Namesto Zmajčic v Stožicah "plesal" Blažič

Union Olimpija Budućnost VOLI liga ABA dvorana Stožice Lee Prepelič Rannikko sod
1/24
Nebojša Tejić/ABA
Union Olimpija je po četrtkovi zmagi nad Radničkim, že četrti zaporedni v ligi Aba, ujela priključek z najboljšimi na vrhu lestvice (81:75). Spet je blestel Jaka Blažič, ki je dosegel kar 34 točk. Novomeška Krka je na gostovanju v madžarskem Szolnoku že v sredo četrtič zapored izgubila (69:72). Zadar v šokantni končnici ugnal Partizan.

Radnički, ki ga je Union Olimpija premagala na prvi medsebojni tekmi letošnje sezone lige Aba, je v dvorani Stožice začel tekmo z obema nekdanjima zmajema - občasnim slovenskim reprezentantom Aleksandrom Čapinom in bosanskim veteranom Ratkom Vardo.

S trojkama Terrica Whita in Stefana Birčevića so gostje iz Kragujevca že v prvih dveh napadih pobegnili na 0:6, a je leteči Jaka Blažič, še vedno pod vplivom viroze, s kar osmimi zaporednimi točkami zeleno-bele popeljal v prvo vodstvo (8:6). Jeseničan je že po manj kot sedmih minutah dosegel mejo desetih točk.

Edine "neblažičevske" točke sta v prvi četrtini prispevala Aron Baynes in Dražen Bubnić. Blažič pa je s svojo 12. točko nekaj več kot minuto pred koncem prve četrtine poravnal izid na 18. Ljubljančani so po prvih desetih minutah vodili (20:18).

Varda dobival bitko z Baynesom

Radnički je tudi drugo četrtino odprl z dvema zaporednima trojkama in spet povedel (22:24). Z nekaj zaporednimi točkami Klemna Prepeliča in obveznimi koši Blažiča je Olimpija pet minut pred polčasom vodila za tri (29:26).

Izkušeni Varda, ki s svojim ležernim pristopom nikoli ni osvojil src navijačev Olimpije, je ob povratku v Stožice v prvem polčasu vseeno zasenčil Olimpijinega orjaka Baynesa in držal goste v prednosti.

Dvoboj dveh izjemno razpoloženih strelcev je vseeno dobil Blažič, ki je z metom 5/5 za dve in 4/6 za tri v prvih 20 minutah zbral kar 24 točk.

Varda je bil tudi v drugem polčasu nerešljiva uganka za Baynesa. Na srečo Olimpije so se prebudili tudi ostali košarkarji poleg Blažiča, in tako je Sasu Salin s parom trojk začel pobeg zmajev.

V zadnjo četrtino s +5

S tremi točkami Dražena Bubnića in zabijanjem Baynesa je naskok še rekordno narasel (59:51), vseeno pa je Radnički (tudi s fantastičnim zabijanjem Whita, ki je v slogu Michaela Jordana ujel svoj zgrešeni prosti met in zabil žogo skozi obroč) pred zaključkom tekme znižal na minus pet.

Izjemno razpoloženi Birčević je s svojo 15. točko dobrih pet minut pred koncem tekme izenačil (64:64), Bubnić pa je s trojko takoj odlepil domače moštvo. Obetala se je nova infarktna končnica, toda Bojan Krstović je s simuliranjem osebne napake podaril Olimpiji zgodnje božično darilo.

Blažič ga je tehnično napako Krstovića kaznoval z dvema prostima metoma in metom s polrazdalje, ki je sledil po podaji iz avta (71:66). Vesoljski Blažič je s trojko (33. točka!) minuto in pol pred koncem povišal prednost na neulovljivih 76:68.

liga aba zadar partizan romeo travis | Avtor: ABA ABA

Iščejo se Zmajčice

Kljub ostrejšem pritisku gostov, ki so šele v zadnjih minutah tekme izpolnili bonus, se Olimpiji niso uspeli pretirano približati. Bilo je celo nekaj časa za "alley-oop" Rupnika in Baynesa, domača ekipa pa se je lahko začela veseliti že svoje pete zmage na zadnjih šestih tekmah v vseh tekmovanjih.

Zmago so košarkarji Olimpije dosegli celo brez pomoči plesne skupine Zmajčice. Redne spremljevalke tekem Olimpije iz zaenkrat še neznanega razloga tokrat niso plesale po parketu med odmori.

Nora tekma v Zadru

Že pred tekmo med Zadrom in Partizanom v dvorani Krešimira Čosića je bilo napeto, kot je vedno v dalmatinsko - beograjskem obračunu. Trener gostov Dule Vujošević je bil suspendiran in ugibalo se je, ali bo provokativni strateg zasedel mesto na tribuni.

Dan pred srečanjem so v Dalmacijo prišle tudi govorice, da se utegnejo v Zadar pripeljati tudi navijači Partizana Grobari, čeprav je organiziran prihod gostujočih navijačev v ligi Aba prepovedan. Nekateri so govorili tudi o prisotnosti generalov Gotovine in Markača na tekmi, a nikogar od naštetih ni bilo na Višnjiku.

Toda vse te govorice so pustile posledice in skoraj 7000 gledalcev v Zadru je bilo še bolj glasnih kot ponavadi, tekma pa je bila živčna, a vseeno ne groba. Nobena izmed ekip si ni priigrala občutnejše prednosti vse do zadnjih trenutkov, ko se je odvila prava drama.

"Alley-oop" za zmago

Deset sekund pred koncem je Partizan vodil 75:74 in imel žogo, ki pa jo je izgubil in Ante Delaš je 4,4 sekunde pred koncem zadel trojko za prednost Zadra 77:75. Beograjčani so vzeli minuto odmora, po kateri je nekdanji zmaj Davis Bertans vsega osem desetink pred koncem zadel izza črte za vodstvo - in kot je kazalo takrat, zmago - z 78:77.

Tudi trener Zadra Ante Nazor je nato vzel minuto odmora in si zamislil kombinacijo, ki je obrodila sadove. Delaš je iz avta podal naravnost pod koš do Romea Travisa, ki je "alley-oop" dokončal in ob tem dobil še prosti met, ki ga je zadel, in domačim prinesel veliko zmago nad srbskimi rivali.

(Krka : Igokea) | Avtor: ABA ABA
Krka izgubila četrtič zapored

Košarkarji Krke so doživeli deveti poraz v ligi Aba, četrtega v nizu, in tudi po začetku druge polovice tekmovanja ostajajo brez zmage v gosteh. Tokrat so morali premoč priznati zadnjeuvrščeni ekipi ligi, novincu iz madžarskega Szolnoka.

Novomeščani so sicer vodili večji del srečanja, vendar so izjemno slabo odigrali končnico oziroma celo zadnjo četrtino, v kateri so zapravili devet točk naskoka in dosegli vsega štirinajst točk. Varovanci trenerja Aleksandra Sekulića, ki so se v preteklem tednu slabo odrezali tudi v pokalu Eurochallenge, saj so izpadli že po uvodnem delu, bodo koledarsko leto zaključili v soboto doma proti večkratnemu prvaku lige Partizanu.

Prav beograjski Partizan je pokazal Szolnoku pot do uspeha. Madžari so ga namreč v prejšnjem kolu senzacionalno premagali, polni zagona in motivacije pa so se lotili tudi Krke. Dolgo časa jim igra ni stekla - v prvem polčasu so zaostajali že 8:20, pred zadnjo četrtino 46:55, v odločilnih minutah pa so vendarle zaustavili napad Krke in se prebili v ospredje.

Prvič po uvodnih minutah so povedli v 39. minuti (64:60), Krka se je nato še vrnila do izenačenja (64:64), v zadnji minuti pa ni znala zaustaviti najnevarnejšega domačega igralca Martona Baderja, ki je nekaj let preživel prav v Novem mestu in ki je v zadnjih 60 sekundah dosegel šest od svojih 22 točk. Domen Lorbek je imel v zadnjem napadu možnost za podaljšek, vendar ni zadel trojke iz težkega položaja.