča pa 13. Grškemu selektorju Panagiotisu Yannakisu tako ni preostalo drugega kot da vzame minuto odmora. Šok terapija je bila delno uspešna, saj je v naslenjem napadu Konstantinos Tsartsaris zadel za tri. A je bil to le šibek preblisk. Ponovno sta udarila Smodiš in Lakovič, prednost pa je narasla na 12 točk. Naši so nato uspešno držali prednost okoli 10-ih točk, v zadnjo četrtino pa vstopili z +11. A je v prvem napadu zadnje četrtine Goran Dragič s trojko prednost povišal na 14. Grki so bili povsem izgubljeni in nenatančni v napadu, naši pa borbeni in srčni. Ko je Uroš Slokar zadel izpod koša in povišal prednost na 16 točk je že zadišalo po polfinalu. A sta Sloveniji Nikos Zisis in Tsartsaris znova nagnala strah v kosti. Napetost je začasno umiril Lakovič z novo trojko, ki je prišla v pravem trenutku, a tekma še zdaleč ni bila končana. V zadnjih minutah naši košarkarji niso več našli poti do obroča, Grki so začeli zadevati, in prednost se je začela topiti. 33 sekund pred koncem je Zisis zadel trojko in Grčija je zaostajala le še za točko. Po minuti odmora grškega selektorja je zadel Papaloukas in svojo reprezentanco povedel v vodstvo. Zgolj 6 sekund pred koncem je Aleš Pipan vzel minuto odmora. Odgovornost je na svoja pleča prevzel Jaka Lakovič, a zgrešil vse in grško slavje se je začelo. Končni rezultat je bil 62 : 63. Najboljši strelci: Nesterovič 16 (11 skokov), Lakovič 14; Paploukas 17, Papadoupolos 10.

Slovenijo v soboto čaka Nemčija, naši pa se bodo borili vsaj za kvalifikacijski olimpijski turnir.