9838 ogledov

Dončić in Hardaway z magično tretjo četrtino zmlela Newyorčane

Luka Dončić v New Yorku Profimedia
Košarkarji Dallasa so slavili na gostovanju pri New York Knicks v kultnem Madison Square Gardnu (121:100). Luka Dončić je zbral 30 točk, 8 podaj in 7 skokov in bil poleg Hardawaya (28 točk, od tega 8 trojk) glavni tvorec preobrata Mavsov. Za Dallas je to sicer bila šele druga gostujoča zmaga v tej sezoni.

Spopad med omenjenima ekipa je prinesel precej vznemirjenja tudi zaradi spopada učenca in učitelja oz. dveh košarkarjev, ki sta bila izbrana s strani Dallasa na istem naboru leta 2018. To sta Luka Dončić in Jalen Brunson. Slednji se je letos poleti odločil, da stopi iz sence Dončića in se je preselil k New Yorku. Motivacije mu tako tokrat zagotovo ni manjkalo. A izziv je bil tokrat prevelik, čeprav pri Mavsih tokrat ni nastopil oboleli Christian Wood

Potek obračuna

Prvi napad je pripadel New Yorku, a je Mitchell Robinson zapravil oba prosta meta, tako da so se prvih točk v MSG-ju veselili košarkarji Dallasa – trojko je v prvem njihovem napadu zadel Tim Hardaway mlajši. Knicks so odlično odgovorili na trojko Mavsov,  in sicer z devetimi zaporednimi točkami ter povedli z 9:3. Ko sta svoje dodala še Jalen Brunson s 'fadeaway' metom in Quentin Grimes s trojko, je moral reagirati trener Jason Kidd in ob zaostanku Dallasa s 5:14 vzeti prvo minuto odmora.

Sledila je trojka Spencerja Dinwiddieja, s katero so Mavsi ublažili zaostanek. Prvi točki je v sedmi minuti tekme dočakal tudi Luka Dončić, ki je pred tem zgrešil vse štiri mete iz igre. S črte prostih metov je bil uspešen dvakrat in znižal zaostanek Dallasa na 13:16. Kmalu zatem je dodal še trojko za izenačenje na 16:16. Ko je že kazalo, da bo Dallas prevzel pobudo, je sledilo pet zaporednih točk Kratkohlačnikov.

Dallasu v napadu spet ni steklo, grešil je Luka, pa tudi vsi ostali, kar so Knicksi znali izkoristiti in v zadnji minuti prve četrtine prišli do udobnega vodstva z dvomestnim številom točk (30:18). Dončić je tik ob izteku prve četrtine v zadnjem napadu Dallasa zadel koš, trojko, s svoje polovice, toda sodniki so morali preveriti, ali je vrgel še pravočasno, torej pred zvokom sirene. Sodniki koša Ljubljančana, ki v prvi četrtini ni blestel (sedem točk, a z metom 2-8), niso priznali, tako da je po prvi četrtini ostalo pri vodstvu New Yorka z dvomestno prednostjo (32:20).

Tudi na začetku druge četrtine je bolje kazalo New Yorku, ki je po polaganju Isaiaha Hartensteina povedel z 38:23. Rezervisti Dallasa so nato uspeli prepoloviti prednost Knicksov, po trojki Reggieja Bullocka, ki je v tej sezoni sicer deležen številnih kritik, je v peti minuti druge četrtine na semaforju MSG-ja pisalo 38:31 za New York. Ko je polaganje zadel še Dinwiddie in zadel še dodaten prosti met, je Dallas prišel le na štiri točke zaostanka (34:38). Ko je trojko po podaji Dončića zadel še Finey-Smith, je Dallas prišel do minimalnega zaostanka (40:41). S trojko Hardawaya mlajšega so Mavsi izid v MSG-ju izenačili v deveti minuti druge četrtine (43:43).

A tako kot prvič, ko so Mavsi ujeli Knickse, se je Newyorčanom uspelo odlepiti. Po trojki Brunsona so Kratkohlačniki povedli z 52:47. Dončić je nato dobrih deset sekund pred koncem prvega polčasa le uspel zadeti nov koš iz igre in vpisati svojo enajsto točko (ob skromnem metu iz igre (3-11, za tri 1-5), a je na drugi strani s trojko odgovoril Julius Randle. Knicks so tako na odmor odšli s prednostjo sedmih točk (59:52).

Na začetku drugega polčasa so se razigrali ostrostrelci obeh ekip, trojke so deževale kot gobe po dežju (pet zapored), ko je svojo po dveh Hardawaya mlajšega za Dallas pristavil še Dončić smo bili znova priča izenačenju, in sicer na 65:65. Sledila je minuta odmora na zahtevo domačega stratega Toma Thibodeauja. Dallas je po novi trojki Hardawaya mlajšega šele drugič na tekmi povedel (68:65). Pri Dallasu so opazili, da Tim vroč in mu podelili še eno priložnost za tri točke, kar je Američan izkoristil, zadel novo trojko, nato pa je Dončić zadel še izpod koša, Dallas je povedel z najvišjo prednostjo na tekmi (73:68). Hardaway mlajši je nadaljeval s svojim šovom v tretji četrtini, po košu Dončića je zadel še osmo trojko na obračunu, Dallas pa je povedel že z desetimi točkami prednosti.

New York ni našel odgovora na prerojene Mavse, svoje sta dodala še Josh Green in Dončić s polaganjem iz protinapada, Dallas je v deseti minuti tretje četrtine vodil že s 15 točkami prednosti (83:68). Po sedmi podaji Dončića in polaganju Hardawaya mlajšega je prednost Mavsov še narasla. Sledila je še nova trojka Dončića, pa nato še ena in dobro minuto pred koncem je Dallas v kultnem MSG-ju vodil že z 91:72. Dončić je za konec četrtine vpisal še svojo 30. točko, z izjemnim metom v tretji četrtini pa si je popravil tudi nekoliko slabšo statistiko s prvega polčasa. Po treh četrtinah je zbral 30 točk (met iz igre: 11/21, za tri 4/9), osem skokov in sedem podaj. Hardaway je po tretji četrtini zbral 28 točk (met za tri 8/13).

Dallas je odlično odprl tudi zadnjo četrtino, po trojkah Maxija Kleberja (dve) in Bullocka je Dallas vodil že s 104:80. Košarkarji New Yorka niso vedeli, kaj jih je zadelo, le nemo so lahko opazovali šov Dallasa, pri katerem so sicer zvezdniki na začetku zadnje četrtine obsedeli na klopi. A rezervisti so odlično prevzeli vajeti igre, padalo je z vseh strani, Dallas je dobrih šest minut do konca vodil z več kot 30 točkami prednosti (116:84), Dončiću pa v zadnji četrtini ob takšni prednosti na parket ni bilo več treba.

Ekipi sta bili do današnjega spopada podobno uspešni v tej sezoni lige NBA. Zasedba Dallas Mavericks ima zdaj po novi gostujoči zmagi na svojem kontu 11 zmag in 11 porazov, NY Knicks pa ostajajo pri 10 zmagah, danes pa so vpisali še trinajsti poraz.

Dončić se je na koncu zaustavil pri 30 točkah, osmih skokih in sedmih podajah, Hardaway mlajši je dodal 28 točk (8 trojk), Dinwiddie pa 17.